Akcie

Makroekonomické události USA: Prodeje starších/existujících domů v USA v květnu propadly víc, než se čekalo, NAR ale vyhlíží obrat

Středa 24. červen 2020 20:59

Prodeje starších/existujích domů Spojených států amerických v květnu v anualizovaním vyjádření klesly na 3 910 000 z 4 330 000 v dubnu, trh čekal jejich pokles jen na 4 120 000. Meziměsíční pokles - 9,7 % byl větší poklesu očekáváného - 3,0 %. Trend solidního růstu trhu domů USA pokračoval i začátkem tohoto roku, krátce před úderem koronaviru, uzavření ekonomiky v dubnu ale z drtivého poklesu nevynechalo ani segment starších/existujících domů. Trh domů zatím během koronavirového šoku vykazuje oslabení, další měsíce by ale měly přinést zlepšení s otevíráním ekonomiky a nízkými úrokovými sazbami. Vedoucí představitelé Národní asociace obchodníků s nemovitostmi vyjádřili optimismus posílení prodejů starších/existujících domů do budoucna.

USA: Prodeje starších/existujících domů (5 2020, anualizovaně)

Skutečnost
: 3 910 000
Očekávání
:  4 120 000
Předchozí
:   4 330 000

USA: Prodeje starších/existujících domů
 (5 2020, anualizovaně, meziměsíční změna)

Skutečnost
: -   9,7 %
Očekávání
:  -   3,0 %
Předchozí
:   - 17,8 %

Rozbor
: Meziroční pokles prodejů starších/existujících domů v anualizovaném vyjádření se v květnu prohloubil na 26,6 % z 17,2 % v dubnu. Data rovněž prozrazují rovněž pokles růstu cen starších nemovitostí. Nabídka nemovitostí na konci května, 1 550 000 vůči dubnu vzrostla 6,2 %, meziročně ale spadla 18,8 % (1 910 000). Přesto relativně vůči padající poptávce po nemovitostech silně vzrostla, neprodané nemovitosti představují nabídku 4,8 měsíce vůči 4,0 v dubnu resp. 4,3 měsíce v květnu 2019. 

K výsledkům silného poklesu prodejů starších domů Lawrence Yun, hlavní ekonom Národní asociace obchodníků s nemovitostmi řekl: “Prodeje dokončené v květnu reflektují podpisy kontraktů v březnu a dubnu, tedy během nejtvrdšího období uzavírek pandemie. Období tedy představovalo cyklické minimum. Prodeje domů v příštích měsících jistě vzrostou s otevíráním ekonomiky a mohly by ve druhém pololetí překonat prodeje z loňska.” Podobně optimisticky k budoucnosti vzhlíží i prezident Národní asociace obchodníků s nemovitostmi Vince Malta, který řekl: “Sledujeme signály zlepšení a růstu, doufám, že nejhorší je již za námi."

Yun s očekávaným růstem poptávky po rezidenčním bydlení uvažuje takto: “Výstavba nových domů potřebuje robustně vzrůst aby se potkala s rostoucí poptávkou po domech, jinak ceny domů porostou příliš rychle a zbrzdí kupce prvních nemovitostí i přesto, že hypoteční úrokové sazby jsou rekordné nízké." 

Yun si rovněž opět všímá přesunu poptávky od bytů k domům: “Relativně lepší výkonnost domů jedné rodiny vůči domům pro více rodin a bytovým domům jasně naznačuje migraci z center měst do předměstí. Poté, co jsme viděli několik let v řadě oživení v městech, nový trend vypadá na předměstí s tím, jak více firem umožňuje větší flexibilitu pracovat z domova."

Hodnocení
: Trend solidního růstu trhu domů USA pokračoval i začátkem tohoto roku, krátce před úderem koronaviru, uzavření ekonomiky v dubnu ale z drtivého poklesu nevynechalo ani segment starších/existujících domů. Trh domů zatím během koronavirového šoku vykazuje oslabení, další měsíce by ale měly přinést zlepšení s otevíráním ekonomiky a nízkými úrokovými sazbami.

Chcete dostávat nejnovější informace?

Stačí zadat váš e-mail a následně potvrdit souhlas.

Naše produkty a služby