USA: Index PPI (1 2021, meziměsíční změna, sezonně očištěno)
Skutečnost: 1,3 % (maximum od začátku statistiky 12 2009)
Očekávání: 0,4 %
Předchozí: 0,3 %
USA: Index PPI bez cen potravin a energií (1 2021, meziměsíční změna)
Skutečnost: 1,2 %
Očekávání: 0,2 %
Předchozí: 0,1 %
USA: Index PPI (1 2021, meziroční změna, sezónně neočištěno)
Skutečnost: 1,7 % (maximum od 1 2020 2,0 %)
Očekávání: 0,9 %
Předchozí: 0,8 %
USA: Index PPI bez cen potravin a energií (1 2021, meziroční změna)
Skutečnost: 2,0 %
Očekávání: 1,1 %
Předchozí: 1,2 %
Rozbor:
Meziměsíční růst: Trh počítal před daty, že silněji porostou hlavně energie kvůli růstu cen ropy. To se i naplnilo, při zanedbatelném růstu cen potravin ceny zboží vzrostly 1,4 % z toho energie vzrostly silných 5,1 % a přispěly k růstu cen zboží polovinou resp. k celkovému růstu produkčních cen 0,2 procentního bodu, o stejné příspěvky se postaraly ceny zboží bez cen potravin a energií růstem 0,8 %. V lednu ale překvapivě patřilo hlavní slovo službám, jejichž ceny vzrostly 1,3 % a k celkovému růstu produkčních cen přispěly 2/3. Ceny služeb rostly plošně silně, ze 70 % se na růstu cen služeb resp. 0,6 procentním bodem na celkovém růstu produkčních cen podílely služby bez cen služeb obchodu, dopravy a skladů růstem 1,4 %.
Meziroční růst: Meziroční růst produkčních cen táhnou služby příspěvkem 1,3 procentního bodu ze 2/3 a růstem 2,0 %, ceny zboží tvoří zbytek, téměř výhradně podílem růstu cen bez potravin a energií 2,3 %. V rámci služeb růst cen tvoří z 80 % hlavně ceny služeb bez cen služeb obchodu, dopravy a skladů růstem 2,5 % přispívají 1,1 procentního bodu k růstu celkových produkčních cen.
Hodnocení: Inflace během koronavirového šoku, který ji značně stlačil na produkční i spotřebitelské úrovni byla značně vzdálena cíli centrální banky Spojených států amerických 2,0 %, leden ale na producentské úrovni leccos změnil a produkční inflace překvapivě nárazově vyskočila prakticky ke zmíněnému cíli. Data potvrzují růst inflačních tlaků a normalizaci cenových podmínek dle přání Fedu.
Dopad na trhy: Zpráva je mnohem silnější, než se čekalo, navíc produkční inflace nečekaně nárazově vyskočila i přes koronavirový šok k cíli Fedu 2 %. Proto jsou data lepší pro akcie a dolar a nepříznivé pro zlato a dluhopisy. Ve stejném směru na trhy působil i raketový růst současně zveřejných lednových maloobchodních tržeb USA. Po těchto trochu šokujících zprávách dolar k euru zpevnil 0,2 %, hlavní akciový index americké burzy S&P 500 po zprávách ztratil 0,7 %, pak ale stihl téměř celé manko odmazat. Zlato po datech chvilkami vzrostlo 0,3 %, aby posléze zisk ztratilo a ke kotacím před daty oslabovalo 0,3 %.