Akcie

Makroekonomické události USA: Zaměstnanost v březnu nečekaně prudce zrychlila růst

Středa 7. duben 2021 16:21

V březnu ve Spojených státech amerických růst zaměstnanosti mimo zemědělský sektor nečekaně prudce zrychlil, značně nad očekáváním trhu. Předtím po měsících zpomalování růstu a prosincovém poklesu se zaměstnanost od začátku roku vrátila do růstu, který zrychluje. Zaměstnanost vzrostla 916 000, silně víc než čekal trh, který čekal její růst 647 000. Za únor byl její růst navýšen na 468 000 z 379 000 a lednový růst byl rovněž zvýšen z 166 000 na 233 000. V součtu za oba měsíce byl růst zaměstnanosti zvýšen o 156 000. Celkově tak v období leden - březen růst zaměstnanosti překonal očekávání o 425 000, tedy cca 142 000/měsíc. Míra nezaměstnanosti v březnu klesla dle očekávání na 6,0 % z únorových 6,2 %. Data ukázala další dílčí oživení trhu práce s otevíráním sektorů pohostinství, stravování, ubytování a volného času a cestovního ruchu v některých státech USA podobně jako v únoru, březnovou renesanci tvorby zaměstnanosti ale ohlásila hlavně produkční odvětví, jednak v souvislosti s cyklickou akcelerací aktivity zpracovatelského průmyslu a stavebnictví dílem i kompenzací zastavené aktivity v únoru kvůli mrazivého počasí některých států USA, které se patrně dotklo např. nečekaně silným poklesem zaměstnanosti stavebnictví. Silně rovněž vzrostla zaměstnanost veřejného sektoru s otevíráním škol. Dno amerického trhu práce bylo dosaženo již v dubnu 2020. Přestože se lidé se zpožděním ještě hlásily na úřadech práce a trvalá nezaměstnanost rostla, všechny tyto efekty byly v květnu, červnu, červenci, srpnu, září a říjnu kompenzovány návratem lidí do zaměstnání z nemocenských a dovolených. Růst zaměstnanosti v listopadu sice ještě pokračoval, ale značně zaostal za očekáváním a v prosinci další koronavirová vlna zaměstnanost snížila. Od začátku roku 2021 se růst zaměstnanosti nejenže obnovil ale stále akceleruje. Data tak rovněž potvrdila po letním a podzimním trendu slábnutí růstu zaměstnanosti jeho zimní obnovování vůči předchozím měsícům. Dynamika oživení trhu práce slábla zřejmě kvůli obnovení síly koronaviru zejména v USA a obnovováním uzavírek ekonomické aktivity. Pokles míry nezaměstnanosti souvisela vedle návratu lidí do práce i s tím, že řada dosud přechodně nezaměstnaných kvůli pandemii vypadávala ze statistik pracovní síly kvůli tomu, že aktivně práci nehledala. S oživením ekonomiky se tito lidé mimo evidenci vrací přímo do zaměstnání a míra nezaměstnanosti tak bude nadále klesat. Nezaměstnanost by v dalších měsících měla pokračovat poklesem a růst zaměstnanosti by měl posílit kvůli oživení ekonomiky a trhu práce, v důsledku účinků vakcinace obyvatelstva a oslabení vlivu koronaviru a kvůli pokračující silné podpoře ekonomiky státem a centrální bankou.

USA: Počet pracovních míst mimo zemědělství (3 2021, meziměsíční změna)

Skutečnost:      916 000
Očekávání
:       647 000
Předchozí
:        468 000 (1 2021 revize z 379 000), 233 000 (1 2021 revize z 166 000)

USA - Míra nezaměstnanosti
 (3 2021)

Skutečnost:     6,0 % 
Očekávání
:      6,0 %
Předchozí
:       6,2 %

Rozbor
: Data ukázala další dílčí oživení trhu práce s otevíráním sektorů pohostinství, stravování, ubytování a volného času a cestovního ruchu v některých státech USA podobně jako v únoru, březnovou renesanci tvorby zaměstnanosti ale ohlásila hlavně produkční odvětví, jednak v souvislosti s cyklickou akcelerací aktivity zpracovatelského průmyslu a stavebnictví dílem i kompenzací zastavené aktivity v únoru kvůli mrazivého počasí některých států USA, které se patrně dotklo např. nečekaně silným poklesem zaměstnanosti stavebnictví. Silně rovněž vzrostla zaměstnanost veřejného sektoru s otevíráním škol.

Hodnocení
: Dno amerického trhu práce bylo dosaženo již v dubnu 2020. Přestože se lidé se zpožděním ještě hlásily na úřadech práce a trvalá nezaměstnanost rostla, všechny tyto efekty byly v květnu, červnu, červenci, srpnu, září a říjnu kompenzovány návratem lidí do zaměstnání z nemocenských a dovolených. Růst zaměstnanosti v listopadu sice ještě pokračoval, ale značně zaostal za očekáváním a v prosinci další koronavirová vlna zaměstnanost snížila. Od začátku roku 2021 se růst zaměstnanosti nejenže obnovil ale stále akceleruje. Data tak rovněž potvrdila po letním a podzimním trendu slábnutí růstu zaměstnanosti jeho zimní obnovování vůči předchozím měsícům. Dynamika oživení trhu práce slábla zřejmě kvůli obnovení síly koronaviru zejména v USA a obnovováním uzavírek ekonomické aktivity. Pokles míry nezaměstnanosti souvisela vedle návratu lidí do práce i s tím, že řada dosud přechodně nezaměstnaných kvůli pandemii vypadávala ze statistik pracovní síly kvůli tomu, že aktivně práci nehledala. S oživením ekonomiky se tito lidé mimo evidenci vrací přímo do zaměstnání a míra nezaměstnanosti tak bude nadále klesat. Nezaměstnanost by v dalších měsících měla pokračovat poklesem a růst zaměstnanosti by měl posílit kvůli oživení ekonomiky a trhu práce, v důsledku účinků vakcinace obyvatelstva a oslabení vlivu koronaviru a kvůli pokračující silné podpoře ekonomiky státem a centrální bankou.

Chcete dostávat nejnovější informace?

Stačí zadat váš e-mail a následně potvrdit souhlas.

Naše produkty a služby