Akcie

Makroekonomické události USA: Zápis Fedu s optimismem k budoucnosti, přesto potvrdil delší trvání silné monetární expanze

Středa 17. únor 2021 23:58

Zápis centrální banky Spojených států amerických, Federálního rezervního systému, ze zasedání monetární politiky 26.-27.1., na kterém Fed dle očekávání nezměnil nastavení cíle své hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate 0 - 0,25 % a v kterém kromě příznání oslabení růstu ekonomiky kvůli zesílení koronavirové pandemie neučinil větší změny a tak ani nepřekvapil rovněž trhy nezaskočil. Fed nicméně řekl, že prosincový fiskální balíček podpory ekonomice schválený Kongresem a prezidentem, pravděpodobnost další fiskální podpory a očekávaný pokračující pokrok vakcinací povedou k významné podpoře ekonomické aktivity. Fed tak přidal na optimismu vývoje ekonomiky a vedle toho i přesto potvrdil delší trvání silné monetární expanze. Fed nicméně sice slibuje pokračování dlouhodobě expanzivní monetární politiky, ovšem případné rychlejší potlačení vlivu koronaviru by mohlo nejtěžší zbraně monetárního arzenálu, kvantitativní uvolňování v podobě výkupu cenných papůírů odstavovat relativně brzo, možná již ve druhém pololetí.

Zápis centrální banky Spojených států amerických, Federálního rezervního systému, ze zasedání monetární politiky 26.-27.1. (na kterém Fed dle očekávání nezměnil nastavení cíle své hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate 0 - 0,25 % a v kterém kromě příznání oslabení růstu ekonomiky kvůli zesílení koronavirové pandemie neučinil větší změny a tak ani nepřekvapil)

Rozbor, důležité komentáře
: Prosincový fiskální balíček podpory ekonomice schválený Kongresem a prezidentem, pravděpodobnost další fiskální podpory a očekávaný pokračující pokrok vakcinací povedou k významné podpoře ekonomické aktivity. Investice do firemního vybavení pokračovaly vykazovat sílu. 

Hodnocení, dopad na výhled monetární politiky
: Zápis Fedu nepřekvapil. Dokument je zajímavý tím, že Fed přidal na optimismu vývoje ekonomiky a vedle toho i přesto potvrdil delší trvání silné monetární expanze. Fed nicméně sice slibuje pokračování dlouhodobě expanzivní monetární politiky, ovšem případné rychlejší potlačení vlivu koronaviru by mohlo nejtěžší zbraně monetárního arzenálu, kvantitativní uvolňování v podobě výkupu cenných papůírů odstavovat relativně brzo, možná již ve druhém pololetí.

Dopad na trhy
: Komentáře optimismu výhledu ekonomické aktivity ve spojení s potvrzením delšího trvání silné monetární expanze jsou příznivé zprávy hlavně pro akcie, méně již pro dluhopisy, zlato a hlavně dolar. Po zprávě dolar k euru s drobnou oscilací lehce slábl, hlavní index americké akciové burzy S&P 500 přidával 0,3 % a zlato odepisovalo 0,2 %, později však ztrátu zvrátilo v nepatrný zisk.

Chcete dostávat nejnovější informace?

Stačí zadat váš e-mail a následně potvrdit souhlas.

Naše produkty a služby