Akcie

Makroekonomické události USA. Zpráva monetární politiky Fedu nepřekvapuje, potvrzuje stagnaci úr. sazeb i připravenost pomoci jejich snížením čelit rizikům koronaviru

Čtvrtek 13. únor 2020 19:51

Centrální banka Spojených států amerických, Federální rezervní systém, ve své zprávy monetární politiky nepřekvapil. Fed pravil, že současné nastavení monetární politiky a úrokových sazeb je přiměřené. Potvrdil tak očekávání trhů, že letos úrokové sazby nebude třeba měnit. Zpráva sice podle očekávání zmiňuje ústup rizik slabosti výhledu ekonomiky ve druhé části minulého roku s poklesem konfliktů politiky mezinárodního obchodu a rovněž se známkami stabilizace ekonomického růstu v zahraničí a zmírněním finančních podmínek. Zpráva ale zmiňuje nové riziko výhledu a to možný přenos efektů koronaviru v Čínské lidové republice. Tím Fed ukazuje připravenost pomoci ekonomice snížením úrokových sazeb s  případnou kumulací tohoto rizika.

Rozbor, důležité komentáře

Rizika ekonomického výhledu
: Rizika slabosti výhledu ekonomiky ve druhé části minulého roku ustoupila s poklesem konfliktů politiky mezinárodního obchodu a rovněž se známkami stabilizace ekonomického růstu v zahraničí a zmírněním finančních podmínek. Možný přenos efektů koronaviru v Čínské lidové republice prezentuje nové riziko výhledu .

Monetární politika
: Současné nastavení monetární politiky a úrokových sazeb je přiměřené.

Finanční stabilita
: Finanční systém je podstatně odolnější než byl před světovou hospodářskou a finanční krizí v letech 2008 - 2009. Dokládá to nižším růstem zadlužení domácností v porovnání s růstem ekonomiky během poslední dekády. Fed ale naopak upozornil na pokračující zvýšené úrovně korporátního dluhu v porovnání s úrovněmi buď firemních aktiv nebo hrubého domácího produktu. 

Zpracovatelský průmysl a ekonomický cyklus USA
: Poté, co výstup zpracovatelského průmyslu  v letech 2017 a 2018 solidně rostl, v roce 2019 oslabil. Pokles zvýšil obavy některých pozorovatelů, že by se slabost mohla rozšířit a že by mohla potenciálně vést k recesi ekomiky. Obecně pokles zpracovatelského průmyslu podobný tomu v roce 2019 by nebyl tak velký, aby inicioval významné oslabení ekonomiky. Dále pak se započtením změn trendů růstu produkce zpracovatelského průmyslu mírná zpomalení se objevovala často během fází expanze ekonomického cyklu. Naopak výraznější kontrakce zpracovatelského průmyslu historicky byla spojena s recesí ekonomiky. 

Hodnocení, dopad na výhled monetární politiky
: komentáře Fedu vůbec nepřekvapují. Trhy mohou zatím počítat s výhledem, že se cíl hlavní monetární politiky Fedu Federal Funds Rate, momentálně nastavený na 1,50 - 1,75 % letos pravděpodobně měnit nebude. 

Zpráva sice podle očekávání zmiňuje ústup rizik slabosti výhledu ekonomiky ve druhé části minulého roku s poklesem konfliktů politiky mezinárodního obchodu a rovněž se známkami stabilizace ekonomického růstu v zahraničí a zmírněním finančních podmínek. Ekonomický růst vykazuje známky oživení, poté co s uzavřením Fáze 1 obchodní dohody USA a Čínské lidové republiky napětí obchodních válek slábne, navíc i po obchodních válkách tolik neoslabil a zůstal solidní. 

Zpráva ale zmiňuje nové riziko výhledu a to možný přenos efektů koronaviru v Čínské lidové republice. Tím Fed ukazuje připravenost pomoci ekonomice snížením úrokových sazeb s  případnou kumulací tohoto rizika.Epidemie koronaviru šířící se z Číny se teprve dostává do povědomí Fedu a ten vůči zatím zřejmě zůstane v monitorovacím módu.

Slabost inflace zůstává pro Fed varováním, momentálně se zdá, že ji Fed bude tolerovat.

Chcete dostávat nejnovější informace?

Stačí zadat váš e-mail a následně potvrdit souhlas.

Naše produkty a služby