Akcie

Očekávané makroekonomické a finanční události týdne (22.-26.2.) eurozóna: Ifo v únoru dle trhu mírně vzrostlo, má zůstat oslabeno, prezidentka ECB Lagardeová potvrdí pokračování silně expanzivní monetární politiky.

Pátek 19. únor 2021 19:49

Index Ifo podnikatelského klimatu Německa (2 2021, 22.2.) a vystoupení prezidentky Evropské centrální banky Christine Lagardeové (22.2.) jsou hlavní makroekonomické a finanční události týdne 22.-26.2. Německa resp. eurozóny. Index se má vůli lednu drobně zvýšit. Lagardeová potvrdí pokračování silně expanzivní monetární politiky.

Index Ifo podnikatelského klimatu Německa (2 2021, 22.2.): Index se má vůči lednu drobně zvýšit. Zvýšení očekávání má více než kompenzovat pokles hodnocení současné situace. Podnikatelská nálada Německa je na hladinách loňska před vpádem koronaviru do světa. Sentiment je meziročně slabší v odvětvích více zasažených pandemií, tedy ve službách, obchodu (maloobchodu a velkoobchodu) i ve stavebnictví, naopak exportní zpracovatelský průmysl již od jarní koronavirové vlny tolik omezován nebyl a i díky významné poptávce z Číny resp. Asie, která se s pandemií vypořádala rychleji a lépe než ostatní hlavní světové ekonomiky je průmyslový sentiment meziročně silnější. Kompenzuje tak slabost domácí ekonomiky. Přesto i vloni v únoru byl podnikatelský sentiment  před pádem v důsledku pandemie oslaben kvůli obchodním válkám rozpoutaných tehdejším administrativou prezidenta Spojených států amerických Donalda Trumpa. Proto současné hladiny firemního sentimentu podobné těm loňským jsou stále méně příznivé pro akcie a euro, o to příznivější jsou pro dluhopisy.

Vystoupení prezidentky Evropské centrální banky Christine Lagardeové na Evropské pololetní konferenci - Meziparlamentní konference stability, ekonomické koordinace a řízení v Evropské unii spoluorganizovaná Evropským parlamentem a parlamentem Portugalska (22.2.): Lagardeová potvrdí pokračování silně expanzivní monetární politiky. Důvodem je trvající pandemie stlačující ekonomický růst blokující již tak sníženou inflaci.

Očekávaný dopad událostí na trhy
: Současné slabé hladiny firemního sentimentu podobné těm loňským jsou stále méně příznivé pro akcie a euro, o to příznivější jsou pro dluhopisy. Pokračování silně expanzivní monetární politiky ECB je příznivé pro akcie a dluhopisy a nepříznivé pro euro.

Chcete dostávat nejnovější informace?

Stačí zadat váš e-mail a následně potvrdit souhlas.

Naše produkty a služby