Akcie

Očekávané makroekonomické a finanční události týdne (22.-26.2.) USA: Guvernér Fedu Powell potvrdí pokračování silné monetární expanze, spotřebitelský sentiment, prodeje nových domů a Firemní barometr Chicaga zůstávají solidní, inflace tlumená

Pátek 19. únor 2021 19:50

Vystoupení guvernéra americké centrální banky Federálního rezervního systému Jerome Powella v Kongresu (23.2.), Index spotřebitelského sentimentu Conference Board (2 2021, 23.2.), prodeje nových domů (1 2021, 24.2.), Index cen spotřebitelských výdajů PCE (1 2021, 26.2.) a Firemní barometr Chicaga (2 2021, 26.2.) jsou hlavní makroekonomické a finanční události týdne 22.-26.2. Spojených států amerických. Powell potvrdí pokračování silně expanzivní monetární politiky spíše delší čas. Spotřebitelský sentiment se má k lednu mírně zvýšit, prodeje nových domů podobně mají vůči předchozímu měsíci mírně stoupnout. Spotřebitelská inflace zůstává snížená. Růst regionální ekonomicé aktivity regionu Chicaga má k lednu zpomalit, přesto má zůstat velmi silný.

Vystoupení guvernéra americké centrální banky Federálního rezervního systému Jerome Powella k pololetní Zprávě monetární politiky Kongresu ve Výboru záležitostí bankovnictví, bydlení a měst horní kormory Kongresu Senátu a ve Výboru finančních služeb dolní komory Kongresu Sněmovny reprezentantů (23.2.): Powell potvrdí pokračování silně expanzivní monetární politiky spíše delší čas. Důvodem je trvající pandemie stlačující ekonomický růst bránící návratu trhu práce k plné zaměstnanosti a snížené inflace.

Index spotřebitelského sentimentu Conference Board (2 2021, 23.2.): Spotřebitelský sentiment se má k lednu mírně zvýšit. Spotřebitelská nálada v posledních měsících kolísá kolem svého dlouhodobého průměru. Před rokem těsně před jarním úderem koronaviru byl spotřebitelský sentiment blízko rekordních maxim, k těmto hodnotám kvůli pandemii a rozvráceným trhům práce má sentiment daleko. Pesimismus tlumí alespoň fiskální a monetární podpora ekonomice v podobě přímé pomoci resp. nulových úrokových sazeb a očekávání, že se pandemie vakcinacemi letos potlačí. 

Prodeje nových domů
 (1 2021, 24.2.): Prodeje nových domů podobně mají vůči předchozímu měsíci mírně stoupnout. Celkově jejich obrat zůstává robustní. Nízké úrokové sazby, státní podpora ekonomiky a atraktivní cíl investic v pandemické době jsou hlavní důvodu silné expanze trhu nemovitostí posledního roku. Podobně silnou expanzi vykazují i prodeje staších/existujících domů resp. nová výstavba domů (zahájení a povolení staveb domů). 

Index cen spotřebitelských výdajů PCE
 (1 2021, 26.2.): Spotřebitelská inflace zůstává snížená. K cíli centrální banky, Federálního rezervního systému jí chybí necelý procentní bod. Poslední lednové výsledky produkčních cen ale naznačily nečekaně silný vzestup inflace k inflačnímu cíli Fedu 2 %. I jiná předstihová data cen ukazují nárůst cenových tlaků a inflačních očekávání, tyto efekty ale v poslední dekádě nevedly ke skutenému trvalému zvýšení inflace, která zůstala utlumená pod cílem Fedu. Jde o fenomén hlavních světových ekonomik. 

Firemní barometr Chicaga
 (2 2021, 26.2.): Růst regionální ekonomické aktivity regionu Chicaga má k lednu zpomalit, přesto má zůstat velmi silný. Výhled firem regionů jak ukázala únorová data je příznivý, ukazuje pro tento rok ekonomické oživení a pro druhé pololetí 2021 očekávání solidního růstu ekonomické aktivity. 

Očekávaný dopad událostí na trhy
: Pokračující silně expanzivní monetární politika je příznivá pro akcie, dluhopisy a zlato a nepříznivá pro dolar. Solidní spotřebitelský sentiment a hlavně robustní prodeje nových domů a regionální ekonomická aktivita jsou příznivé pro akcie a dolar a nepříznivé pro zlato a dluhopisy. Opačný dopad na trhy má slabá inflace.

Chcete dostávat nejnovější informace?

Stačí zadat váš e-mail a následně potvrdit souhlas.

Naše produkty a služby