Akcie

Očekávané makroekonomické a finanční události týdne USA: Index spotřebitelského sentimentu Conference Board, Fed, HDP, ECI, PCE, Firemní barometr Chicaga

Pondělí 27. červenec 2020 21:21

Index spotřebitelského sentimentu Conference Board (7 2020, 28.7.) rozhodnutí centrální banky Spojených států amerických, Federálního rezervního systému, monetární politiky včetně úrokových sazeb (29.7.), Hrubý domácí produkt (2Q 2020, 30.7.), Index zaměstnaneckých nákladů ECI (2Q 2020, 31.7.), Index cen spotřebitelských výdajů PCE (6 2020, 31.7.) a Firemní barometr Chicaga (7 2020, 31.7.) jsou hlavní makroekonomické a finanční události týdne České republiky. Spotřebitelský sentiment se má vůči červnu snížit. Fed úrokové sazby dle trhu nezmění. HDP rekordně propadne. Růst mezd by měl zůstat mírný. Inflace se koronavirovým šokem na pozadí pádu cen ropy, energií resp. benzínu silně snížila, pokles je patrný i v jádrové složce bez cen potravin a energií, přelom pololetí ale se stabilizací cen ropy registruje stabilizaci inflačních poklesů. Velmi silná recese ekonomické aktivity regionu Chicaga z června by se měla značně ztlumit, měla by ale zůstat silná.

Index spotřebitelského sentimentu Conference Board (7 2020, 28.7.): Spotřebitelský sentiment se má vůči červnu snížit. Důvodem zřejmě bude proti předpokladům akcelerace nových případů onemocnění koronavirem zejména v jižních státech USA. Spotřebitelská morálka tak pravděpodobně zůstane zavěšena citelně pod svými zimními maximy před úderem koronaviru, současně však poněkud nad svým minimem z dubna, kdy pesimismus kvůli nemoci Covid-19 vrcholil. Současné úrovně odpovídají přibližně dlouhodobému průměru spotřebitelské nálady. 

Rozhodnutí centrální banky Spojených států amerických, Federálního rezervního systému, monetární politiky včetně úrokových sazeb
 (29.7.): Fed úrokové sazby dle trhu nezmění. Akcelerace nových případů onemocnění koronavirem zejména v jižních státech USA proti předpokladům zřejmě ztemní výhled Fedu se signálem možného posílení monetární pomoci ekonomice. 

Hrubý domácí produkt
 (2Q 2020, 30.7.): HDP rekordně propadne. Ekonomika silně ztrácela již v prvním čtvrtletí, to ale nebude nic proti pádu druhého kvartálu. Důvodem je soutečnost, že v dubnu vůči březnu USA dále silně převřely vrata ekonomiky, která se pozvolna otevírala až od května. Trh čeká pokles HDP nevídaných 34,1 % po poklesu 5 % v prvním čtvrtletí na bázi anualizované kvartální změny. Očekávané oživení druhého pololetí zbržděné oživením viru zejména v jižních státech USA zbrzdí celoroční pád ekonomiky patrně pod 10 %, přesto data druhého čtvrtetí jsou generační svým vychýlením. 

Index zaměstnaneckých nákladů ECI
 (2Q 2020, 31.7.): Růst mezd by měl zůstat mírný. Některá mzdová data jsou zkreslena výkyvy trhu práce, když koronavirový šok škrtl se seznamu zaměstnanců zejména ty nízkopříjmové. Tato série nicméně zatím vykazuje stabilitu. Teprve data dalších kvartálů ukáží co se s růstem mezd ve skutečnosti děje. Měl by oslabit. 

Index cen spotřebitelských výdajů PCE
 (6 2020, 31.7.): Inflace se koronavirovým šokem na pozadí pádu cen ropy, energií resp. benzínu silně snížila, pokles je patrný i v jádrové složce bez cen potravin a energií, přelom pololetí ale se stabilizací cen ropy registruje stabilizaci inflačních poklesů. Ukázala to červnová data indexu spotřebitelských cen CPI, naopak index cen produkčních cen PPI taky v červnu potvrzoval sestupný trend. Cenové indikátory se shodují v jednom, inflace ať již se stabilizuje z jarních poklesů či stále slábne, v době koronavirové se dále velm i vzdálila cíli Fedu 2 %. Ten silně expanzivní monetární politikou nejenže pomíhá v restartu ekonomice a trhu práce, ale taky v posílení inflace zpět k jeho cíli. 

Firemní barometr Chicaga
 (7 2020, 31.7.): Velmi silná recese ekonomické aktivity regionu Chicaga z června by se měla značně ztlumit, měla by ale zůstat silná. Oblast Chicaga na rozdíl od jiných indikátorů ekonomické aktivity zůstala podle tohoto barometru ve velmi silné ekonomické recesi, jiné oblasti již na přelomu pololetí ohlásily přechod ekonomické aktivity do solidního růstu. 

Očekávaný dopad událostí na trhy
: Solidní spotřebitelský sentiment a vcelku i decentní růst mezd jsou příznivé pro akcie a dolar a nepříznivé pro zlato a dluhopisy. Slabost náordní i regionální ekonomické aktivity i cen má na trhy opačný dopad. Negativní pohled Fedu a možný signál posílení monetární expanze jsou příznivé pro akcie, zlato a dluhopisy, nepříznivé pro dolar.

Chcete dostávat nejnovější informace?

Stačí zadat váš e-mail a následně potvrdit souhlas.

Naše produkty a služby