Akcie

Očekávané události eurozóna: Indexy ZEW Německa mají v srpnu dále klesnout

Pondělí 12. srpen 2019 22:49

Indexy ZEW sentimentu ekonomických očekávání a současné situace Německa (8 2019, 13.8.) je hlavní makroekonomickou zprávou týdne Německa resp. eurozóny. Index ZEW mají v srpnu pokračovat v poklesu a potvrdit tak slábnoucí trend růstu ekonomické aktivity Německa resp. Evropy.

Index ZEW sentimentu ekonomických očekávání a současné situace Německa (8 2019, 13.8.): Trhy čekají další pokles sentimentu očekávání i hodnocení současné situace. Naplní-li se odhad trhu, očekávání padne na nejslabší hladinu od přelomu let 2011 a 2012.

Makroekonomická data Německa, eurozóny i Spojených států amerických totiž spíše potvrzovaly další slábnutí růstu ekonomické aktivity. Navíc nejistoty obav nebezpečí mezinárodního obchodu včetně protekcionismu v podobě obchodních a celních válek USA s jejich hlavními obchodními partnery, Čínskou lidovou republikou, Evropskou unií, Mexikem apod. a kvůli odcházení Spojeného království Velké Británie a Severního Irska z Evropské unie se dále vyostřily. Prezident USA Donald Trump totiž oznámil další zvýšení dovozních cel pro import čínského zboží do USA. USA rovněž prohlásily Čínu za měnového manipulátora, což je další důvod obchodních restrikcí a tedy eskalace obchodního konfliktu.

Data indexů ZEW byla v červenci opět nečekaně slabá hlavně kvůli propadu hodnocení současné situace. Hodnocení očekávání ale rovněž dále oslabilo. To hrozí novým poklesem již tak slabého růstu ekonomiky Německa a eurozóny.

Prezident Institutu ZEW, profesor Achim Wambach k výsledkům řekl, že zvláště pokračující negativní trend nových objednávek průmyslu Německa pravděpodobně zesílil pesimistický sentiment expertů finančního trhu. Trvající uklidnění faktorů způsobujících nejistotu exportně orientovaných sektorů německého hospodářství momentálně není v dohledu. Zdá se, že konflikt Íránu eskaluje a pokračující obchodní spor Spojených států amerických a Čínské lidové republiky je zátěží nejen čínskému ekonomickému vývoji. Navíc, žádný patrný pokrok nenastal v jednáních podobě odchodu Spojeného království Velké Británie a Severního Irska z Evropské unie.

Sentiment ekonomické veřejnosti Německa resp. eurozóny je poslední rok stále zatížen hlavně nejistotami vystoupení Spojeného království Velké Británie a Severního Irska z Evropské unie, hlavně nebezpečí brexitu bez dohody, který by mohl vážně stisknout ekonomickou aktivitu eurozóny a potlačit ekonomický sentiment. Tvrdý brexit by totiž značně přiškrtil obchodní toky UK a EU řízené pouze regulemi Světové obchodní organizace logisticky i zvýšením cel a nejistoty. Nová vláda premiéra Johnsona je značně probrexitová. Sám Johnson počítá s brexitem bez dohody jako s realistickou variantou, pokud nevyjde z pohledu UK vylepšená dohoda brexitu s EU. Navíc nevyloučil obejít parlament UK, který dosud tvrdý brexit blokuje.

Další důvod, který oslabuje ekonomický sentiment jsou zvýšené nejistot obav nebezpečí mezinárodního obchodu včetně protekcionismu v podobě obchodních a celních válek rozpoutaných USA na více obchodních frontách se svými hlavními obchodními partnery, Mexikem, Kanadou, Čínskou lidovou republikou a Evropskou unií.

Obchodní války se v květnu opět rozhořely poté, co Čína chtěla revidovat své dřívější závazky změn svého práva. USA zvýšily celní sazbu dovozů zboží Číny do USA a naznačily další zvýšení cel, Čína po několika dnech USA zvýšení cel oplatila.

Vzhledem k expozici ekonomiky EU vůči zahraniční poptávce vývoj HDP Evropy závisí nejen na obchodních vztazích USA s EU ale i na obchodu USA a Číny. Tyto důvody snížily ekonomický růst eurobloku více než v USA či v Číně.

Kromě přímého vlivu obchodních válek a protekcionistických opatření v podobě cel na export, na němž je EU značně závislá nejistoty mohou odkládat či redukovat rozpočty poptávky, výdajů a investic domácností a firem s následným dopadem na pokles růstu HDP.

Tyto důvody zpomalují růst HDP globálních ekonomických center, což je další důvod poklesu ekonomického sentimentu.

Slabá data sentimentu ekonomických očekávání a současné situace Německa a eurozóny jsou dobrá pro dluhopisy a nepříznivá pro akcie a euro.

Chcete dostávat nejnovější informace?

Stačí zadat váš e-mail a následně potvrdit souhlas.

Naše produkty a služby