Akcie

Politika eurozóna: Nová italská vláda získala důvěru obou komor parlamentu a zahájila vládnutí

Středa 11. září 2019 21:06

Nová italská vláda složená z pokračující vládní populistické levicové strany Hnutí pěti hvězd a Demokratické strany zastupující levostředový segment politického spektra získala důvěru v dolní a poté i v horní komoře parlamentu, Senátu. Pro vládu v Senátu hlasovalo 169 senátorů, proti 133. Vláda tak byla oficiálně potvrzena a zahajuje svůj mandát.

Před hlasováním panovala nejistota hlavně o hlasování Senátu. Tam vláda disponovala technicky většinou jen jednoho hlasu poměr hlasování ale ukazuje, že většina se zvýšila na 8 hlasů. Jde patrně i o důsledek obavy italských politiků z předčasných voleb, které by umožnily návrat krajně pravicové, nacionalistické a euroskeptické Ligy severu k moci. Ta je momentálně nejpopulárnější politickou stranou Itálie.

Matteo Salvini, lídr Ligy severu nyní čelí nebezpečí, že 3 a půl roku stráví v opoziční lavici spolu se stranickými zákonodárci.

Přesto vládní program obsahuje prvky expanzivní politiky a staronový premiér Giuseppe Conte prohlásil, že vláda bude s Evropskou unií pracovat na revizi rozpočtových pravidel.

O tom jak se situace může rychle změnit, zvláště pokud jde o ekonomiku č. 3 EU svědčí jmenování dřívějšího premiéra Paola Gentiloniho Demokratické strany novým komisařem EU hospodářství 10.9. Ten bude mít v portfoliu řízení i řešení klíčový Pakt stability a růstu stanovující fiskální pravidla. Tento post by EU patrně nesvěřila vládě obsazené Ligou severu. Vstřícný krok EU naznačuje možné fiskální ústupky EU vůči Itálii.

Ratigová agentura Moody’s 10.9. potvrzení nové vládní koalice přivítala a uvedla, že by měla nabídnout více politické stability.

Premiér Itálie Giuseppe Conte podal 20.8. demisi. Klíčem k tomuto kroku bylo podání žádosti hlasování o nedůvěře vlastní vládě krajně pravicovou a euroskeptickou Ligou severu dosud vládnoucí v dvoučlenné koalici s populistickým Hnutím pěti hvězd. Vládní koalice Ligy severu a Hnutí pěti hvězd se zformovala po jarních parlamentních volbách v roce 2018 a tedy trvala něco přes rok.

V posledních loňských parlamentních volbách vyhrálo Hnutí pěti hvězd. Od té doby se ale Liga severu podle průzkumů volebních preferencí zdvojnásobila svoji podporu. Ta se podle nich nyní pohybuje v intervalu 34 - 39 %. Mimo to jasně ovládla volby do Evropského parlamentu.

Proč Salvini potopil vládu?


Spoluvládnoucí krajněpravicová euroskeptická Liga severu, která s Hnutím pěti hvězd tvořila dvoučlennou koalici, dříve uvedla, že aktivizovala hlasování o nedůvěře současné vlády premiéra Giuseppeho Conteho. Salvini, který v minulé vládě byl současně vícepremiérem a ministrem vnitra v prohlášení 8.8. řekl, že premiérovi Giuseppemu Contemu, který není členem žádné z koaličních stran, sdělil, že koalice s Hnutím pěti hvězd se rozpadla sotva po roce s tím, že by Itálie měla rychle dát volbu zpět voličům. Liga severu si stěžovala na spory ve vládní koalici.

Liga severu a Hnutí pěti hvězd vykazovaly spory v posledních měsících. Nedávno hlasovaly proti sobě v parlamentu v hlasování o budoucnosti vlakového spojení s Francií. Liga severu opakovaně prohlašovala, že rekonstrukci vlády si nepřeje a vyhlásila seznam oblastí “rozdílného názoru” vůči Hnutí pěti hvězd včetně infrastruktury, daní, práva, regionální autonomie a vztahů s Evropskou unií.

Liga severu pravděpodobně chtěla vydělat na vzestupu své popularity. Liga severu sice v loňských parlamentních volbách skončila až za Hnutím pěti hvězd a je tak v parlamentu druhou nejsilnější stranou, v letošních květnových volbách do Evropského parlamentu se ale již karta otočila a Liga severu, jíž vede Matteo Salvini, tyto volby jasně ovládla. Momentálně tak pelotonu politických stran Itálie kraluje. Vůči svému koaličnímu partnerovi má dle současných politických preferencí až dvojnásobnou podporu.

Možná ale ani sám Salvini nepočítal s tím, že se jiné politické strany spojí, aby Ligu severu vyšachovali z vlády. Salvini se několik dnů po oznámení snahy torpédovat vládu snažil situaci zachránit signálem, že by mohlo jít pouze o rekonstrukci vlády, Hnutí pěti hvězd ale dalo Lize severu na srozuměnou že jí již nevěří.

Itálie má s politickou nestabilitou bohaté zkušenosti, nikoliv však v létě, kdy má parlament prázdniny. V Itálii se po druhé světové válce ještě nikdy nekonaly parlamentní volby na podzim také proto, že v září jsou na programu přípravné práce státního rozpočtu pro příští rok, který musí být parlamentu prezentován v říjnu.

Chcete dostávat nejnovější informace?

Stačí zadat váš e-mail a následně potvrdit souhlas.

Naše produkty a služby