Akcie

Politika eurozóna: V Itálii Draghiho vláda získala snadno důvěru parlamentu, s ní plný mandát k vládnutí

Úterý 23. únor 2021 21:53

Nová vláda široké koalice premiéra a bývalého bankéře, nestraníka Maria Draghiho složená z téměř všech hlavních stran politické scény Itálie získala snadno důvěru obou komor parlamentu a tím i plný mandát vládnutí. Nejprve 17.2. jí pokynula k vládnutí horní komora parlamentu Senát poměrem 262/40 s 2 senátory co se zdrželi hlasování, o den později důvěru vláda získala i v dolní komoře parlamentu, Komoře zástupců  poměrem hlasů 535/56, 5 poslanců se zdrželo hlasování. Jedinou významnější stranou v opozici vládě byla krajně pravicová strana Bratři Itálie. Draghi má za úkol vyvést zemi ze zdravotní a z toho vyplývající hospodářské krize.

Draghiho vláda nastoupila po politické krizi předchozí vlády premiéra Giuseppe Conteho. Koalici levicových stran potopila menší vládní strana například spory o správnou alokaci financí Evropské unie na pomoc ekonomikám v pandemii a recesi. Z fondu v absolutních číslech dostanou nejvíce země EU nejvíce zasažené pandamií, Itálie a Španělsko. Rovněž v poměru k hrubému domácmu produktu z vyspělých západních ekonomik Evropské unie Itálie a Španělsko dostanou z fondu nejvíce. 

Draghi si připsal první úspěch silně proevropským směrem politického kormidla, přičemž zdůraznil i důležitost, aby třetí největší ekonomika Evropské unie zůstala v eurosystému. A to i přesto, že ve vládním kabinetu bude Draghi předsedat antievropským či euroskeptickým stranám jako je Hnutí pěti hvězd a hlavně Liga severu. Svůj paradoxní vliv koheze Itálie a Evropské unie sehrála koronavirová pandemie, která uvrhla zemi do těžké recese. Ta v Itálii v posledních letech nebyla výjimečným jevem, což přispělo k růstu euroskepse, jenže poslední rok pandemie a společný plán fiskální politiky EU, z kterého právě Itálie dostane nejvíce financí alespoň přispěla k vyčpění nacionalismu a přiblížení Itálie k EU. 

Hlasování důvěry Draghiho kabinetu rozkládá vítěznou stranu posledních parlamentních voleb 2018 Hnutí pěti hvězd. To vzniklo v roce 2009 jako protestní hnutí a s vytvořením Draghiho vlády nebylo zcela ztotožněno, i když se nakonec na vládě rovněž účastní. Malá část poslanců i senátorů hlasovala v otázce důvěry proti vládě. Před souhlasem s účastí v Draghiho vládě hnutí uspořádalo online referendum, přičemž pro účast ve vládě hlasovalo 59,3 % členů strany.

Chcete dostávat nejnovější informace?

Stačí zadat váš e-mail a následně potvrdit souhlas.

Naše produkty a služby