Akcie

Politika USA: Klíčoví republikáni nezvykle kříží názory s prezidentem, říkají, že je třeba spočítat všechny hlasy

Čtvrtek 5. listopad 2020 15:12

Někteří republikání se nestaví za pokusy prezidenta Spojených států amerických Donalda Trumpa falešně vyhlásit vítězství či zastavit počítání některých hlasů prezidentských voleb. Několik lídrů republikánské strany vyjádřilo nezvyklé veřejné výtky k prezidentovi a to včetně klíčového vůdce republikánské většiny horní komory Kongresu Mitche McConnela. S předpokládaným potvrzeným vítězstvím lídra Demokratické strany Joe Bidena v prezidentských volbách již Trump avizoval soudní napadení hlasování a výsledků. Kromě sporného závěru těchto výzev ovšem klíčová bude rovněž případná podpora jádra republikánské strany prezidenta. Lze předpokládat, že pokud by se případný právní spor nerozhodlých výsledků voleb táhl déle, prezident případné protesty může udržovat zejména se stranickou podporou. Ta by však časem s ochromenou exekutivou klesala. Bez ní by Trumpova pozice byla velmi oslabena a stěží déle udržitelná. Určitý pohled na kypění v Republikánské strany přinášejí i poslední hlasy významných republikánů k neochotě prezidenta akceptovat (prozatímní výsledky) voleb.

Mitch McConnnell, který je Trumpovým spojencem a kdo se obvykle vyhýbá kritice prezidenta na veřejnosti řekl v narážce na předčasné vyhlášení Trumpa sebe jako vítěze voleb, že “tvrzení, že jsi vyhrál volby je rozdíl vůči ukončenému sčítání hlasů.” Prezident krátce po skončení hlasování Volebního dne 3.11. volal po “ukončení jakéhokoliv hlasování”. Volební pracovníci ovšem museli zpracovat masivní růst poštovních hlasovacích lístků, o kterém dlouho dopředu varovali, že zabere čas zpracování.

K čelním republikánům, od kterých to Trump za snahu rozporovat volby schytal, patří guvernéři Ohia Mike De Wine, Marylandu Larry Hogan či Utahu Spencer Cox, který označil snahu Trunpovy kampaně za odpad. Podle něj není nic zlého na tom vzít pár dnů na zpracování všech legitimních hlasů. V podobném duchu hovořili i další čelní republikáni jako dřívější senátor Rick Santorum či guvernér Arkansasu Mike Huckabee. Republikánský guvernér Arizony Doug Ducey, kde stále výsledky nebyly vyhlášeny kvůli těsnému hlasování žádá trpělivost. “Arizoňané hlasovali ve voplbách v historickém počtu a dlužíme jim zpracovat jejich hlasy.” Senátor Floridy Republikánské strany Marco Rubio, který nedávno vystupoval na mítingu kampaně Trumpa v tweetu řekl, že není podvodem, pokud sečtení legálně podaných hlasů zabere víc dnů.

Chcete dostávat nejnovější informace?

Stačí zadat váš e-mail a následně potvrdit souhlas.

Naše produkty a služby