Akcie

Politika USA: Nejvyšší soud stížnosti Trumpa prezidentské volby možná nebude (muset) rozhodovat

Čtvrtek 5. listopad 2020 15:11

Prezident Spojených států amerických Donald Trump chce, aby se Nejvyšší soud USA zabýval prezidentskými volbami, které jsou stále velmi nerozhodné. Podle právních expertů ale v těchto volbách instituce nemusí být konečným rozhodčím.

Odborníci říkají, že je sporné, zda se soudy budou zabývat snahou Trumpa zastavit sčítání hlasovacích lístků přijatých před nebo ve Volební den (3.11.), ten v den, kdy hlasování prezidentských a kongresových voleb vrcholilo. Rovněž pochybují, že jakýkoliv spor, který by soud mohl řešit by změnila trajektorii voleb států, kdou jsou výsledky těsné, jako Michigan či Pensylvánie. 

Trump ještě před volbami ve volební kampani vystupoval proti hlasování poštou. Bez důkazu prohlašoval, že tento způsob hlasování vede k podvodu, který je ovšem v amerických volbách ojedinělý. Trump řekl: “Toto je velký podvod na našem národu. Chceme, aby zákon byl použit správně. Tak půjdeme na Nejvyšší soud USA. Chceme zastavit veškeré hlasování.” Jeho kampaň intervenuje v již otevřeném případu Nejvyššího soudu s úsilím blokovat pozdě příchozí poštovní hlasovací lístky v Pensylvánii. Trumpova kampaň a jiní republikáni rovněž podali různé stížnosti v jiných státech včetně snahy zastavit sčítání hlasů v Michiganu. 

Ještě ve středu večer volby stále nebyly rozhodnuty. Několik států, kde politici sváděly těsný souboj by mohlo rozhodnout celkové výsledky amerických prezidentských voleb v příštích hodinách či dnech, jelikož velké množství poštovních hlasovacích lístků zaslaných během koronavirové pandemie prodlužuje volební proces. 

Případ, který je vyřešení Nejyšším soudem USA nejblíže je pře Pensylvánie, v které republikáni rozporují zářijové rozhodnutí hlavního soudu Pensylvánie umožňující poštovní hlasovací lístky zaslané poštou s poštovním razítkem do Volebního dne 3.11. a přijaté až do tří dnů poté započítat. 

Navíc jakákoliv soudní napadení by rovněž potřebovalo projít skrz standardní soudní hierarchii. Steve Vladeck, profesor Univerzity Texas Školy práva v Austinu míní, že soud by zamítl jakoukoliv snahu prezidenta nebo jeho kampaně zkrátit běžný proces legislativy. “I spor Bush jr. vs Gore (v roce 2000 točící se kolem bezprecedentně těsných výsledků hlasování Floridy) šel nejprve přes státní soudy Floridy."

Chcete dostávat nejnovější informace?

Stačí zadat váš e-mail a následně potvrdit souhlas.

Naše produkty a služby