Akcie

Politika USA: Volby nerozhodné, na výsledky se stále čeká, nenápadně k vítězství míří Biden a Trump hrozí revizí voleb

Středa 4. listopad 2020 15:02

Prezidentské volby Spojených států amerických ani den po uzavření volebních místností ještě neznají své vítěze. Není znám prezident, kompozice Senátu ani Sněmovny reprezentantů kvůli těsným výsledkům a kvůli koronavirovu i kvůli důležitosti voleb zvýšené volební účasti nebývale objemnému hlasování poštou. Podle posledních zpráv ale k vítězství míří kandidát Demokratické strany Joe Biden. Prezident Donald Trump hrozí, že volby jsou podvedeny a chystá se vedle přepočítání hlasů států, kde těsně vyhrál Biden zkusit aplikovat právní kličky včetně žádosti o pomoc Nejvyšší soud. Pokud volby vyhraje skutečně Biden a pokud budou napadeny Trumpem, předpokládáme, že Biden bude potvrzen vítězem pravděpodobně v prosinci. Složení Senátu, horní komory Kongresu, zatím se zdá nedozná velkých změn vůči předchozímu volebnímu období stejně jako kompozice Sněmovny reprezentantů, dolní komory Kongresu. Senát by znovu ovládali republikáni a Sněmovnu reprezentantů demokraté. To jsou však zatím jen předpoklady, konečné složení obou komor se může protáhnout rovněž až do konce roku. Biden by tak musel spolupracovat s rozděleným Kongresem podobně jako nyní Trump.

USA: Prezidentské volby, volby Senátu a Sněmovny reprezentantů

Rozbor
: Prezidentské volby Spojených států amerických ani den po uzavření volebních místností ještě neznají své vítěze. Není znám prezident, kompozice Senátu ani Sněmovny reprezentantů kvůli těsným výsledkům a kvůli koronavirovu i kvůli důležitosti voleb zvýšené volební účasti nebývale objemnému hlasování poštou. 

Podle posledních zpráv Biden získal ve svůj prospěch volitele důležitých států Arizona, Wisconsin a Michigan a k celkovému vítězství mu tak stačí uspět v jednom ze 4 států: Pensylvánie, Georgia, Severní Karolína, kde zatím vedl Trump, ale v kterých zpožděné poštovní hlasy volily hlavně Bidena a Nevada, v které těsně vedl Biden. Prezident Donald Trump hrozí, že volby jsou podvedeny a chystá se vedle přepočítání hlasů států, kde těsně vyhrál Biden zkusit aplikovat právní kličky včetně žádosti o pomoc Nejvyšší soud. 

V Senátu podle posledních výsledků vedli republikáni nad demokraty a jejich spojenci 48/46, přičemž minimální většinu zajistí 51 mandátů. Sněmovnu reprezentantů ovládne většina 218 křesel, přičemž 199 zatím drží Demokratická strana a 188 reprezentantů Republikánská strana. V guvernérských volbách, které se letos konaly v 11 státech a dvou teritoriích republikáni demokratům uzmuly jeden guvernérský úřad a svoji převahu nad demokraty upravili na 27/23

Hodnocení
: Pokud volby vyhraje skutečně Biden a pokud budou napadeny Trumpem, předpokládáme, že Biden bude potvrzen vítězem pravděpodobně v prosinci. Složení Senátu, horní komory Kongresu, zatím se zdá nedozná velkých změn vůči předchozímu volebnímu období stejně jako kompozice Sněmovny reprezentantů, dolní komory Kongresu. Senát by znovu ovládali republikáni a Sněmovnu reprezentantů demokraté. To jsou však zatím jen předpoklady, konečné složení obou komor se může protáhnout rovněž až do konce roku. Biden by tak musel spolupracovat s rozděleným Kongresem podobně jako nyní Trump. 

Vítězství Bidena by přineslo tendenci spíš k většímu podpůrnému balíčku ekonomice zasažené opakovanými vlnami koronaviru, což bude první okamžitý úkol prezidenta vzhledem k spěchající potřebě trhu práce, jehož slabost se může významně prohloubit a podlomit ekonomické oživení. Biden rovněž koncepčně více zasáhne proti koronaviru, což se do doby aplikace koronavirových vakcín může krátkodobě projevit poklesem dynamiky ekonomického oživení po recesi hospodářství v prvním pololetí. Biden rovněž plánuje rozsáhlé investice do infrastruktury a životního prostředí, jež chce dílem financovat zvratem redukce daní, které firmám v uplynulém funkčním období nadělil Trump. 

V mezinárodní politice Biden bude koordinovat kroky se spojenci severoatlantické osy vůči Čínské lidové republice. Útlum napětí obchodních válek by se příznivě mohl projevit rozjezdem růstu světové ekonomiky. Biden rovněž plánuje vstřícnost vůči Íránu, naopak vztahy se mohou poněkud zhoršit s Ruskem a Korejskou lidově demokratickou republikou. 

Dopad na trhy
: Trhy na růst šancí Bidena vyhrát prezidentské volby odpovídají růstem hlavního akciového indexu USA S&P 500 2 %, dolar k euru zakolísal, ale potvrdil drobně slábnoucí trend a zlato přibližně stagnuje, zatímco lehká americká ropa WTI udržuje zisk 2 % a zemní plyn stagnuje. Prozatímní výsledky voleb USA s Bidenem v Bílém domě a rozděleným Kongresem jsou příznivé pro akcie, nepříznivé pro dolar a ropu a příznivé pro zlato a zemní plyn, dosavadní výsledky jsou zatím spíše předpoklady a ještě plně neodráží přizpůsobení portfolií trhu, což se týká hlavně ropy a zemního plynu.

Chcete dostávat nejnovější informace?

Stačí zadat váš e-mail a následně potvrdit souhlas.

Naše produkty a služby