Akcie

Události minulého týdne: EU potvrdila záchranný fond za 750 mld. EUR, PMI eurozóny v červenci prokázaly nečekaně silné oživení růstu ek. aktivity, slibné zkoušky vakcín AstraZeneca a Pfizeru, silné červnové růsty prodejů domů USA potvrdily oživení

Pátek 31. červenec 2020 18:20

Evropská rada, tedy lídři států Evropské unie po maratonském jednání schválila rámcový návrh Evropské komise záchranného fondu vzhledem ke koronavirovému šoku z května velikosti 750 mld. EUR. Vůči původnímu návrhu se změnila proporce miliard eur dotací a úvěrů z 500 /250 na 390/360. Indexy PMI zpracovatelského průmyslu, služeb a ekonomické aktivity Francie, Německa a eurozóny v červenci vůči červnu nečekaně silně vzrostly. Data celkově ukazují pokračování nečekaně silného oživení ekonomické aktivity z jejího silného poklesu z dubna a května, za eurozóny již v červenci aktivita služeb a ekonomiky rostla solidně, aktivita zpracovatelského průmyslu mírně. Vakcíny koronaviru AstraZeneca a university Oxford a taky Pfizeru s BioNTechem ukázaly slibnou reakci dobrovolníků a tím i perspektivu jejího pokračování s nadějí redukce pandemie příští rok. V USA, červnové prodeje starších/existujících domů prudce vyskočily, byť nenaplnily očekávání, a odmazaly odstup od prodejů před úderem koronaviru. To prodeje nových domů dalším silným růstem opět překonaly očekávání a pokračováním silného růstového trendu daly zapomenout na koronavir.

Eurozóna: Záchranný fond eurozóny 750 mld. EUR Evropskou radou schválen, vůči návrhu EK posíleny úvěry na úkor dotací

Evropská rada, tedy lídři států Evropské unie po maratonském jednání schválila rámcový návrh Evropské komise záchranného fondu vzhledem ke koronavirovému šoku z května velikosti 750 mld. EUR. Vůči původnímu návrhu se změnila proporce miliard eur dotací a úvěrů z 500 /250 na 390/360. Záchranný fond figuruje vedle rozpočtu EU na 7 let (1,1 bil. EUR). EU si na fond půjčí na finančních trzích, splácet je chce v delším časovém horizontu do roku 2058 z nových daní a poplatků. Finanční plán EU ještě během roku musí jednomyslně schválit země EU, Evropský parlament případně národní parlamenty. 

Větší část financí poproudí do zemí jihu Evropy s Francií, jež jsou již nyní značně zadlužené, navíc jsou závislé na turistickém ruchu, který letos bude ochromen. Se silnějším úderem koronaviru na jihu Evropy se tak tyto ekonomiky budou z krize vzpamatovávat dlouho, déle než země středu a severu Evropy. Čerpání financí záchranného fondu bude vázáno na splnění podmínek. Nejvíce postižené státy koronavirem preferovaly financování granty, naopak země střední a severní Evropy chtěly objem rozpočtu pokrýt úvěry státům, granty totiž budou muset financovat všichni. 

Vedle impulsu oživení ekonomik EU/eurozóny se sklonem k životnímu prostředí, digitalizaci, investicím a ekonomickému růstu. Dohoda nese známky fiskální koordinace a federalismu, integrace a spojení Evropy s omezením politických rizik. Proto se snižuje riziková prémie aktiv Evropy s tlakem na pokles ceny kapitálu a posílením diskontu P/E vůči USA, nemluvě o příznivém efektu na ekonomický růst a posílení zisků firem a jejich akcií Evropy s příznivým efektem na přitažlivost evropských aktiv pro investory. 

Finanční trhy na výsledky jednání reagovaly příznivě, euro proti dolaru a hlavní německý akciový index rostly, úrokové sazby v Itálii klesly. Obchodníci oceňují především schopnost dohody jinak těžkopádného a nesourodého bloku evropských zemí včetně známky evropské solidarity.

Makroekonomické události eurozóna: Červencové indexy PMI zpracovatelského průmyslu, služeb a ekonomické aktivity Francie, Německa a eurozóny nečekaně prudce vzrostly, nastartování solidního růst ekonomiky táhne hlavně akcelerace robustního růstu služeb


V eurozóně v červenci Index PMI zpracovatelského průmyslu prudce vzrostl na 51,1 bodů z 47,4 bodů v červnu, trh čekal jeho méně silné zvýšení jen na 50,0 bodů. Index PMI služeb ostře vzrostl na 55,1 bodů z 48,3 bodů v červnu, trh čekal jeho mnohem méně silný růst na 51,0 bodů. Index PMI ekonomické aktivity velmi silně vzrostl na 54,8 bodů z 48,5 bodů v červnu, trh čekal jeho mnojem méně silný růst na 51,1 bodů. Ve všech případech menší pokles aktivity z června meziměsíčně v červenci přešel do růstu, v případě zpracovatelského průmyslu do menšího růstu, v případě služeb a ekonomické aktivity do solidního růstu, trh čekal přechod jen do menšího růstu aktivity, v případě zpracovatelského průmyslu na stagnaci. Červencový vývoj služeb a ekonomické aktivity eurozóny zrcadlil podobný vývoj aktivity služeb a ekonomiky Německa. Dlouhodobě zvlášť obchodními válkami týraný zpracovatelský průmysl Německa ještě v červnu vykazoval robustní pokles, ten se měl v červenci zmírnit na slabší tempo, ve skutečnosti se zastavil. Služby, ekonomika i zpracovatelský průmyslu Francie již v červnu vykazovaly menší růsty, které se měly v červenci zvýšit a zůstat mírné. Ve skutečnosti ale přešly dokonce do silného růstu kromě zpracovatelského průmyslu, který jako jediný z dat připravil mírným snížením tempa růstu zklamání vůči očekávání trhu. Data celkově ukazují pokračování nečekaně silného oživení ekonomické aktivity z jejího silného poklesu z dubna a května. Oživení by mělo pokračovat s poklesem nebezpečí pandemie koronaviru vzhledem k očekávání účinné vakcíny již od příštího roku, s masivní fiskální a monetární podporou ekonomice a se signály spíše rychlejšího oživení světové ekonomiky.

Covid-19: První lidské zkouška koronavirové vakcíny AstraZenecy a Oxfordu zatím příznivá


Experimentální vakcína AZD1222 vyvíjená farmaceutickou firmou AstraZeneca a univerzitou Oxford proti novému koronaviru podle dat z 20.7. v první fázi klinických zkoušek vyvolala imunní odpověď. Výsledky potvrdily naděje, že by vakcína mohla být k dispozici ještě do konce roku. 

Covid-19: Potenciální koronavirová vakcína Pfizer-BioNTech ukazuje příslib v druhé fázi zkoušek
 

Německá biotechnologická firma BioNTech a americká farmaceutická korporace Pfizer 20.7. oznámily, že data první fáze zkoušky jejich experimentální koronavirové vakcíny ukázala, že vyvolala imunní reakci, přičemž byla pacienty dobře přijata. Podobné výsledky dopadly v předchozím prvním testu. 

Makroekonomické události USA: Červnové prodeje starších/existujících domů prudce vzrostly a umazaly část ztrát koronavirového šoku, trh čekal ještě silnější růst


Prodeje starších/existujích domů Spojených států amerických v červnu v anualizovaním vyjádření prudce vzrostly na 4 720 000 z 3 910 000 v květnu, trh čekal jejich vzestup dokonce až na 4 780 000. Meziměsíční růst 20,7 % tak nedosáhl na očekávaný růst 24,5 % po poklesu 9,7 % v květnu. Trend solidního růstu trhu domů USA pokračoval i začátkem tohoto roku, krátce před úderem koronaviru, uzavření ekonomiky v dubnu ale z drtivého poklesu nevynechalo ani segment starších/existujících domů. Trh domů ještě i v květnu během koronavirového šoku vykazoval oslabení, až v červnu ale zabral a prudkým růstem umazal část svých ztrát, byť o něco méně, než čekal trh. Další měsíce by měly potvrdit zlepšení s otevíráním ekonomiky, nízkými úrokovými sazbami a podpůrnými programy centrální banky a státu byť vzestup případů koronaviru zejmén a v jižních státech USA může oživení brzdit. Vedoucí představitelé Národní asociace obchodníků s nemovitostmi (NAR) nadále vyjadřují optimismus posílení prodejů starších/existujících domů do budoucna.

Makroekonomické události USA: Červnové prodeje nových domů opět nečekaně prudce rostly zpět do dlouhodoubého trendu silného růstu


Prodeje nových rezidenčních domů USA v červnu v anualizovaném vyjádření vzrostly na 776 000, trh čekal jejich silný růst ale jen na 700 000. Navíc byl revizí navýšen jejich květnový růst na 682 000 z 676 000. Vůči květnu tak vzrostly 13,8 %, trh čekal jejich menší růst 4,0 % po růst 19,4 % v květnu (revize z růstu 16,6 %). Koronavirový šok amerického trhu domů se v segmentu nových domů příliš neprojevuje. Březnový a dubnový útlum tak spíše představoval pouze korekci dlouhodobě solidního růstového trendu. Červnové prodeje opět nečekaně prudce rostly zpět do dlouhodoubého trendu silného růstu.

Chcete dostávat nejnovější informace?

Stačí zadat váš e-mail a následně potvrdit souhlas.

Naše produkty a služby