Akcie

Události minulého týdne: UK opustila EU, Impeachment skončil, zaměstnanost USA silně vzrostla, Index ISM průmyslu USA vybředl z recese, Čína snížila cla USA, ČNB zvýšila úr. sazby, parlamentní volby Irska, Německo s největším přebytkem běžného účtu

Středa 12. únor 2020 23:27

Spojené království Velké Británie a Severního Irska od 1.2. konečně po problematických jednáních a vývoji opustila Evropskou unii. Impeachment, formální obžaloba prezidenta Spojených států amerických skončil, Senát, horní komora Kongresu USA ovládaný Republikánskou stranou, stranou prezidenta Donalda Trumpa zprostil prezidenta obvinění vznesené dolní komorou Kongresu USA Sněmovnou reprezentantů. Zaměstnanost USA v lednu vzrostla silněji, než se čekalo a potvrdila silně rostoucí trh práce. Recese zpracovatelského průmyslu USA v lednu podle Indexu ISM tohoto odvětví překvapivě skončila, trh čekal jen její snížení. Čínská lidová republika snížila svá dovozní cla na část import zboží USA do Číny. Česká národní banka překvapivě zvýšila svoje hlavní úrokové sazby o čtvrt procentního bodu kvůli zvýšené inflaci a růstu inflačních tlaků. Parlamentním volbám Irska dominovala Sinn Féin, levicově nacionalistická strana, která se překvapivě dotáhla na své hlavní středopravicové konkurenty. Irsko vyslalo do Spojeného království Velké Británie a Severního Irska vzkaz růstu podpory sjednocení Irska. Německo i v roce 2019 vykázalo největší přebytek běžného účtu platební bilance na světě.

UK/EU:  Spojené království Velké Británie a Severního Irska opustilo EU, pozornost táhne jednání obchodní smlouvy

Spojené království Velké Británie a Severního Irska oficiálně od 1.2. opustilo Evropskou unii. Ta se nyní smrskla na 27 členů. Brexit byl očekáván poté, co jej ratifikovaly vrcholné instituce UK i EU. Nejistota brexitu ale nekončí a hlavně ekonomiky UK i EU ještě mohou ve spojení s brexitem zažít horké chvilky. 

Po brexitu nastává tzv. přechodné období, kdy sice UK už není členem EU, ale obchodní pravidla i závazky UK k EU jsou zachovány. 

Hlavním problémem je nové obchodní uspořádání UK s EU po ukončení přechodného období. UK preferuje vyvázání ze závazků vůči EU co nejdříve a usiluje o obchodní dohodu do konce roku 2020. To ale EU považuje za těžko možné. Proto stále hrozí tzv. neřízený brexit bez obchodní dohody s velkými ekonomickými škodami pro EU i UK. 

UK se s EU stále nedohodly ani na typu obchodní smlouvy. UK preferuje spojení volného obchodu např. typu obchodní dohody EU s Kanadou či Austrálií. 

Politika USA: Prezident Trump Senátem zproštěn obvinění, impeachment skončil potvrzením prezidenta ve funkci


Prezident Spojených států amerických Donald Trump povede USA jako prezident země minimálně do prezidentských voleb, které se konají letos začátkem listopadu a podle jejich výsledku možná až do roku 2025. Rozhodl o tom Trumpovými republikány ovládaný Senát USA, který rozhodl zprostit Trumpa 2 obvinění, která proti němu vznesla dolní komora Kongresu USA, Sněmovna reprezentantů 18.12. Rozhodnutí Senátu nepřekvapuje, čekalo se i podle vyjádření senátorů z minulosti, že budou hlasovat dle stranické disciplíny. Trump vychází z impeachmentu posílen k nové hlavní výzvě, prezidentským volbám. 

Trump tak vyvázl z impeachmentu s razítkem “Osvobozen” tak jako dva předchozí prezidenti, Andrew Johnson a Bill Clinton kteří museli potupnou procedurou soudu Kongresu USA projít. Po zveřejnění zprávy "speciálního rady” Roberta Muellera tak Trump přestál druhý pokus existenční nebezpečí svého prezidentství. Podle něj se měl zapojit do zločinné konspirace s Ruskem v případě vměšování této východní země do prezidentských voleb 2016 ve prospěch Trumpa. Muelller nenašel důkazy, že je to pravda, i když Trumpa  zcela neosvobodil z obvinění z obstrukce práva tím, že se měl snažit bránit ve vyšetřování. Rovněž ale neshledal, že prezident jednal protiprávně. 

Hlasování o Trumpovi proběhlo v duchu stranických linií. Že Trump nezneužil svoji moc na základě požadavku vyšetřování syna svého hlavního politického rivala Demokratické strany Joe Bidena, který možná bude letos nominován svojí stranou, aby vyzval k duelu prezidentských voleb Trumpa rozhodl Senát hlasováním 52/48. Jediným odpadlíkem Republikánské strany Mitt Romney hlasoval s demokraty pro odsouzení prezidenta, žádný demokrat nehlasoval pro zrušení obvinění prezidenta. Romney se tak zapsal do historie jako první republikán senátor hlasující pro obvinění člena své vlastní strany v procesu impeachmentu. 

Hlasování druhého obvinění, obstrukce Kongresu blokováním svědků a dokumentů, které Sněmovna reprezentantů žádala již proběhlo zcela dle stranických linií 53/47, když Romney hlasoval tentokrát s republikány. 

Podpora Trumpa zůstává stabilní, 42 % Američanů podle průzkumu 3. a 4.2. jeho působení ve funkci schvaluje, 53 % odmítá. Data průzkumu značně odpovídají průzkumu před impeachmentem. Trumpa nadále podporují bílí muži, konzervativní katolíci, evangeličtí křesťané a Američané ze zemědělských oblastí USA. 

Makroekonomické události USA: Zaměstnanost v lednu vzrostla víc, než se čekalo, výroční revize menší, než se trh obával 


V prosinci ve Spojených státech amerických, zaměstnanost vzrostla 225 000, trh čekal její zvýšení 160 000. Navíc růst zaměstnanosti v předchozích měsících, prosinci a listopadu byl zvýšen na 147 000 z 145 000, tj. o 2 000 resp. z 256 000 na 261 000, tj. o 5 000. Míra nezaměstnanosti vzrostla z 50-letého minima 3,5 % na 3,6 %, trh čekal její stagnaci na 50-letém minimu 3,5 %. Průměrná hodinová mzda meziměsíčně vzrostla 0,2 % při očekávání jejího růstu 0,3 %. Její meziroční růst ale vzrostl na 3,1 % z 3,0 % v prosinci (revize z 2,9 %), ač trh čekal její růst 3,0 %. Výroční revize Úřadu statistiky práce, který dopředu indikoval, že sílu trhu práce sníží dramatické snížení nepřinesla. Zpráva zaměstnanosti je silnější než se čekalo růstem zaměstnanosti. Data stále potvrzují silný trh práce s téměř rekordně nízkou nezaměstnaností a robustním růstem zaměstnanosti a nepatrně zvýšeným růstem mezd. 

Makroekonomické události USA: Index ISM zpracovatelského průmyslu v lednu vzrostl víc než se čekalo, aktivita opustila recesi alespoň do mírného růstu


Index ISM zpracovatelského průmyslu Spojených států amerických v lednu vzrostl nečekaně silně až na 50,9 z 47,2 v prosinci, trh čekal jeho vzestup jen na 48,5. Mírná, přesto největší recese aktivity odvětví od světové hospodářské a finanční krize let 2008 - 2009 z prosince se tak v lednu uzavřela, aktivita odvětví přešla do mírného růstu, trh čekal jen zmírnéní této recese.

Mezinárodní obchod: Čína oznámila snížení dovozních cel na polovinu na část importu USA


Čínská lidová republika oznámila, že sníží dovozní cla části importovaného zboží Spojených států amerických na polovinu. Opatření Číny po podpisu Fáze 1 obchodní dohody stínuje snížení dovozních cel USA na import čínského zboží do USA k 14.2.

Snížení dovozních cel Číny na dovoz zboží USA do Číny na 2,5 % z 5 % resp. na 5 % z 10 % je logickým vyústěním závazku Číny letos zvýšit objem importu zboží a služeb z USA o 100 mld. USD. Dalším důvodem je nečekaný úder koronaviru zasahujícího vazby a toky hospodářství Číny. 

Balíček importovaného zboží USA do Číny, jehož se redukce dovozních cel Číny týká je součástí posledního výstřelu vzájemné obchodní války z 1.9. 2019. Tehdy Čína uvalila nová dovozní cla 5 % a 10 % na import zboží USA do Číny za 75 mld. USD. 

Makroekonomické události Česká republika: ČNB nečekaně zvýšila úrokové sazby o 0,25 procentního bodu


Česká národní banka nečekaně zvýšila svoje hlavní úrokové sazby o čtvrt procentního bodu, trh čekal jejich stagnaci. Česká národní banka tak poprvé od května 2019 zvýšila svoji hlavní dvoutýdenní repo sazbu na 2,25 %. Diskontní sazba a lombardní sazba vzrostly taktéž o 0,25 procentního bodu na 1,25 % resp. na 3,25 %. Banka rozhodla poměrem hlasů 4/3. Nesouhlasící preferovali stagnaci úrokových sazeb. Hlavním důvodem zvýšení úrokových sazeb je růst inflace a inflačních tlaků. 

Politika eurozóna: V parlamentních volbách Irska silně zabodovala Sinn Féin, po brexitu sílí nálada redukce UK


Sinn Féin, levicová nacionalistická strana, podle předběžných výsledků vyhrála parlamentní volby Irska. Vzhledem k tomu, že strana politicky není v zemi plně zastoupena, v přepočtu na poslanecké mandáty, který by mohl být potvrzen v tomto týdnu by se podle odhadů mohla vklínit mezi středopravicové soupeře, dosud opoziční Fianna Fáil a dosud vládnoucí Fine Gael, s jen mírnými rozestupy přidělených poslaneckých mandátů těchto politických stran. Výsledky voleb směřují k těmto scénářům: vláda Fianna Fáil s Sinn Féin, koaliční vláda Fianna Fáil a Fine Gael nebo minoritní vláda jedné z těchto tří stran. Ani možná spojení dvojice těchto stran ještě parlamentní většinu nezaručuje, vláda by pak k podpoře potřebovala ještě nějakou/é menší parlamentní stranu/y. Žádná z těchto variant zatím nevypadá jako dominantní. Hlavním vzkazem parlamentních voleb, který poletí do sídla Spojeného království Velké Británie a Severního Irska je vzhledem k silné preferenci Sinn Féin jednotné Irsko. Případnému  sjednocení Irska a rozpadu UK chybí referendum a aby ho ministr UK svolal, k němu stále chybí celonárodní hnutí a podmínka Dohody Velkého pátku z roku 1998, tedy “pokud se bude zdát pravděpodobná volba sjednocení Irska. 

V referedu odchodu UK z Evropské unie Severní Irsko podobně jako Skotsko jasně hlasovalo proti brexitu a v prosincových parlamentních volbách UK 2019, jak Severní irsko tak Skotsko hlasovalo pro strany odmítající brexit. Vládě UK se tak jako bumerang vrací úspěch brexitu. Logicky snahy odejít z UK jak Severního Irska tak Skotska budou silnější. Paradoxem je, že i Sinn Féin zachovává kritický postoj k EU, i když v referendu brexitu 2016 strana podpořila členství UK v EU.

Makroekonomické události světová ekonomika: Největší přebytek běžného účtu platební bilance na světě má opět Německo


Německo disponovalo v roce 2019 největším přebytek běžného účtu platební bilance na světě ve výši 293 mld. USD. navzdory obchodním válkám, oznámil to výzkumný ústav Německa Ifo. Jde o 4. rok v řadě prvenství Německa v této statistice. Daleko na druhém místě je Japonsko s přebytkem běžného účtu platební bilance 194 mld. USD.

Mezinárodní měnový fond i Evropská komise Německo vyzývají, aby tento přebytek snížilo. Poslední dobou sílu německého exportu káral i prezident Spojených států amerických Donald Trump. Přebytek běžného účtu platební bilance ukazuje převahu vývozu produkce a služeb nad jejich dovozem v obchodní výměně. 

V běžných obchodních vztazích velký přebytek zahraničního obchodu vede k apreciaci měny dané země a tím dochází k obnovení rovnováhy zahraničního obchodu. Jenže Německo hodně spoléhá na poptávku ze zahraničí a jeho měnový kurz poté, co je Německo skryto pod deštníkem jednotné evropské měny tolik neposiluje, protože zahrnuje i ekonomiky jiných zemí Evropské unie. Navíc země brání posilování měny třeba i finančními investicemi v jiných zemích. Tento stav tak Německu vyhovuje. 

Proto ale jeho obchodní partneři apelují na Německo, aby posílilo domácí poptávku, nespoléhalo tolik na export a nevytvářely se tak obchodní nerovnováhy, S tím souvisí i apel na Německo, aby podpořilo domácí poptávku expanzivnější fiskální politikou. 

Podle EU je udržitelný přebytek běžného účtu platební bilance 6 % HDP, podle ekonoma Ifa ale tento přebytek vzrostl loni na 7,6 % z 7,3 % v roce 2018. Neudržitelnost zahraničněobchodních nerovnováh se může přenášet do měnových silných výkyvů a přesunu kapitálu.

Chcete dostávat nejnovější informace?

Stačí zadat váš e-mail a následně potvrdit souhlas.

Naše produkty a služby