ČNB hlavní úr. sazbu nezmění (výhled událostí týdne ČR)

6. 2. 2019 17:40
Zasedání ČNB o úrokových sazeb je hlavní makroekonomickou zprávou týdne. Trh čeká, že centrální banka stejně jako v prosinci sazbu nezmění. Tím i potvrdí zvolňující či přerušující trend útlumu monetární expanze.

ČNB na své poslední zasedání/rozhodování úrokových sazeb 20.12. svoji hlavní úrokovou sazbu nezměnila. Dvoutýdenní reposazba tak zůstala na 1,75 %. Diskontní a lombardní sazba zůstaly na 0,75 % resp. 2,75 %.Rozhodnutí bylo schváleno poměrem 5/2. 2 Členové ČNB podpořili její další zvýšení o 0,25 procentního bodu. Centrální banka tímto reflektovala oslabení ekonomického růstu eurozóny, propad cen ropy, slabší růst české ekonomiky vůči prognóze a na druhé straně stále nečekaně slabší korunu vůči euru a nad očekáváním silný růst mezd včetně robustního trhu práce. Podle ČNB jsou rizika stávající prognózy inflace na horizontu měnové politiky zhruba vyrovnaná.

Poptávka ze zahraničí slábne

Podle ČNB je se stávající inflační prognózou konzistentní přibližná stabilita úr. sazeb v roce 2019 a poté jejich pokračující zvyšování směrem k dlouhodobě neutrální úrovni. Banka sice je v cyklu zvyšování úr. sazeb, ovšem patrně vzala na vědomí, že jádrová inflace (inflace bez cen potravin a energií) je trvale nízká a růst ekonomiky slábne. Nečekaně silně slábne i poptávka ze zahraničí, zejména z klíčových trhů západní Evropy.

Inflace sice v listopadu odpovídala cíli ČNB, ovšem jádrová inflace, tj. růst spotřebitelských cen bez volatilních položek energií, potravin a bydlení, které ČNB nemá pod kontrolou, je slabá (s výjimkou cen kategorie Stravování a ubytování spotřebitelského koše Českého statistického úřadu).

ČNB jinak v posledních kvartálech svou sazbu zvyšovala kvůli zvýšeným inflačním tlakům, tedy kvůli vyčerpanému trhu práce a z toho plynoucímu robustnímu růstu mezd, případně kvůli slabosti koruny. Dalším důvodem růstu je prevence nadměrného rizika stability finančních trhů v podobě nízkých úrokoových sazeb a nadměrné úvěrové aktivity, což se aktuálně projevuje přehříváním trhu domů.

Makroekonomické prostředí již je neutrálnější a není tolik proinflační jako v předchozích kvartálech. I sama ČNB již naznačuje pro letošní rok spíše stabilitu svých sazeb, byť důvody jejích zvyšování včetně hlasů pro ně jsou stále přítomny. Koruna je slabší spíše kvůli externím nejistotám. Monetární politika ČNB spíše zvolňující či přerušující trend útlumu monetární expanze koruně příliš k síle nepomůže.

Přerušení zvyšování úrokových sazeb ČNB může korunu vůči euru poněkud oslabovat. Rovněž může oslabovat ceny bankovních titulů. Těm (po)zastavení zvyšování přestává nafukovat ziskové marže, a tím i rovněž ocenění jejich akcií. 

Chcete dostávat nejnovější informace?

Stačí zadat váš e-mail a následně potvrdit souhlas.

Zpět