Indexy PMI eurozóny v dubnu zůstávají slabé

18. 4. 2019 14:29
V dubnu, data průmyslu, služeb a tím i celkové ekonomické aktivity Francie, Německa i EMU vůči březnu ukázaly jen malé změny. Data po silné eskalaci slabosti sektorové i teritoriální aktivity v březnu znamenají pokračování nepříznivé ek. situace EMU.

Francie: Index PMI zpracovatelského průmyslu (4 2019)

Skutečnost: 49,6
Očekávání:      -
Předchozí:    49,7

Francie: Index PMI služeb (4 2019)

Skutečnost: 50,5
Očekávání:      -
Předchozí:    49,1

Francie: Index PMI kompozitní (4 2019)

Skutečnost: 50,0
Očekávání:      -
Předchozí:    48,9

Německo: Index PMI zpracovatelského průmyslu (4 2019)

Skutečnost: 44,5
Očekávání:      -
Předchozí:    44,1

Německo: Index PMI služeb (4 2019)

Skutečnost: 55,6
Očekávání:      -
Předchozí:    55,4

Německo: Index PMI kompozitní (4 2019)

Skutečnost: 52,1
Očekávání:      -
Předchozí:    51,4

Eurozóna: Index PMI zpracovatelského průmyslu (4 2019)

Skutečnost: 47,8
Očekávání:      -
Předchozí:    47,5

Eurozóna: Index PMI služeb (4 2019)

Skutečnost: 52,5
Očekávání:      -
Předchozí:    53,3

Eurozóna: Index PMI kompozitní (4 2019)

Skutečnost: 51,3
Očekávání:      -
Předchozí:    51,6

Rozbor:

Francie: Aktivita průmyslu, služeb i celé ekonomiky se podobě jako v březnu i v dubnu pohybuje na hraně stagnace. Drobné zvýšení aktivity služeb mírně převážilo nepatrné další oslabení aktivity průmyslu
Německo: Významná recese průmyslu v dubnu vůči březnu drobně zmírnila. Solidní růst aktivity služeb mírně vzrostl. Růst ekonomické aktivity proto posílil, zůstává ale nízký.
Eurozóna: V dubnu vůči březnu drobně zmírnila recese průmyslu, stejně tak se ale snížil malý růst aktivity služeb a tím i celé ekonomiky.

Hodnocení: Ekonomika Francie se pohybuje na hraně stagnace. Alespoň nízký růst HDP Německa udržují služby díky solidnímu růstu domácí poptávky dle robustního trhu práce. Naopak průmysl Německa zůstává ve značné recesi. Vůči březnu se podmínky průmyslu, služeb a celé ekonomiky mírně zlepšily. V eurozóně průmysl zůstává v mírné recesi, které se vůči březnu zmínila. Naopak se v dubnu vůči březnu snížil nízký růst aktivity služeb i celé ekonomiky.

Sentiment ekonomické veřejnosti Německa resp. eurozóny je poslední rok stále zatížen hlavně obchodními válkami rozpoutanými USA, a to nejen s Evropskou unií ale taky s Čínou. Kromě tlaků mezinárodního obchodu ekonomická morálka je snižována taky nejistotami odchodu Spojeného království Velké Británie a Severního Irska z Evropské unie. Kromě přímého vlivu obchodních válek na export, na němž je EU značně závislá nejistoty mohou redukovat výdaje a investice domácností a firem.

Zdá se však, že by alespoň některé těchto nejistot měly brzo ustoupit. Proto by mělo posílit i očekávání ekonomiky a tím i ekonomický růst.

Růst HDP Německa, Francie a eurozóny během loňského roku oslabil na minimum jak v případě Německa tak v eurozóně.

Dopad na trhy: Data jsou stále nepříznivá pro akcie a euro a dobrá pro dluhopisy. Po zprávách index německé burzy DAX vzrostl 0,5 % na 12 197 bodů a euro k dolaru ztrácí 0,4 % na 1,125.

Chcete dostávat nejnovější informace?

Stačí zadat váš e-mail a následně potvrdit souhlas.

Zpět