Akcie

Akciový trh USA: S&P 500 a Nasdaq Composite zasáhly rekordní zavírací maxima s pomocí nadějí čínské další podpory ekonomice

Čtvrtek 20. únor 2020 20:47

Hlavní akciové indexy Spojených států amerických S&P 500 a Nasdaq Composite ve středu vzrostly na svá historicky rekordní zavírací maxima s tím jak optimismus očekávání, že Čínská lidová republika podnikne další opatření k podpoře své ekonomiky snížil obavy ekonomického dopadu nejistoty nebezpečí epidemie obávaného nového koronaviru Prudkého akutního respiračního syndromu koronavirus 2 SARS-CoV-2 způsobujícího koronavirové onemocnění 2019 COVID-19 na firmy USA.

Počet nových případů koronaviru v Číně klesl druhý den v řadě. 

Čeká se, že Čína ve čtvrtek sníží svoji hlavní úrokovou sazbu úvěrů. Šlo by o další opatření cílené k omezení dopadu uzavírek firem a dopravních omezení na druhou největší ekonomiku světa. 

Makroekonomická data ukázala sílu ekonomiky, zápis Fedu rovněž vyzněl optimisticky


Sentiment Wall Street zlepšila i lednová makroekonomická data. 

Zahájení a povolení staveb domů. Data tak potvrzují posílení růstu trhu domů USA v posledních čtvrtletích. Vedle trvaleji silně rostoucích prodejů nových domů se probudily do růstu i prodeje starších/existujících domů a taky zahájení/povolení staveb domů a to kvůli loňskému poklesu úrokových sazeb včetně zlevnění úrokových nákladů hypotečních úvěrů.

Rovněž dosud příliš slabý růst produkčních cen měřený indexem PPI vzrostl značně nad očekávání. Produkční inflace tak rázem vzrostla zpět k cíli Fedu 2,0 %. 

Zápis ze zasedání centrální banky Spojených států amerických, Federálního rezervního systému 18.-29.1. (na kterém centrální banka svou hlavní úrokovou sazbu podle očekávání nezměnila) nepřekvapil. Zápis asi podle očekávání vyznívá poněkud optimisticky. Hlavně, Fed zmiňuje pokles rizik výhledu ekonomické aktivity, zejména tlaků mezinárodního obchodu. Taky proto Fed zmiňuje rovněž optimisticky výhled firemního sektoru, růst exportu s růstem či alespoň stabilizací investic. Fed rovněž potvrdil stabilitu finančního systému a očekávání síly trhu práce. Dokument tak potvrzuje dosavadní očekávání, že centrální banka letos cíl své hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate měnit nebude.

Koronavirus SARS-CoV-2 má zpomalit růst ekonomiky, dopad má ale být krátký


Čína uzavřela několik měst s miliony lidí a omezila dopravu ve snaze dostat nový koronavirus SARS-CoV-2 pod kontrolu. To investorům připomnělo smrtící virus SARS. Rychle se šířící koronavirus již nyní usmrtil více lidí, než epidemie syndromu náhlého selhání dýchání SARS v letech 2002 - 2003 a postihla široké spektrum firem a sektorů. Ekonomové se obávají, že by tento nový druh koronaviru mohl mít větší dopad než koronavir syndrom náhlého selhání dýchání SARS, který zabil kolem 800 lidí v letech 2002 - 2003 a světovou ekonomiku stál kolem 33 mld. USD. A to proto, neboť podíl Číny na světové ekonomice značně vzrostl. 

Podle posledního průzkumu 40 ekonomů  agentury Reuters respondenti čekají, že růst hospodářství Čínské lidové republiky v prvním čtvrtletí 2020 klesne na nejnižší tempo od světové hospodářské a finanční krize 2008 - 2009. Analytici ale věří, že oslabení bude krátkodobé, pokud se ovšem epidemii nového koronaviru, SARS-CoV-2, podaří dostat pod kontrolu. Reálné ekonomické dopady tohoto koronaviru jsou ale stále neznámé a jen velmi hrubě a předběžně odhadované.

Navíc ekonom vlády Číny byl citován, že ekonomický růst země by mohl klesnout k 5 % nebo ještě dokonce níže.

Epidemie nového koronaviru včetně karantén, narušení dodavatelských, obchodních a ekonomických vazeb a uzavírkami firem a továren straší trhy. Pracovníci Čínské lidové republiky a firmy se nicméně pomalu vrací do práce po svátcích lunárního Nové roku prodloužených smrtelnou epidemií koronaviru. 

Koronavirus v lednu hlavní brzdou akciových trhů, ztráty ale zatím nejsou dramatické


Podle pozorovatelů Wall Streetu trh vyhlíží horizont hrozby nového koronaviru. V minulosti se právě podobné globální paniky nebezpečí virových epidemií stávaly nejnižším bodem akciového trhu a stávaly se tak nákupními příležitostmi. 

Akciový trh zatím epidemii nového koronaviru statečně odolává. Taky vzhledem k preventivním a nápravným opatřením se dívá zřejmě za horizont kulminace epidemie a vyhlíží zlepšení. 

Někteří investoři nevidí pravděpodobné, že by virus přinesl jakýkoliv dlouhodobý hospodářský dopad na základě zkušeností minulosti s virovými epidemiemi. Po vypuknutí SARS v roce 2003 index S&P 500 posílil více než 10 % od začátku vypuknutí epidemie po oznámení, že je pod kontrolou.

Akciový trh nemá rád nejistotu a nový koronavirus má dostatečnou schopnost šířit nejistotu na trzích. Současně však je přízrak nového koronaviru dobrou odpovědí pro investory hledající důvod vybrat zisky akciového trhu posledních týdnů.

WHO bije před SARS-CoV-2 na poplach


Firmy zápolí s problémy nabídky i poptávky kvůli epidemii nového koronaviru, která podle Světové zdravotnické organizace WHO odpovídá globální nouzi. 

V minulých dnech Světová zdravotnická organizace WHO řekla, že čínský koronavirus je “veřejný nepřítel číslo 1”. Světová zdravotnická organizace (WHO) varovala, že nové případy koronaviru mimo Čínu by mohly být "jiskrou, která se stane větším požárem”. 

Poté, co Centra kontroly a prevence nemocí reportovala první případ přenosu nového koronaviru mezi lidmi v USA, WHO uvedla, že v posledních týdnech došlo k bezprecedentnímu vzplanutí epidemie nemoci i k bezprecedentní odpovědi. Svět přijímá preventivní opatření aby omezil virový atak. 

Akcie Applu mazaly úterní ztráty


Akcie technologického obra a producenta iPhonů Applu (AAPL.O) ve středu zpevnily 1,4 % a získaly tak zpět většinu ztrát předchozí obchodní seance po překvapivém varování tržeb, které zvýraznilo obavy dopadu koronaviru na globální firemní dodavatelské řetězce.

Hlavní akciové indexy Spojených států amerických Dow Jones Industrial Average a S&P 500 v úterý klesly poté, co varování firmy Apple tržeb vedlo obchodníky k přehodnocení dopadu nejistoty nebezpečí epidemie obávaného nového koronaviru na firmy USA. 

Hlavní akciové indexy USA ale končily úterní obchodování nad svými denními minimy a hlavní akciový index USA Nasdaq Composite končil úterní obchodování s mírným ziskem s tím jak akcie Applu (AAPL.O) k závěru úterního obchodování zkrátily své ztráty. 

Technologická korporace s největší hodnotou na světě uvedla, že nenaplní svůj nedávno oznámený cíl kvartálních tržeb kvůli slabší produkci iPhonů a kvůli slabší poptávce v Čínské lidové republice kvůli koronaviru. Akcie společnosti končily ztrátou 1,8 % na 319 USD s minimem obchodní seance 314,61 USD. 

Zatímco účet přesného dopadu epidemie v Číně na růst ekonomiky a firemních výsledků teprve bude vystaven, naděje, že škody budou pouze dočasné v posledních obchodních dnech pomohly podpořit sentiment na Wall Streetu.

Ve středu akciový index širšího trhu S&P 500 (.SPX) získal 0,47 % na 3 386 bodů, hlavní akciový index blue-chips největších a nejvýznamnějších firem Dow Jones Industrial Average (.DJI) vzrostl 0,4 % na 29 348 bodů a akciový index dominantně technologických akcií Nasdaq Composite (.IXIC) posílil 0,87 % na 9 817 bodů.

Své majitele ve středu na burzách USA změnilo podprůměrných 7,22 mld. akcií. V posledních 20 obchodních dnech se v denním průměru plné obchodní seance zobchodovalo poněkud víc, 7,57 mld. akcií.  

Data obchodních objemů na konci roku 2018 byly zvýšené kvůli říjnovým a prosincovým propadům akciových cen a s tím spojeným růstem volatility. Během podzimní kulminace aktivity akciového trhu 11. října se s výprodejní akciovou vlnou a růstem volatility obchodovalo 11,44 mld. akcií. Pády akciového trhu USA, nadprůměrná obchodní aktivita a volatilita se přenesly i do listopadu a prosince. Růst akciového trhu a návrat důvěry ale letos volatilitu i obchodní objemy poněkud zredukovaly a vrátily k normálu. Letní vyostření obchodních válek USA a Číny ale opět akceleruje pády akciové burzy a tím i volatilitu s obchodními objemy.

Chcete dostávat nejnovější informace?

Stačí zadat váš e-mail a následně potvrdit souhlas.

Naše produkty a služby