Akcie

Akciový trh USA: S&P 500 končil k pondělí stagnací, výsledky Citigroup oslabily banky, Nasdaq Composite na novém rekordu

Úterý 16. červenec 2019 18:19

Hlavní akciový index Spojených států amerických S&P 500 v pondělí vůči závěru pátku minulého týdne končil jen s malou změnou. Předtím během obchodní seance osciloval mezi ziskovým a ztrátovým teritoriem poté, co Citigroup otevřela firemní výsledkovou sezónu USA druhého čtvrtletí smíšenou kvartální zprávou.

Banka ohlásila zisk nad očekáváním trhu, ale taky pokles své čisté úrokové marže. Tento jev spustil pokles cen akcií jiných bank kvůli obavám, že jde o předzvěst nižších zisků celého bankovního odvětví kvůli poklesu tržních úrokových sazeb. Ten nabral tempo s poklesem růstu ekonomiky, inflace hlavně kvůli nejistotám obav nebezpečí mezinárodního obchodu včetně protekcionismu v podobě obchodních a celních válek USA se svými hlavními obchodními partnery, Čínskou lidovou republikou, Evropskou unií, Mexikem apod. Trend poklesu úrokových sazeb nabral sílu i poté, co hlavní světové centrální banky, Evropská centrální banka a Federální rezervní systém USA naznačily expanzivnější monetární politiku.

Ačkoliv akcie Citigroup nakonec vymazaly všechny své ztráty, aby v pondělí končily zanedbatelnou ztrátou 0,1 %, index bank indexu S&P 500 (.SPXBK) v pondělí ztratil 1,0 %. Akcie největší banky USA JPMorgan Chase, investiční banky Goldman Sachs a Wells Fargo, tedy bank, které budou své výsledky reportovat 16.7., ztratily více než 1 %. V důsledku toho index financí (.SPSY) v pondělí oslabil 0,5 % a nejvíce tak srážel index S&P 500 ze všech jeho 11 hlavních akciových sektorů.

Ztráty finančních akcií ale kompenzoval zisk sektorů technologie (.SPLRCT) a zdravotní péče (.SPXHC). Právě tyto sektory pomohly hlavnímu akciovému indexu Nasdaq Composite, jehož těžiště je nakloněno hlavně k segmentu technologií, do zisku s dalším zápisem čtvrtého historického rekordního zavíracího maxima v řadě.

Výsledková sezóna je zde


Se zpečetěnými očekáváními redukce úrokových sazeb Fedem již na příštím zasedání Fedu monetární politiky 30.-31.7. trh obrací pozornost k firemní výsledkové sezóně USA druhého čtvrtletí. Ta neformálně naplno zahajuje výsledky největších bank, včetně Citigroup a JPMorgan Chase, Wells Fargo, Goldman Sachs apod. již tento týden.

Analytici čekají, že zisky firem indexu S&P 500 dle dat za druhý kvartál meziročně oslabí 0,3 %, což by dle IBES Refinitivu byl první kvartální pokles za poslední tři roky.

V centru sledovanosti firemní výsledkové sezóny budou podle očekávání hlavně nejistoty obav nebezpečí mezinárodního obchodu včetně protekcionismu v podobě obchodních a celních válek USA s jejich hlavními obchodními partnery, Čínskou lidovou republikou, Evropskou unií, Mexikem apod. a kvůli odcházení Spojeného království Velké Británie a Severního Irska z Evropské unie.

Akcie v růstovém trendu díky výhledu nižších úrokových sazeb


Akciový trh má letos za sebou silný růst a investoři budou požadovat pro další posílení akciového trhu pokles rizik (nejistoty obav nebezpečí mezinárodního obchodu včetně protekcionismu v podobě obchodních a celních válek USA se svými hlavními obchodními partnery, Čínskou lidovou republikou, Evropskou unií, Mexikem apod. a taky odcházení Spojeného království Velké Británie a Severního Irska z Evropské unie), silnější růst ekonomiky a firemní aktivity (tržeb a zisků). Jenže růst ekonomiky spíše slábne stejně jako růst firemních zisků.

Guvernér Fedu Powell a hlavně zápis Fedu ze zasedání monetární politiky 18.-19.6. (na němž Fed cíl své hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate nezměnil, naznačil ale připravenost snížit cíl své hlavní úrokové sazby a na kterém též redukoval výhled inflace a úrokových sazeb) nedávno potvrdili signály očekávání redukce cíle hlavní úrokové sazby Fedu Federal Funds Rate již na příštím zasedání monetární politiky centrální banky 30.-31.7. hlavně kvůli obavám oslabením růstu ekonomiky a slabosti inflace.

Monetární politiky nižších úrokových sazeb podporující ekonomiku a inflaci je příznivá pro akciový trh a táhne akcie k rekordům. Všechny tři hlavní akciové indexy USA končily polovinu čevrence na historicky rekordních zavíracích maximech.

Akcie Gilead Sciences posílily, akcie Boeingu ztratily


Akcie Gilead Sciences v pondělí přidaly 2,7 % a pomohly posílit index zdravotní péče indexu S&P 500. Producent léků řekl, že bude investovat 5,1 mld. USD ve svém partnerství s biotechnologickou firmou Galapagos.

Akcie Boeingu v pondělí oslabily 1,0 % po nedělní zprávě deníku Wall Street Journal, že odstávka jeho haváriemi v Indonésii loni na podzim a v Etiopii letos na jaře zastíněných modelů letounů 737 MAX by mohla trvat až do začátku roku 2020.

V pondělí akciový index širšího trhu S&P 500 stagnoval na 3 014 bodech, hlavní akciový index blue-chips největších a nejvýznamnějších firem Dow Jones Industrial Average vzrostl 0,1 % na 27 359 bodů a akciový index dominantně technologických akcií Nasdaq Composite přidal 0,2 % na 8 258 bodů.

Své majitele v pondělí na burzách USA změnilo 5,39 mld. akcií. V posledních 20 obchodních dnech se v denním průměru plné obchodní seance zobchodovalo 6,69 mld. akcií.

Data obchodních objemů na konci roku 2018 byly zvýšené kvůli říjnovým a prosincovým propadům akciových cen a s tím spojeným růstem volatility. Během podzimní kulminace aktivity akciového trhu 11. října se s výprodejní akciovou vlnou a růstem volatility obchodovalo 11,44 mld. akcií. Nadprůměrná obchodní aktivita, volatilita a pády akciového trhu USA se přenesla i do listopadu a prosince. Růst akciového trhu a návrat důvěry ale letos volatilitu i obchodní objemy poněkud zredukovaly.

Chcete dostávat nejnovější informace?

Stačí zadat váš e-mail a následně potvrdit souhlas.

Naše produkty a služby

SFG Investment

Finin group s.r.o. je součástí skupiny SFG holding a.s., proto budete přesměrování na nové webové stránky.

Přejít na nový web