Akcie

Akciový trh USA: Wall Street oslabil pomaleji, investoři analyzují obavy koronaviru

Pátek 28. únor 2020 0:01

Hlavní akciový index Spojených států amerických S&P 500 ve středu oslabil pátý obchodní den v řadě. Zatímco jeho pokles byl pomalejší než v posledních několika dnech, obchodní seance byla volatilní s tím jak obchodníci reagovali na zprávy koronaviru a snažili se odhadnout jeho ekonomický dopad.

Akciové trhy prožívají prudkou potvrzenou korekci, prudší než v případě obchodních válek během loňského roku. Pády cen akcií souvisí s tím jak se koronavirus šíří dál kolem světa a investoři se zbavují rizikových aktiv k nimž patří i akcie s tím jak se snaží posoudit ekonomický  dopad epidemie. Obchodníci prodávají riziková aktiva a spěchali k tradičně bezpečnějším investicím jako jsou zlato a státní dluhopisy USA.

Poté, co ve středu ráno index S&P 500 vyrostl až 1,7 % naopak zasáhl denní minimum obchodní seance poté, co představitelé zdravotnictví správního obvodu Nassau v New Yorku uvedli, že monitorují 83 lidí, kteří navštívili Čínskou lidovou republiku a mohli s virem přijít do kontaktu. Přesto guvernér státu New York řekl, že stát neeviduje žádné potvrzené případy.

Tlak zesílila zpráva varování představitelů Administrativy potravin a léků USA, že epidemie je na cestě stát se pandemií.

Ještě předtím akcie ztratily poté co Německo řeklo, že míří k epidemii koronaviru a nemůže již více  sledovat všechny případy a poté co Norsko potvrdilo svůj první případ viru. Poprvé počet nových infekcí mimo Čínu byl větší než množství nových případů uvnitř Číny, zdroje epidemie. 

Investoři prchali do aktiv jistoty poté, co vzestup případů koronaviru mimo hlavní ohnisko nebezpečné nemoci, Čínskou lidovou republiku posílil starosti globálního ekonomického dopadu potenciální pandemie. 

Důvodem prodejní nálady akciového trhu je vzestup nových případů koronaviru v jiných zemích světa než v Čínské lidové republice. Ty zvýšily obavy jeho rozšíření a dopadu na světovou ekonomiku. Obavy ekonomického dopadu nejistoty nebezpečí epidemie obávaného nového koronaviru Prudkého akutního respiračního syndromu betakoronavirus 2 SARS-CoV-2 způsobujícího koronavirové respirační onemocnění 2019 COVID-19 trvají.

Strach z pandemie eskaloval poté, co rozšíření koronaviru hlavně v Itálii, Jižní Koreji, Japonsku a Íránu, kde počet obětí viru vzrostl na 16, což je nejvíce mimo ohnisko a zdroj epidemie Čínskou lidovou republiku, ale i do Španělska a řadě dalších zemí celého světa akcelerovalo nouzová opatření. 

V USA Centra kontroly a prevence nemocí uvedlo, že Američané se mají připravit na možné rozšíření viru ve společnosti.  

Trh zasahuje korekční milníky korekce, ztrácí i ropa


Index S&P 500 skončil středeční obchodování kolem 8 % pod svým historickým rekordním zavíracím maximem dosaženým 19.2, zatímco index Dow Jones Industrial Average končil středeční obchodní seanci 8,8 % za svým historickým rekordním zavíracím maximem z 12.2. Hlavní akciový index USA Nasdaq Composite zakončil obchodní den 8,5 % pod svým historickým rekordním zavíracím maximem dosaženým 19.2. Celkově  314 z 500 akciových titulů tohoto indexu bylo v korekčním teritoriu tradičně vnímaném jako pokles 10 % z jejich maxima. 

Jen 10 akciových titulů indexu S&P 500 v úterý posílilo, naopak indexy všech 11 hlavních akciových sektorů indexu S&P 500 oslabily, nejvíce index sektoru energie (.SPNY) 4 % s pádem ceny ropy. 

Koronavirus SARS-CoV-2 má zpomalit růst ekonomiky


Čína uzavřela několik měst s miliony lidí a omezila dopravu ve snaze dostat nový koronavirus SARS-CoV-2 pod kontrolu. To investorům připomnělo smrtící virus SARS. Rychle se šířící koronavirus již nyní usmrtil více lidí, než epidemie syndromu náhlého selhání dýchání SARS v letech 2002 - 2003 a postihla široké spektrum firem a sektorů. Ekonomové se obávají, že by tento nový druh koronaviru mohl mít větší dopad než koronavir syndrom náhlého selhání dýchání SARS, který zabil kolem 800 lidí v letech 2002 - 2003 a světovou ekonomiku stál kolem 33 mld. USD. A to proto, neboť podíl Číny na světové ekonomice značně vzrostl. 

Podle posledního průzkumu 40 ekonomů  agentury Reuters respondenti čekají, že růst hospodářství Čínské lidové republiky v prvním čtvrtletí 2020 klesne na nejnižší tempo od světové hospodářské a finanční krize 2008 - 2009. Navíc ekonom vlády Číny byl citován, že ekonomický růst země by mohl klesnout k 5 % nebo ještě dokonce níže. Reálné ekonomické dopady tohoto koronaviru jsou ale stále neznámé a jen velmi hrubě a předběžně odhadované.

Epidemie nového koronaviru včetně karantén, narušení dodavatelských, obchodních a ekonomických vazeb a uzavírkami firem a továren straší trhy. Pracovníci Čínské lidové republiky a firmy se nicméně pomalu vrací do práce po svátcích lunárního Nové roku prodloužených smrtelnou epidemií koronaviru. 

Koronavirus v lednu a únoru hlavní brzdou akciových trhů, přes propady cen akcií trh vyhlíží horizont


Podle pozorovatelů Wall Streetu trh vyhlíží horizont hrozby nového koronaviru. V minulosti se právě podobné globální paniky nebezpečí virových epidemií stávaly nejnižším bodem akciového trhu a stávaly se tak nákupními příležitostmi. Akciový taky vzhledem k preventivním a nápravným opatřením se dívá zřejmě za horizont kulminace epidemie a vyhlíží zlepšení. 

Někteří investoři nevidí pravděpodobné, že by virus přinesl jakýkoliv dlouhodobý hospodářský dopad na základě zkušeností minulosti s virovými epidemiemi. Po vypuknutí SARS v roce 2003 index S&P 500 posílil více než 10 % od začátku vypuknutí epidemie po oznámení, že je pod kontrolou.

Akciový trh nemá rád nejistotu a nový koronavirus má dostatečnou schopnost šířit nejistotu na trzích. Současně však je přízrak nového koronaviru dobrou odpovědí pro investory hledající důvod vybrat zisky akciového trhu posledních týdnů.

Nedávná zmírnění politiky Číny, firemní výsledková sezóna USA 4. čtvrtletí obecně nad očekáváním a naděje, že globální ekonomický dopad koronaviru bude krátkodobý vytlačily hlavní akciové indexy USA ještě v polovině února na nová historicky rekordní maxima. 

Zatímco účet přesného dopadu epidemie v Číně na růst ekonomiky a firemních výsledků teprve bude vystaven, naděje, že škody budou pouze dočasné během února pomohly podpořit sentiment na Wall Streetu.

WHO bije před SARS-CoV-2 na poplach


Firmy zápolí s problémy nabídky i poptávky kvůli epidemii nového koronaviru, která podle Světové zdravotnické organizace WHO odpovídá globální nouzi. 

V minulých dnech Světová zdravotnická organizace WHO řekla, že čínský koronavirus je “veřejný nepřítel číslo 1”. Světová zdravotnická organizace (WHO) varovala, že nové případy koronaviru mimo Čínu by mohly být "jiskrou, která se stane větším požárem”. 

Poté, co Centra kontroly a prevence nemocí reportovala první případ přenosu nového koronaviru mezi lidmi v USA, WHO uvedla, že v posledních týdnech došlo k bezprecedentnímu vzplanutí epidemie nemoci i k bezprecedentní odpovědi. Svět přijímá preventivní opatření aby omezil virový atak. 

Obchodní objemy i ve středu byly stále značně vyšší než normálně, přesto někteří investoři přijali s úlevou, že denní pokles akciové burzy byl pomalejší než v předchozích dnech. Ve středu akciový index širšího trhu S&P 500 (.SPX) ztratil 0,38 %, v předchozích dvou dnech ale poztrácel dohromady 6,3 %. 

Z 11 indexů hlavních akciových sektorových indexů indexu S&P 500 poklesem 3 % opět ztrácely nejvíce energie, technologiím k prvenství nejziskovějšího sektoru dne ve středečním celkovém dalším ztrátovém dnu stačil růst jen 0,4 %.

Mnoho investorů zůstávalo opatrných s ohledem jakýchkoliv velkých obchodů bez větší jasnosti šíření viru. Nervozita trhu tak zřejmě bude setrvávat do momentu vzestupu důvěry, že virus ustupuje a že nenastane globální pandemie.

Ve středu akciový index širšího trhu S&P 500 (.SPX) ztratil 0,38 % na 3 116 bodů, hlavní akciový index blue-chips největších a nejvýznamnějších firem Dow Jones Industrial Average (.DJI) spadl 0,46 % na 26 958 bodů a akciový index dominantně technologických akcií Nasdaq Composite (.IXIC) posílil  0,17 % na 8 981 bodů.

Své majitele ve středu na burzách USA změnilo silných 11,86 mld. akcií, poněkud méně než 12.33 mld. akcií zobchodovaných 25.2. v z tohoto pohledu nejrušnějším obchodním dnu od 21.12. 2018, ale značně víc než kolik se zobchodovalo v posledních 20 obchodních dnech v denním průměru plné obchodní seance, tj. 7,99 mld. akcií.

Chcete dostávat nejnovější informace?

Stačí zadat váš e-mail a následně potvrdit souhlas.

Naše produkty a služby

SFG Investment

Finin group s.r.o. je součástí skupiny SFG holding a.s., proto budete přesměrování na nové webové stránky.

Přejít na nový web