Akcie

Akciový trh USA: Wall Street vzrostl s posílením cen ropy po útocích na tankery v Ománském zálivu

Pátek 14. červen 2019 12:49

Akcie Spojených států amerických ve čtvrtek po dvou dnech poklesů vzrostly. Akcie sektoru energie otočily do růstu společně s cenou ropy kvůli obavám omezení nabídky ropy po útocích na dva tankery v Ománském zálivu.

Ministr zahraničí USA Mike Pompeo řekl, že podle USA je za útoky, které se staly blízko Hormuzské úžiny blízko břehů Íránu je zodpovědný Írán. Hormuzským zúžením proudí 20 % globální spotřeby ropy.

Vztahy USA a Íránu jsou po loňském odstoupení USA od jaderné dohody Íránu podepsané během prezidentství prezidenta USA Baracka Obamy mezi Íránem a skupinou zemí P5 + 1 (pěti permanentních členů Rady bezpečnosti Organizace spojených národů, Čínskou lidovou republikou, Francií, Ruskem, Spojeným královstvím Velké Británie a Severního Irska, USA plus Německo) a Evropské unie omezující íránský jaderný program výměnou za omezení sankcí na vývoz ropy Íránu napjaté.

USA během roku utáhly sankce na vývoz íránské ropy.

Ceny ropných futures kontraktů vzrostly více než 2 %. Index sektoru energie hlavního akciového indexu uSA S&P 500 ve čtvrtek vzrostl 1,3 % nejvíce ze všech 11 hlavních akciových sektorů indexu S&P 500.

Zatímco zisky akcií sektoru energie pomohly akciovému trhu, útoky na tanker zvýšily potenciální obavy investorů geopolitického rizika.

Otazníky dalšího vývoje akciových trhů

Příznivé zprávy dosažení imigračně-obchodní dohody USA a Mexika povzbudily růst akciových trhů a pomohly vynést hlavní akciový index USA S&P 500 do blízkosti jeho rekordního historického maxima ze začátku května.

Akcie v červnu vzrostly 5 % taky s podporou optimismu trhu, že Federální rezervní systém USA sníží cíl své hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate již na svém přepříštím červencovém zasedání monetární politiky včetně úrokových sazeb a do konce roku ještě cíl Federal Funds Rate sníží dvakrát kvůli obchodním válkám USA s Čínou a jinými zeměmi by mohly citelně oslabit ekonomický růst. Některá data i trendově v posledních měsících včetně klíčové zaměstnanosti za květen nebo aktivity průmyslu slabá byla v podobě zpomalení růstu zaměstnanosti a průmyslové aktiivty na nízkou úroveň.

Růst akciových indexů v první polovině června tak mohl mít podstatu úlevy z oslabení nejistot obav nebezpečí mezinárodního obchodu včetně protekcionismu v podobě obchodních a celních válek USA se svými hlavními obchodními partnery, Čínskou lidovou republikou, Evropskou unií, Mexikem apod. díky politicko-ekonomické dohodě USA a Mexika.

Otázkou ale je, zda existují fundamentální ekonomické důvody případného dalšího růstu akciového trhu. Obchodní válka USA a Číny stále zuří a rovněž růst akciových trhů mohly načerpat až příliš optimismu, že Federální rezervní systém USA bude pomáhat ekonomice otupit dopad eskalujících obchodních tlaků snížením cíle své hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate. Například pokles růstu zaměstnanosti mohl být jen pouhým výkyvem stále trvajícího trendu jejího solidního růstu. Obchodní války mohou více promluvit do rozhodování Fedu Existuje tak nebezpečí, že trh bude zklamán, pokud Fed nebude více signalizovat snížení úrokových sazeb.

Fed připraven úr. sazby snížit, konsensus banky ale jasný ještě není

Bankéři Federálního rezervního systému USA poslední dobou naznačovali, že budou připravení snížit cíl své hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate pokud obchodní spor USA a Číny ohrozí hospodářskou expanzi trvající dekádu. Od začátku května Trump uvalil dovozní cla na dovoz čínského zboží do USA (které Čína oplatila) a varoval novými dovozními cly na dovoz zboží Mexika do USA (hrozbu ovšem začátkem června s novou imigrační dohodou USA a Mexika zase stáhl).

Zisky akciové burzy rozšířily oživení akcií vyvolané signálem guvernéra Fedu Jerome Powella, že by centrální banka mohla muset reagovat na obchodní války USA, což posílilo očekávání snížení úrokových sazeb. Jiní představitelé Fedu (např. prezident Federální rezervní banky Saint Louis James Bullard) také naznačili, že snížení úrokových sazeb možné je.

Powell řekl, že Fed neví, jak jednání mezinárodního obchodu dopadne. Centrální banka ale podle něj bude jednat “přimeřeně”, aby udržela expanzi, silný trh práce a inflaci blízko svého symetrického cíle 2 %. Den předtím prezident Federální rezervní banky Saint Louis James Bullard řekl, že snížení úrokové sazby by mohlo být brzo na místě.

Fed skutečně v minulých týdnech naznačil připravenost flexibilně reagovat na změny ekonomického vývoje a výhledu. Nový signál Fedu neznamená, že by centrální banka snižovala cíl Federal Funds Rate již na svém příštím zasedání monetární politiky 18.-19.6. Ukazuje však k tomu kroku připravenost. Tedy schopnost rychle zareagovat, pokud by se slabost ekonomiky začaly rychleji a dynamičtěji šířit. Více signálů může trhům přidat i doprovodný komentář a projekce hlavních makroekonomických indikátorů včetně cíle Federal Funds Rate k rozhodnutí, který může potvrdit současnou monetární politiku stagnace úrokových sazeb resp. nedávno prezentovanou připravenosti k jejich redukci nebo trhy více připravit na jejich snížení.

Od května se zdá, že nejistoty obav nebezpečí mezinárodního obchodu včetně protekcionismu v podobě obchodních a celních válek nebudou vyřešeny rychle, jak se v prvních 4 měsících zdálo.

Růst zaměstnanosti USA mimo zemědělství USA v květnu překvapivě prudce klesl, očekávání snížení úrokových sazeb vzrostlo

Zpráva ministerstva práce USA ukázala, že zaměstnanost mimo zemědělství v květnu vzrostla 75 000, mnohem méně než čekal trh, dle agentury Reuters predikující růst 185 000. Data naznačují, že pokles růstu ekonomiky se šíří do trhu práce. Trh práce nicméně zůstává silný s rekordně nízkou mírou nezaměstnanosti (na multidekádních minimech) a decentním růstem mezd.

Proto obchodníci posílili očekávání snížení cíle Federal Funds Rate na zasedání Fedu v červenci s dalšími dvěma jeho sníženími do konce roku.

Investoři předpokládali, že poslední indikace slabosti trhu práce poskytne centrální bance důvod dodat ekonomice včetně trhu práce více podpory. Nižší úrokové sazby snižují náklady půjčky peněz firmám i domácnostem a tak stimulují růst poptávky a tím i celé ekonomiky a tím i akciové burzy. Nižší úrokové náklady zvyšují poptávku ekonomiky a mohly by prodloužit růstovou fázi ekonomického cyklu, která stále trvá a rovněž by pravděpodobně podpořily růst cen akcií.

Akciová burza v květnu s obchodními válkami v klesajícím trendu

Hlavní akciový index USA S&P 500 letos v prvních čtyřech měsících vzrostl 17 % s optimismem brzkého dosažení obchodní dohody USA a Číny.

Optimismus se ale (zatím) nenaplnil. Poté co si obě země vzájemně opět zvýšily dovozní cla poslední květnová jednání pokrok nepřinesla a jediným viditelným “kontaktem” jsou slovní útoky, které si obě znesvářené strany přes oceán mediálně vyměňují. Nedostatek jasných vyhlídek dalšího řešení obchodního sporu a nebezpečí jeho vleklého protahování či eskalace v květnu trhy nepříznivě rozhodil.

Skepsi akciových trhů pomohla rovněž překvapivá hrozba prezidenta USA Donalda Trumpa uvalit nová a vyšší dovozní cla na dovoz zboží z Mexika do USA (byť tato hrozba byla později, začátkem června, stažena).

Varování Trumpa opět naplnila obavy nebezpečí rizik mezinárodního obchodu včetně protekcionismu v podobě obchodních a celních válek USA na více obchodních frontách se svými hlavními obchodními partnery, Mexikem, Kanadou, Čínskou lidovou republikou a Evropskou unií. Obchodní války evidentně snižují růst světové ekonomiky a oslabují světové akciové trhy. Tuto obavu potvrzují globálně slabá data zpracovatelského průmyslu.

Investoři se více obávali horšících se obchodních vztahů USA a Číny a snažili se hledat útočiště svého kapitálu ve státních dluhopisech.

Trh ale možná potřeboval i přirozenou korekci na vstřebání svých silných zisků umocněnou nárazem do silných technických hladin, jejichž překonání potřebovalo nové optimistické ekonomické impulsy. Eskalace obchodních válek ale naopak naděje utlumila a pomohla prodejcům oslabit akcivý trh.

Akcie Twitteru s hodnocením brokera ztratily

Akcie Twitteru ve čtvrtek klesly 3,1 % poté, co broker Moffett Nathanson řekl, že čeká, že náklady firmy sociálních médií vzrostou a že růst tržeb zpomalí.

Ve čtvrtek akciový index širšího trhu S&P 500 přidal 0,4 % na 2 892 bodů, hlavní akciový index blue-chips největších a nejvýznamnějších firem Dow Jones Industrial Average vzrostl 0,4 % na 26 107 bodů a akciový index dominantně technologických akcií Nasdaq Composite získal 0,4 % na 7 837 bodů.

Své majitele ve čtvrtek na burzách USA změnilo 5,99 mld. akcií. V posledních 20 obchodních dnech se v denním průměru plné obchodní seance zobchodovalo 6,87 mld. akcií.

Data obchodních objemů na konci roku 2018 byly zvýšené kvůli říjnovým a prosincovým propadům akciových cen a s tím spojeným růstem volatility. Během podzimní kulminace aktivity akciového trhu 11. října se s výprodejní akciovou vlnou obchodovalo 11,44 mld. akcií. Nadprůměrná obchodní aktivita, volatilita a pády akciového trhu USA se přenesla i do listopadu a prosince. Růst akciového trhu a návrat důvěry ale letos volatilitu i obchodní objemy poněkud zredukovaly.

Chcete dostávat nejnovější informace?

Stačí zadat váš e-mail a následně potvrdit souhlas.

Naše produkty a služby

SFG Investment

Finin group s.r.o. je součástí skupiny SFG holding a.s., proto budete přesměrování na nové webové stránky.

Přejít na nový web