Akcie

Akciový trh USA: Wall Street zpevnil s nadějemi redukce úr. sazeb USA a mezinárodního obchodu

Pondělí 10. červen 2019 14:47

Hlavní akciové indexy Spojených států amerických v pátek zpevnily. Prudké oslabení růstu zaměstnanosti USA podpořilo naděje snížení cíle hlavní úrokové sazby Federálního rezervního systému Federal Funds Rate.

Optimismus potenciálního pokroku nejistot obav nebezpečí mezinárodního obchodu včetně protekcionismu v podobě obchodních a celních válek USA se svými hlavními obchodními partnery, Čínskou lidovou republikou, Evropskou unií, Mexikem apod. rovněž přidal k zájmu o akcie.

Investoři předpokládali, že poslední indikace slabosti trhu práce poskytne centrální bance důvod dodat ekonomice více podpory. Nižší úrokové sazby snižují náklady půjčky peněz firmám i domácnostem a tak stimulují růst poptávky a tím i celé ekonomiky a tím i akciové burzy. Nižší úrokové náklady zvyšují poptávku ekonomiky a mohly by prodloužit růstovou fázi ekonomického cyklu, která stále trvá a rovněž by pravděpodobně podpořily růst cen akcií.

Proto hlavní akciové indexy USA S&P 500 a Dow Jones Industrial Average zpevnily, v týdenním vyjádření dokonce nejvíce od konce listopadu, kdy tržní korekce obchodních válek a perspektivy zvyšování cíle Federal Funds Rate naopak mlela trh významnou masivní tržní korekcí, která vygradovala v prosinci.

Růst zaměstnanosti USA mimo zemědělství USA v květnu překvapivě prudce klesl, očekávání snížení úrokových sazeb vzrostlo

Zpráva ministerstva práce USA ukázala, že zaměstnanost mimo zemědělství v květnu vzrostla 75 000, mnohem méně než čekal trh, dle agentury Reuters predikující růst 185 000. Data naznačují, že pokles růstu ekonomiky se šíří do trhu práce. Trh práce nicméně zůstává silný s rekordně nízkou mírou nezaměstnanosti (na multidekádních minimech) a decentním růstem mezd.

Proto obchodníci posílili očekávání snížení cíle Federal Funds Rate na zasedání Fedu v červenci s dalšími dvěma jeho sníženími do konce roku.

Přes hrozící šíření slabosti ekonomiky akciový trh růstem akcií vyhodnotil jako významnější aspekt dne možný příznivý impuls pro ekonomiku a akciovou burzu v podobě redukce úrokových sazeb. Možná rovněž obchodníci nakupovali akcie s očekáváním, že náhlá slabost trendu solidního růstu zaměstnanosti bude jen krátkodobým výkyvem.

Fed připraven úr. sazby snížit, konsensus banky ale jasný ještě není

Bankéři Federálního rezervního systému USA poslední dobou naznačovali, že budou připravení snížit cíl své hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate pokud obchodní spor USA a Číny ohrozí hospodářskou expanzi trvající dekádu. Od začátku května Trump uvalil dovozní cla na dovoz čínského zboží do USA (které Čína oplatila) a varoval novými dovozními cly na dovoz zboží Mexika do USA.

Zisky akciové burzy rozšířily úterní oživení akcií vyvolané signálem guvernéra Fedu Jerome Powella, že by centrální banka mohla muset reagovat na obchodní války USA, což posílilo očekávání snížení úrokových sazeb. Jiní představitelé Fedu (např. prezident Federální rezervní banky Saint Louis James Bullard) také naznačili, že snížení úrokových sazeb možné je.

Powell řekl, že Fed neví, jak jednání mezinárodního obchodu dopadne. Centrální banka ale podle něj bude jednat “přimeřeně”, aby udržela expanzi, silný trh práce a inflaci blízko svého symetrického cíle 2 %. Den předtím prezident Federální rezervní banky Saint Louis James Bullard řekl, že snížení úrokové sazby by mohlo být brzo na místě.

Mexiko a USA jednají o imigraci a o clech, ta mohou být odvrácena

Prezident USA Donald Trump řekl, že zatímco existuje “dobrá šance” obchodní dohody USA a Mexika, pokud obě země této dohody nedosáhnou, plánuje v pondělí uvalit 5-procentní dovozní clo na importy Mexika do USA.

Zdroje Mexika Reuters v pátek řekly, že vyjednavači usilují o dosažení dohody s požadavkem USA, že Mexiko přijme více žadatelů o azyl.

Dříve na pozadí jiných zpráv taky vzrostla naděje, že USA a Mexiko dosáhnou dohody imigrace, kterou prezident USA Donald Trump zdůvodnil plán hrozby zvýšit dovozní cla USA na všechno dovážené zboží Mexika do USA. Trh tak více věřil, že se podaří tato cla odvrátit.

Trh navýšil zisk po zprávě agentury Bloomberg citující nejmenované zdroje. Podle ní by prezident USA Donald Trump mohl dovozní cla na mexické zboží dovážené do USA, jejichž zavedením pohrozil Mexiku kvůli jeho nedostatečné politice ilegální imigrace odložit již v pondělí.

Podle zprávy deníku Washington Post by podle možné imigrační dohody Mexiku alokovalo 6 000 vojáků na své jižní hranice s Guatemalou, kde by zachytávalo imigrační vlny.

Tato zpráva potvrzuje určitý rozkol republikánů. Podle dřívější zprávy deníku Washington Post republikánští kongresmani diskutují, zda-li možná budou muset hlasovat o blokádě plánovaných nových dovozních cel prezidenta Trumpa na dovoz mexického zboží do USA.

Enthusiasmus investorů v pátek podpořila i zpráva představitelů USA garantujících exportérům Číny dva další týdny, aby přepravili svou produkci do USA předt zvýšením cel na tyto produkty. Vedoucí představitelé USA a Číny se mají koncem června setkat na zasedání zemí G20.

V pátek posilovaly akcie firem technologií, naopak ztrácely akcie bank

V pátek index S&P 500 vzrostl nejvíce s podporou růstu akcií Microsoftu, Applu a Amazon.com. Ze sektorového pohledu akcie technologií, které patří k nejvíce zasaženým sektorům současnými eskalacemi obchodních tlaků vzrostly 2 % a nejvíce ze všech 11 hlavních akciových sektorů indexu S&P 500 podpořily růst indexu S&P 500.

Akcie banky citlivé na úrokovou míru v pátek oslabily 1,0 % a srazily do ztráty 0,2 % širší finanční index. Ten končil jako jediný z hlavních akciových sektorů indexu S&P 500 v červeném. Nižší úrokové sazby redukují ziskové marže bank resp. jejich rozpětí úroků úvěrů a depozit. Defenzivní necyklický sektor veřejných služeb nabízející stabilní decentní růst akcií a nadprůměrnou dividendu v pátek ztratil 0,8 %.

Defenzivní necyklické akciové sektory sice s posílením očekávání poklesu úrokových sazeb většinou vykazují lepší výkonnost, neboť jejich výnosnost komparativně roste vůči bankovním depozitům a taky vůči ofenzivním cyklickým akciovým sektorům, jejichž vyhlídky jsou vázány k ekonomickému cyklu, jehoý slabost většinou provází očekávání snížení úrokových sazeb.

Jenže v pátek na Wall Streetu slabší ekonomická data trhu práce a růst očekávání redukce cíle Federal Funds Rate rovněž podnítilo optimismus akciového trhu a ofenzivní cyklické sektory strhly zájem investorů z defenzivních necyklických odvětví.

Akciová burza v květnu s obchodními válkami v klesajícím trendu

Hlavní akciový index USA S&P 500 letos v prvních čtyřech měsících vzrostl 17 % s optimismem brzkého dosažení obchodní dohody USA a Číny.

Optimismus se ale (zatím) nenaplnil. Poté co si obě země vzájemně opět zvýšily dovozní cla poslední květnová jednání pokrok nepřinesla a jediným viditelným “kontaktem” jsou slovní útoky, které si obě znesvářené strany přes oceán mediálně vyměňují. Nedostatek jasných vyhlídek dalšího řešení obchodního sporu a nebezpečí jeho vleklého protahování či eskalace v květnu trhy nepříznivě rozhodil.

Skepsi akciových trhů pomohla rovněž překvapivá hrozba prezidenta USA Donalda Trumpa uvalit nová a vyšší dovozní cla na dovoz zboží z Mexika do USA.

Varování Trumpa opět naplnila obavy nebezpečí rizik mezinárodního obchodu včetně protekcionismu v podobě obchodních a celních válek USA na více obchodních frontách se svými hlavními obchodními partnery, Mexikem, Kanadou, Čínskou lidovou republikou a Evropskou unií. Obchodní války evidentně snižují růst světové ekonomiky a oslabují světové akciové trhy. Tuto obavu potvrzují globálně slabá data zpracovatelského průmyslu.

Investoři se více obávali horšících se obchodních vztahů USA a Číny a snažili se hledat útočiště svého kapitálu ve státních dluhopisech.

Trh ale možná potřeboval i přirozenou korekci na vstřebání svých silných zisků umocněnou nárazem do silných technických hladin, jejichž překonání potřebovalo nové optimistické ekonomické impulsy. Eskalace obchodních válek ale naopak naděje utlumila a pomohla prodejcům oslabit akcivý trh.

Akcie Beyond Meat se svým příznivým výhledem raketově vzrostly

Akcie Beyond Meat v pátek uzavřely se ziskem 39,4 % n a 138,65 USD poté, co producent rostlinných burgerů řekl, že čeká tento rok více než zdvojnásobení svých tržeb a taky zastavení ztrát před započtením úroků, daní a odpisů. Akcie se vstupem na akciový trh 2.5. stály 25 USD.

V pátek akciový index širšího trhu S&P 500 zesílil 1,1 % na 2 873 bodů, hlavní akciový index blue-chips největších a nejvýznamnějších firem Dow Jones Industrial Average vzrostl 1,0 % na 25 984 bodů a akciový index dominantně technologických akcií Nasdaq Composite vzrostl 1,7 % na 7 742 bodů.

Své majitele v pátek na burzách USA změnilo 6,48 mld. akcií. V posledních 20 obchodních dnech se v denním průměru plné obchodní seance zobchodovalo 7,04 mld. akcií.

Data obchodních objemů na konci roku 2018 byly zvýšené kvůli říjnovým a prosincovým propadům akciových cen a s tím spojeným růstem volatility. Během podzimní kulminace aktivity akciového trhu 11. října se s výprodejní akciovou vlnou obchodovalo 11,44 mld. akcií. Nadprůměrná obchodní aktivita, volatilita a pády akciového trhu USA se přenesla i do listopadu a prosince. Růst akciového trhu a návrat důvěry ale letos volatilitu i obchodní objemy poněkud zredukovaly.

Chcete dostávat nejnovější informace?

Stačí zadat váš e-mail a následně potvrdit souhlas.

Naše produkty a služby

SFG Investment

Finin group s.r.o. je součástí skupiny SFG holding a.s., proto budete přesměrování na nové webové stránky.

Přejít na nový web