Akcie

Analýza: Trh práce USA i v srpnu solidně expanduje, zrychlil růst mezd

Pátek 7. září 2018 19:22

Srpnová zaměstnanost vzrostla víc než se čekalo. Jenže revize značně zkrátila předchozí údaje a tak jsou data za očekáváním. Podobně míra nezaměstnanosti dle očekávání neklesla ale stagnovala na 3,9 %. Naopak značně zrychlil růst mezd.

USA: Počet pracovních míst mimo zemědělství (08 2018, změna m/m)

Skutečnost: 201 000
Očekávání:  190 000
Předchozí:   147 000 (revize z 157 000), v červnu 208 000 (revize z 248 000)

USA - Míra nezaměstnanosti (08 2018)

Skutečnost: 3,9 %
Očekávání:  3,8 %
Předchozí:   3,9 %

USA - Mzdy (08 2018, změna m/m)

Skutečnost: 0,4 %
Očekávání:  0,2 %
Předchozí:   0,3 %

USA - Mzdy (08 2018, změna y/y)

Skutečnost: 2,9 %
Očekávání:  2,7 %
Předchozí:   2,7 %

Hodnocení: Meziměsíční růst zaměstnanosti v srpnu překonal očekávání. Průměrný růst ale vzhledem k výraznější revizi snižující data v předchozích měsících je naopak za očekáváním. Odchylka není velká. Zaměstnanost nadále solidně expanduje v průměru kolem 200 000.

Tlak na kapacity volné pracovní síly zůstává značný. Míra nezaměstnanosti je z historického pohledu blízko dlouhodobého minima. V květnu poklesem na 3,8 % klesla na minimum od roku 1969! Od té doby kolem této úrovně míra nezaměstnanosti osciluje. Takže i tento ukazatel potvrzuje sílu trhu práce.

Růst mezd znatelně překonal očekávání. V létě růst mezd značně zrychlil. Dosud růst mezd dlouhodobě zrychloval jen drobně. Jiné indikátory růstu mezd zatím nevykazují jednoznačnou tendenci. Spíše se shodují na tom, že růst mezd zůstává mírný. Další statistiky ukáží, jestli tato data znamenají změnu a akceleraci růstového trendu mezd nebo jak se v minulosti dělo půjde jen o přechodný výkyv. Vzhledem k vyčerpanosti trhu práce by zrychlení růstu mezd překvapivé tolik nebylo.

Celkově zpráva zaměstnanosti potvrzuje, že robustní trh práce pokračuje v solidním posilování, o něco méně než čekal trh. Celkový trend posilování trhu práce dokládají jeho dílčí statistiky (trend poklesu dlouhodobě nezaměstnaných, zaměstnanců pracujících na zkrácený úvazek atd.). Dlouhodobý pokles míry nezaměstnanosti na historické minimum potvrzuje krátící se kapacity volné pracovní síly. Růst mezd v létě nečekaně zrychlil.

Při stále robustním růstu ekonomiky a tím i zaměstnanosti míra nezaměstnanosti klesá na nové dlouhodobá minima. Růst mezd i podle jiných dat ale zůstává umírněný, byť není malý a dlouhodobě zrychluje jen velmi mírně. Robustní růst ekonomiky a trhu práce vyčerpal jeho kapacity a zrychlení růstu mezd, klíčového parametru inflačních tlaků a inflace a monetární politiky může nastat brzy. Zatím k němu však v rozporu s ekonomickou teorií a minulostí příliš nedochází. Důvodem mohou být desinflační tlaky dané globalizací, technologickými změnami, hledáním úspor a posilováním produktivity práce a rovněž i větší adaptabilitou a invencí firem při hledání pracovní síly na vyčerpaném trhu práce. Firmy se snaží přizpůsobovat dané nabídce pracovní síly v kombinaci úprav nároků na pozice a nabídkami posilování kvalifikace pracovní síly a nabízením flexibilnější pracovní doby než jejím přeplácením. Absence významnějšího zrychlení růstu mezd rovněž může znamenat trvající rezervy trhu práce.

Dopad na výhled monetární politiky: Pokračující robustní expanze trhu práce nepřekvapuje. Zrychlení růstu mezd ovšem vyrušit Fed může. I tak jde pouze o tendenci jen posledních dvou letních měsíců. To může být jen běžný přechodný výkyv. Navíc jiné indikátory trhu práce zatím zrychlení mírného růstu mezd neukazují. Proto Fed zatím měnit pohled na ekonomiku a úrokové sazby, jejich vývoje a očekávání nemusí. Případná další silná data růstu mezd v říjnu by už ale znamenaly slovní varování a možnost akcelerace zvyšování hlavní úrokové sazby. Vyšší úrokové sazby vedou k ochlazení růstu ekonomiky v podobě poklesu ziskovosti a disponibilních příjmů ekonomických subjektů, domácností a firem.

Dosud centrální banka může být s vývojem ekonomiky spokojena. Ta a trh práce solidně rostou, inflace včetně jádrové položky ovlivnitelné monetární politikou se drobně zvýšila na cílové hodnoty 2 %. Mzdy rostou mírně.

Mírné zrychlování růstu mezd jako důsledek expandujícího trhu práce a solidního růstu ekonomiky je oporou solidního růst hospodářství a trhu práce při stabilní inflaci. Tento vývoj dále odčerpává kapacity trhu práce a při velmi nízké míře nezaměstnanosti a tím i téměř vyčerpaných zdrojích pracovní cíly hospodářství zvyšuje nebezpečí značného posílení růstu mezd a inflačního tlaku a nebezpečí prakticky kdykoliv. To by znamenalo rychlejší zvyšování úrokových sazeb. Fed ovšem jedná správně preventivně a úrokové sazby zvyšuje již teď s výhodou prevence, že zvyšování nemusí být razantní a nemusí tak příliš vadit ekonomickým subjektům, domácnostem a firmám ve zdražení jejich půjček. Přestože hlavní inflační nebezpečí, silnější růst mezd, stále spí, předstihové indikátory růstu mezd varují.

Rychlejší růst mezd se může přenášet do posílení růstu cen, ale v případě silné konkurence a neschopností firem zvyšovat ceny své produkce může dojít k poklesu ziskovosti a disponibilních příjmů ekonomických subjektů, domácností a firem a tím i k poklesu růstu ekonomické aktivity. Data nicméně potvrzují správnost spíše rychlejšího zvyšování hlavní úrokové sazby centrální bankou. To by mělo předcházet riziku posílení růstu mezd plynoucí z vyčerpanosti volných kapacit trhu práce a cen.

Centrální banka na svém posledním zasedání monetární politiky 31.7.-1.8. hlavní úrokovou sazbu nezměnila podle očekávání. Jedinou změnou v komentáři k rozhodnutí bylo silnější hodnocení růstu ekonomické aktivity. To překvapivé rovněž nebylo.

Fed na posledních zasedáních monetární politiky zlepšil ekonomický výhled včetně projekcí HDP a hlavně míry nezaměstnanosti. Naznačil taky větší důvěru v růst inflace a větší zvyšování hlavní úrokové sazby v dalších kvartálech a letech. Fed tak reflektuje robustní růst ekonomiky, trh práce téměř ve stavu plné zaměstnanosti a rovnovážnou inflaci.

Inflace včetně své klíčové jádrové položky (ceny po vyloučení potravin a energií) poslední roky byla snížená. Data posledních měsíců naznačují její přiblížení cíli centrální banky. Fed tak lepším plněním inflačního cíle získává větší prostor (při trvale solidním růstu ekonomiky) řešení svého druhého hlavního, již splněného a dokonce již možná překročeného cíle plné zaměstnanosti znamenajícího nebezpečí posílení růstu mezd a inflačního tlaku. Data tak potvrzují správnost výhledu trhu a centrální banky monetární politiky Fed pokračovat ve rychlejším zvyšování hlavní úrokové sazby.

Současná úroveň inflace i přes její zvýšení zatím není tolik varující z pohledu nebezpečí změny úvah centrální banky směrem k případnému silnějšímu zvyšování své hlavní úrokové sazby. Hlavním důvodem pro rychlejší zvyšování hlavní úrokové sazby je vyčerpaný trh práce.

Inflace se teprve přiblížila k cíli Fed, s čímž centrální banka bude spokojenější. Ovšem zatím nejde o potvrzené konzistentní trvalejší přiblížení. Centrální banka ještě před několika měsíci měla obavu z příliš nízké inflace. Navíc naznačovala, že může tolerovat období mírně zvýšené inflace jako kompenzaci za dlouhou éru příliš nízké inflace. Taky vzestup inflace nemusí mít pevné základy, když růst mezd je mírný a zvyšuje se pouze mírně. Proto centrální banka má toleranci posílení případně nadprůměrné inflace předtím než by si z ní mohla dělat větší obavy a uvažovat o ještě agresivnějším zvyšování hlavní úrokové sazby, kterého se akciový trh bojí.

Fed jinak naznačuje znepokojení z nejistoty, obav a rizik obchodních válek. Toto téma může brzdit odhodlání centrální banky silněji zvyšovat svoji hlavní úrokovou sazbu a nakonec způsobit její menší zvyšování. Vzhledem k jejich nejistotám a těkavosti ale stojí tento faktor v pozadí. Fed primárně řeší domácí ekonomické parametry.

Dopad dat na trhy: Data budou spojována hlavně s překvapením zrychlení růstu mezd a taky s trváním expanze trhu práce. To jsou dobré zprávy hlavně pro dolar a nepříznivé pro zlato a dluhopisy. Po zprávě dolar k euru získává 0,4 % na 1,157, hlavní index akciové burzy USA S&P 500 roste 0,3 % na 2 882 bodů a zlato slábne 0,3 % na 1 197 USD/trojskou unci.

Rozbor: Průměrný růst zaměstnanosti mimo zemědělství za poslední 3 měsíce klesl na 185 000 z 208 000. Před rokem se jednalo o 217 000. Trvale pokračuje pokles dlouhodobě nezaměstnaných. Rovněž trvá pokles počtu těch lidí, kteří pracují na zkrácený pracovní úvazek z ekonomických důvodů, tedy nedobrovolně. Tito lidé by preferovali zaměstnání na plný úvazek. Pracují na zkrácený pracovní úvazek kvůli redukci jejich pracovních hodin (kvůli nedostatku práce nebo kvůli ekonomickým podmínkám) nebo kvůli tomu, že si mohly zajistit pouze poměr na takovou dobu.

Na růstu zaměstnanosti se podílely tradičně nejvíce služby, mezi nimi především profesní a firemní služby (+ 53 000), služby zdravotní péče a sociální asistence (+ 40 700), služby velkoobchodu (+ 22 400) a dopravní a skladové služby (+ 20 200). Poslední dvě zmíněná odvětví vykazují ve srovnání s předchozími měsíci značné zrychlení růstu zaměstnanosti. Naopak zaměstnanost v posledních měsících stagnuje v maloobchodu (- 5 900). V produkčních odvětvích zrychlil růst zaměstnanosti ve stavebnictví (+ 23 000). Zaměstnanost klesla ve zpracovatelském průmyslu (- 3 000). Tento vývoj v hlavním průmyslovém odvětví je rozhodně nepříznivým překvapením vzhledem k odhadu trhu, silné expanzi sektoru posledních měsíců a strmému porušení sledu silných růstů zaměstnanosti odvětví posledních měsíců.

Chcete dostávat nejnovější informace?

Stačí zadat váš e-mail a následně potvrdit souhlas.

Naše produkty a služby

SFG Investment

Finin group s.r.o. je součástí skupiny SFG holding a.s., proto budete přesměrování na nové webové stránky.

Přejít na nový web