Akcie

ČR: Nová vláda v ohrožení kvůli nominaci ministra zahraničí

Pondělí 18. červen 2018 14:38

Komunistická strana Čech a Moravy (KSČM) dle nedělního komentáře svého předsedy Vojtěcha Filipa stáhne podporu příští vládě, pokud Česká strana sociálně demokratická (ČSSD) potvrdí svou nominaci ministra zahraničí.

ČSSD nominovala člena Evropského parlamentu iroslava Pocheho na nejdůležitější diplomatický post a byla za to kritizována prezidentem Česka Milošem Zemanem a KSČM. Prezident jmenující ministry a KSČM tvrdí, že Poche v Evropském parlamentu hlasoval ve prospěch penalizace států EU, které nepřijmou jejich plnou migrantskou kvótu.To je podle Zemana a KSČM v rozporu s české politiky tohoto tématu. Poche obvinění odmítá.

Předseda hnutí ANO a nastupující starnový premiér Andrej Babiš se v neděli sešel se Zemanem a prezentoval mu ministerské nominace včetně Pocheho. Po schůzce sdělil, že se prezident s Pochem a dalšími nominovanýmiu ministry sejde. Babiš věří, že problém bude ČSSD, KSČM a prezidentem vyřešen.

ČSSD v pátek oznámila, že členové české strany levého středu České strany sociálně demokratické (ČSSD) v interním stranickém referendu odhlasovali vstup strany do vládní koalice s dominantním centristickým hnutím ANO, které jasně ovládlo poslední parlamentní volby loni v říjnu se ziskem 30 % hlasů.

Jde o zásadní krok k ukončení politického patu trvajícího více než 8 měsíců po nerozhodných parlamentních volbách. ANO se více než půl roku marně snažilo sestavit vládu a její předseda tak alespoň vládl v pozici premiéra v demisi od momentu, kdy jeho první vláda sestavená pouze ANO prohrála hlasování důvěry v lednu.

Odpůrcům předsedu hnutí ANO Andreje Babiše v řadách ČSSD ale i jiných stran, které s ním odmítli vytvořit vládní koalici se mimo jiné obávají konfliktu zájmu vzhledem k jeho rozsáhlým podnikatelským aktivitám a vadí jim, že je v některým kauzách obžalován, například v případě údajného zneužití dotace EU 2 mil. EUR před deseti lety či kvůli registraci jeho jména v seznamech státní bezpečnosti. Babiš pochybení a obvinění odmítá s tím, že jde o komplot proti němu.

Rodící se nová vláda koalice ANO - ČSSD by disponovala 93 hlasů dvousetčlenné dolní komory parlamentu a musela by se pro parlamentní většinu spoléhat v hlasování podpory vládě na hlasy krajně levicové proruské Komunistické strany Čech a Moravy (KSČM) odmítající Severoatlantickou alianci (NATO), se kterou již je na podpoře domluvena. S jejich hlasy se bude moci premiér opřít o 108 z 200 poslanců. KSČM počítá, že vznik vlády podpoří a dál ji bude tolerovat. Byla by to první nepřímá účast na vládě KSČM od konce totalitního komunistického režimu v roce 1989. Hlasování o důvěře by podle Andreje Babiše, předsedy hnutí ANO, které jasně se ziskem 30 % hlasů ovládlo poslední parlamentní volby v říjnu mohlo nastat 11. července.

ANO a ČSSD již spolu vládní koalici tvořily v tříčlenné koalici s Křesťanskou a demokratickou unií - Československou stranou lidovou (KDU-ČSL) v letech 2014 - 2017 pod vedením tehdy ve volbách nejsilnější strany ČSSD. ČSSD ale utrpěla v posledních volbách vůči ANO těžkou prohru.

Komunisté již avizovali podporu kabinetu i přesto, že Babiš odmítá poslechnout některé jejich požadavky jako např. snížení účasti Česka v zahraničních vojenských misích NATO. Babiš naopak slíbil udržet Česko v pevně prozápadním kursu.

Vedení KSČM v pátek schválilo seznam podmínek podporu strany vládě včetně ochrany přírodních zdrojů a zvýšení minimální muzdy a penzí. Strana učiní konečné rozhodnutí o podpoře vládě do konce června.

KSČM bude mít spojence v proruském prezidentovi Miloši Zemanovi např. v prosazování vládní politiky v oblastech jako je energetika. Vláda bude rozhodovat o rozšíření dvou jaderných elektráren Česka. Kontrakt za miliardy dolarů bude největší investicí Česka přičemž Rusko je hlavním zájemcem o účast na projektu.

Babiš před vytvořením vlády avizoval zvýšení mezd ve veřejném sektoru, posílením investic infrastruktury či snížení daní. Česká republika v posledních dvou letech vykazovala přebytky veřejných financí, což expanzivnější fiskální politiku umožňuje.

Během letních měsíců tak Česko může dostat vládu s podporou parlamentu. Takto poskládaná parlamentní podpora vládě může přinést politickou stabilitu.

Politická stabilita by ovšem byla vykoupena prvním oficiálním přímým polistopadovým vlivem KSČM na vládu. Ten by měl být, alespoň navenek, spíš symbolický a neměl by mít vliv na ekonomiku a trhy. KSČM oficiálně žádá např. trvalý růst minimální mzdy, valorizace důchodů, zvýšení podílu veřejného vlastnictví zdrojů vody, nezvyšování spoluúčasti ve zdravotnictví či zákaz privatizace zdravotnických zařízení a ochranu přírodních zdrojů.

Hnutí ANO si v předvolebních průzkumech udržuje silné voličské preference. Voličům zřejmě vládní strategie tolik nevadí. Na druhou stranu ale je patrné, že opozice aktivizuje voliče k demonstracím. Řadě lidí politika současné vlády politického pragmatismu vadí a statisíce hlasů v protestních peticích naznačuje, že politické pnutí může pokračovat.

S podporou ČSSD vládě trh počítal a málo překvapivá zpráva příliš neovlivňuje obchodování koruny. Ta se k na hlavním páru k euru obchoduje kolem 25,7.

Chcete dostávat nejnovější informace?

Stačí zadat váš e-mail a následně potvrdit souhlas.

Naše produkty a služby

SFG Investment

Finin group s.r.o. je součástí skupiny SFG holding a.s., proto budete přesměrování na nové webové stránky.

Přejít na nový web