Akcie

Ifo nečekaně v březnu nečekaně vzrostl

Úterý 26. březen 2019 20:12

V Německu v březnu Index Ifo vzrostl na 99,6 z 98,5 v únoru, trh čekal stagnaci. Podindex současné situace vzrostl na 103,8 ze 103,4 v únoru, trh čekal pokles na 102,9. Podindex očekávání vzrostl na 95,6 z 93,8 v únoru, trh čekal menší růst na 94,0.

Německo: Index Ifo firemního klimatu (3 2019)

Skutečnost: 99,6
Očekávání:  98,5
Předchozí:   98,5

Německo: Index současné situace (3 2019)

Skutečnost: 103,8
Očekávání:  102,9
Předchozí:   103,4

Německo: Index očekávání (3 2019)

Skutečnost: 95,6
Očekávání:  94,0
Předchozí:   93,8

Rozbor: V březnu se zlepšení indexů souhrného firemního klimatu (po jeho šesti měsících poklesu), současné situace i očekávání konalo díky odvětvím služeb, obchodu a stavebnictví. Naopak pokračovalo oslabování indexů firemního klimatu, současné situace a očekávání průmyslu. Index očekávání průmyslu je nejslabší od listopadu 2012! Podle institutu s klesající poptávkou firmy stěží čekají jakékoliv zvýšení produkce.

Hodnocení: Přes poklesy v posledních měsících hodnocení současné situace je stále silné. Očekávání jsou ale již velmi slabá, na čemž mnoho nemění ani jejich březnový růst. Celkový index Ifo se tak po ročních poklesech pohybuje na své dlouhodobě průměrné úrovni.

Nízká očekávání průmyslu stahuje jeho celkový sentiment. Slabost průmyslu je uz pohledu německé ekonomiky mrzutá. Právě toto odvětví ač nepatří k největším udává směr, předstihuje vývoj ostatních sektorů a celé ekonomiky.

Průmysl zejména v případě exportně orientovaného Německa je globálním sektorem s velkou porcí vývozu velmi citlivým na dění světové ekonomiky. Je závislý na síle růstu světové ekonomiky a hlavních obchodních partnerů, USA a Číny a taky na měnovém kursu eura. Je nejchoulostivějším odvětvím německého hospodářství vůči mezinárodnímu obchodu, protekcionismu a obchodním válkám včetně cel. Jako první odvětví hospodářství vstřebává impulsy ze světa a tím hodně ovlivňuje i očekávání v německé ekonomice.

V čase, kdy se do popředí opět dostává nebezpečí uvalení importních cel na dovoz německých automobilů do Spojených států amerických, které by mohlo značně omezit produkci německých automobilek na klíčový trh USA a zacloumat tak aktivitou a hospodaření lídrů německého zpracovatelského průmyslu aktivita průmyslu povážlivě dále slábne a vykazuje recesi.

Naopak silný a rostoucí trh práce Německa s historicky velmi nízkou nezaměstnaností podporuje sílu domácí poptávky, na níž je závislá aktivita služeb. Služby a obchod stejně jako v případě souhrnu všech sektorů vykazují nadprůměrné hodnocení současné situace, nízké očekávání a tím i dlouhodobě normálový celkový sentiment. Ve stavebnictví korekce sentimentu posledních měsíců přinesla oslabení očekávání, ale hodnocení současné situace a celkového sentimentu jsou stále velmi silné.

Trvalejší poklesy předstihových indikátorů se zrcadlí v poklesu růstu HDP Německa tím i celé eurozóny. Ty byly ještě v roce 2017 solidní, ovšem 've druhém pololetí 2018 jsou již slabé. Konec slábnutí stále není potvrzen.

Důvodem více než rok trvajícího slábnutí ekonomického sentimentu Německa ale i celé eurozóny je růst teritoriálních i globálních nejistot a nebezpečí.

Růst hospodářství letos ustavičně brzdí hlavně nejistoty obav rizik mezinárodního obchodu v podobě protekcionismu včetně obchodních a celních válek. Ten rozpoutaly Spojené státy americké obchodními válkami vůči svým obchodním partnerům včetně dalších globálních velmocí Evropské unie a Číny zejména v podobě zpřísnění celní politiky. Některé země dostaly od USA celní výjimky, jiné se dokázaly v rámci bilaterálních či multilaterálních dohod s USA dohodnout (Kanada, Mexiko). Evropská unie uzavřela s USA předběžnou dohodu o redukci obchodních bariér a podpor zatím bez automobilového průmyslu. Dvě největší ekonomiky světa USA a Čína uzavřely rovněž podobnou obchodní předdohodu směřující k rámcové obchodní dohodě s cílem rovnováhy velkého deficitu USA vzájemné obchodní výměny, otevření čínských trhů, zamezení údajným krádežím intelektuálního vlastnictví USA a kyberútoků. Obchodní vztahy USA s Čínou i EU tak stále na významnější průlom čekají.

Dalším nebezpečím je oslabení růstu HDP USA, Číny i celé eurozóny ve spojení se zvyšováním úr. sazeb USA a obchodními válkami.

Kromě obchodních válek a vyšších úrokových sazeb vyhlídky ekonomického růstu sráží hlavně hrozba vystoupení Spojeného království Velké Británie a Severního Irska z Evropské unie, hlavně nebezpečí Brexitu bez dohody, který by mohl vážně stisknout ekonomickou aktivitu eurozóny a potlačit ekonomický sentiment. Tvrdý Brexit by totiž značně přiškrtil obchodní toky UK a EU řízené pouze regulemi Světové obchodní organizace logisticky i zvýšením cel a nejistoty.

Protesty obyvatelstva ve Francii proti vládní hospodářské politice a růstu životních nákladů v závěru minulého roku rovněž oslabily růst HDP Francie. Tento měsíc trvající efekt bezprecedentně prudce stáhl do poklesu aktivitu průmyslu, služeb a celé ekonomiky Francie. Prosinec ukázal, jak silný dopad mohou mít národní protesty Francie nejen na její ekonomiku ale i na celou eurozónu.

Kromě přímého vlivu obchodních válek a protekcionistických opatření v podobě cel na export, na němž je Evropská unie značně závislá nejistoty mohou odkládat či redukovat rozpočty poptávky, výdajů a investic domácností a firem s následným dopadem na oslabení růstu HDP. Vzhledem k expozici ekonomiky EU vůči zahraniční poptávce vývoj HDP Evropy závisí nejen na obchodních vztazích USA s EU ale i na obchodu USA a Číny. Tyto důvody snížily ekonomický růst eurobloku více než či v Číně a USA. Fed naznačuje omezení zvyšování cíle své hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate.

Chcete dostávat nejnovější informace?

Stačí zadat váš e-mail a následně potvrdit souhlas.

Naše produkty a služby

SFG Investment

Finin group s.r.o. je součástí skupiny SFG holding a.s., proto budete přesměrování na nové webové stránky.

Přejít na nový web