Akcie

Index ZEW očekávání vzrostl a Index ZEW současné situace klesl víc, než se čekalo

Úterý 16. duben 2019 15:23

V dubnu v Německu Index ZEW sentimentu ek. očekávání vzrostl na 3,1 z - 3,6 v březnu, trh čekal menší vzestup na 0,8 bodů. Index ZEW současné ek. situace mírně klesl na 5,5 z 11,1 v březnu, trh čekal jeho menší pokles na 8,0.

Německo: Index ZEW sentimentu ekonomických očekávání (4 2019)

Skutečnost: 3,1
Očekávání:  0,8
Předchozí: - 3,6

Německo: Index ZEW současné ekonomické situace (4 2019)

Skutečnost: 5,5
Očekávání:  8,0
Předchozí: 11,1

Hodnocení: Pokles předstihových ukazatelů a tím i růstu ekonomické aktivity Německa a eurozóny konečně ukazuje větší známky stabilizace. Na druhou stranu růst ekonomiky Německa a eurozóny je slabý. Je to potvrzeno dalším zvýšení slabosti Indexu ZEW současné ekonomické situace.

Sentiment ekonomické veřejnosti Německa resp. eurozóny je poslední rok stále zatížen hlavně nejistotami vystoupení Spojeného království Velké Británie a Severního Irska z Evropské unie, hlavně nebezpečí brexitu bez dohody, který by mohl vážně stisknout ekonomickou aktivitu eurozóny a potlačit ekonomický sentiment. Tvrdý Brexit by totiž značně přiškrtil obchodní toky UK a EU řízené pouze regulemi Světové obchodní organizace logisticky i zvýšením cel a nejistoty. Další důvod, který oslabuje ekonomický sentiment jsou obchodní války rozpoutané USA, nejen s Evropskou unií ale taky hlavně s Čínou. Tyto důvody zpomalují růst HDP globálních ekonomických center, což je další důvod poklesu ekonomického sentimentu.

Vzhledem k expozici ekonomiky EU vůči zahraniční poptávce vývoj HDP Evropy závisí nejen na obchodních vztazích USA s EU ale i na obchodu USA a Číny. Tyto důvody snížily ekonomický růst eurobloku více než v USA či v Číně.

Kromě přímého vlivu obchodních válek a protekcionistických opatření v podobě cel na export, na němž je EU značně závislá nejistoty mohou odkládat či redukovat rozpočty poptávky, výdajů a investic domácností a firem s následným dopadem na pokles růstu HDP.

V posledních měsících se ekonomická očekávání zvýšila na pozadí odkladu odchodu Spojeného království Velké Británie a Severního Irska z Evropské unie včetně snížení pravděpodobnosti neřízeného brexitu a rovněž na podkladu optimismu omezení obchodních válek kvůli progresu jednání hlavních válečníků mezinárodního obchodu, dvou největších ekonomik světa, Spojených států amerických a Čínské lidové republiky. Přesto úrovně ekonomických očekávání a současné situace zůstávají slabé.

Zdá se však, že by alespoň některé těchto nejistot měly brzo více ustoupit. Proto by mělo posílit i očekávání ekonomiky a tím i ekonomický růst.

Dopad dat na trhy: Data jsou hlavně díky nečekaně silnému růstu indexu očekávání, který je předzvěstí vývoje současné situace o něco lepší, než se čekalo a tím i lepší pro euro a akcie a nepříznivé pro dluhopisy. Po zprávě euro k dolaru drobně slábne 0,1 % na 1,130 a hlavní akciový index Německa DAX klesá 0,1 % na 12 103 bodů.

Rozbor: Prezident Institutu ZEW, profesor Achim Wambach mírné zlepšení výhledu ekonomické veřejnosti připsal naději, že se globální ekonomické prostředí bude vyvíjet méně slabě, než se dříve zdálo. Odklad termínu vystoupení Spojeného království Velké Británie a Severního Irska z Evropské unie mohl podle Wambacha rověž výhledu pomoci. Prezident ZEWu dále řekl, že naopak poslední data nových zakázek a průmyslové produkce průmyslu Německa naznačují spíše slabý ekonomický vývoj.

Index ZEW sentimentu ekonomických očekávání eurozóny v dubnu rovněž značně vzrostl, o 7,0 bodu na 4,5 bodu. Index ZEW současné ekonomické situace eurozóny dále klesl 6,6 bodu na - 13,2 bodu. Ekonomický výhled eurozóny proto dle ZEWu zůstává oslaben.

Chcete dostávat nejnovější informace?

Stačí zadat váš e-mail a následně potvrdit souhlas.

Naše produkty a služby

SFG Investment

Finin group s.r.o. je součástí skupiny SFG holding a.s., proto budete přesměrování na nové webové stránky.

Přejít na nový web