Akcie

Inflace eurozóny v srpnu nečekaně klesla

Pátek 31. srpen 2018 19:59

Růst Indexu CPI eurozóny v srpnu nečekaně polevil na 2,0 % z 2,1 % v červenci, trh čekal inflaci 2,1 %. Růst indexu bez cen potravin a energií překvapivě klesl na 1,0 % z 1,1 % v červenci, trh čekal inflaci 1,1 %.

Eurozóna: Index CPI (08 2018, y/y, předběžná data)

Skutečnost: 2,0 % (dlouhodobé maximum)
Očekávání:  2,1 %
Předchozí:    2,1 %

Eurozóna: Index CPI bez cen potravin, alkoholu a tabáku a energií (08 2018, y/y, předběžná data)

Skutečnost: 1,0 %
Očekávání:  1,1 %
Předchozí:    1,1 %

Hodnocení: Inflace v srpnu nečekaně byť mírně klesla i na jádrové úrovni. Celková inflace se drží na dlouhodobém maximu, na úrovni cíle ECB (těsně pod 2,0 %), ovšem jen díky podražení ropy resp. energií. Na druhou stranu, sledovanější inflační jádro (vzhledem k tomu, že monetární politika ECB na volatilní položky cen potravin, alkoholu, tabáku a energií nemá takový vliv) zůstává stále velmi slabé (v pásmu 0,7 - 1,1 %).

Ekonomické oživení se sice příznivě promítá do silnějšího růstu trhu práce. Mzdy ale rostou trvale nízko. Proto nemůže výrazněji růst poptávka ani cenové tlaky.

Chronicky nízká jádrová inflace je globální problém, celosvětově zůstává velkou neznámou. Jsou jím věnovány čelní vědecké práce včetně centrálních bank. Trvalejší slabost inflace může souviset stále se značnými rezervami ekonomiky a trhu práce akumulované z doby finanční krize a před ní přes jejich větší současné využívání v důsledku silnějšího ek. růstu, konkurencí globalizace, strukturálními faktory (rychle klesající ceny technologií, např. počítačů a telefonních služeb apod. Proto i růst mezd, hlavní motor vzestupu jádrové resp. podkladové inflace zůstane delší čas slabý a tím slabá inflace. Možná se rozvolnila i citlivost vazeb kapacit ekonomiky - mzdy - inflace.

ECB předpokládá, že se inflace bude v příštích kvartálech a letech mírně zvyšovat směrem k cíli ECB těsně pod 2,0 % včetně svého jádra kvůli robustnějšímu růstu ekonomiky, vyčerpávání produkčních i pracovních kapacit a tím i růstu výnosů a mezd.

Dopad na výhled monetární politiky: Data nečekaného poklesu dražší ropou zvýšené inflace na úroveň cíle ECB s trvalejší podkladovou slabostí potvrzují významnou brzdu redukce monetární expanze, kterou ECB signalizuje. Banka neplní svůj hlavní úkol a cíl. Příliš se k němu ani nepřibližuje.

ECB nicméně zřejmě i tak naplní svoje očekávání epochy útlumu monetární expanze v podobě redukce a nakonec i zastavení nákupu cenných papírů do konce roku. Důvodem je zřejmě potlačení finančních rizik nulových úrokových sazeb. Zvyšování úrokové sazby ale nepřijde, jak ECB taky hlásí, dříve než ve druhém pololetí 2019.

ECB potřebuje robustní ekonomický růst k posílení trhu práce, mezd a inflace. Tím by potvrdila důvod pro útlum monetární expanze.

Hlavním cílem vedle stability finančního systému pro banku zůstává i inflace. Bude zajímavé sledovat jak ECB ve druhé polovině tohoto roku případně zdůvodní útlum monetární expanze (který tedy ani není zdaleka jistá) pokud inflace zůstane slabá. Předpokládáme, že jedním z argumentů může být trvající očekávání jejího posílení s důrazem na potřebu podpořit stabilitu finančního systému.

Dopad na trhy: Data jsou nepříznivá pro euro a akcie, dobrá pro dluhopisy. Po nich euro k dolaru ztrácí 0,6 % na 1,16 a index německé burzy DAX slábne 0,3 % na 12 340 bodů.

Rozbor: O pokles meziročního růstu spotřebitelských cen se v srpnu přičinilo vedle snížení inflačního jádra (inflace bez cen potravin a energií) taky drobné oslabení silného růstu cen energií. Právě růst ropy resp. energií (9,2 %) zvyšují meziroční inflaci momentálně o 0,9 procentního bodu a potraviny, alkohol a tabák o 0,5 procentního bodu.

Chcete dostávat nejnovější informace?

Stačí zadat váš e-mail a následně potvrdit souhlas.

Naše produkty a služby

SFG Investment

Finin group s.r.o. je součástí skupiny SFG holding a.s., proto budete přesměrování na nové webové stránky.

Přejít na nový web