Akcie

Makroekonomické události ČR: Březnová inflace (CPI) vzrostla trochu méně než se čekalo kvůli ropě, jinak inflace slábne

Úterý 13. duben 2021 22:39

Inflace měřená indexem spotřebitelských cen CPI v České republice v březnu vzrostla trochu méně než se čekalo kvůli ropě, jinak inflace slábne. Inflace zůstává lehce zvýšená nad cílem České národní banky 2 %. Index meziměsíčně vzrostl 0,2 % stejně jako v únoru, trh čekal jeho růst 0,3 %. Meziroční růst spotřebitelských cen vzrostl na 2,3 % z 2,1 % v únoru, trh čekal jeho zvýšení na 2,4 %. Inflace tak v březnu zastavila svůj pokles, ovšem pouze díky silnému růstu cen energií/ropy resp. benzínu. Jinak totiž růst cen spotřebitelským košem v březnu plošně slábl, ceny potravin dokonce přešly do poklesu. Nebýt růstového tahu energií, inflace by klesla pod 2 %. Během jarního koronavirového šoku inflace klesala jen mírně, méně, než se čekalo a navíc v červnu a červenci opět udeřila a nečekaně silně vzrostla, v červenci hlavně s pomocí rychlejšího meziměsíčního růstu cen ropy, energií a benzínu, jenž značně zkrátil jejich meziroční pokles. Meziroční růst cen jádra inflace, tj. bez cen potravin a energií téměř všech hlavních kategorií tehdy vůči červnu zrychlil. Srpen a září ukázaly drobný pokles meziroční inflace, který se více projevil v říjnu, listopadu, prosinci, lednu, únoru a nebýt silnějšího růstu cen ropy, energií tresp. benzínu i v březnu. Inflace tak míří tolerančním pásmem inflačního cíle České národní banky 2 % (1 - 3 %) zpět k jeho středu, tedy k inflačnímu cíli. Inflace nicméně zůstává zvýšená, byť už jen mírně. Inflace je v posledních měsících nadprůměrná resp. nad cílem České národní banky 2 % dominantně kvůli pokračujícímu silnému tahu oddílu alkoholických nápojů a tabáku. Ekonomika prožívá s koronavirovou pandemií silný šok recese, přesto v některých ohledech méně než se čekalo. Ekonomika během koronavirové pandemie aspoň zčásti pootevřela továrny a vybrané obchody a s podporou vlády a ČNB ekonomice nezaměstnanost dosud roste jen málo a obecně situace se nepodobá katastrofě. Proto inflace klesá až teď. ČNB zatím může být vzhledem k plnění inflačního cíle s daty i s inflační projekcí dalších kvartálů kolem cíle spokojena. Pokles inflace by v dalších kvartálech mělo zastavit oživení ekonomiky. Ačkoliv inflace patří k hlavním cílům banky, ta musí hlídat inflační stabilitu a dílem i vývoj ekonomiky s velkými riziky koronavirového šoku. S uklidněním inflace a naopak pokračující agresivitě koronavirové pandemie ČNB drží úrokové sazby u nuly a předpokládá jejich zvyšování od druhého pololetí 2021 s vakcinací obyvatelstva a se snížením významu koronaviru.

Česká republika: Index spotřebitelských cen  CPI (3 2021, meziměsíční změna) 

Skutečnost
:   0,2 %  
Očekávání
:    0,3 %                
Předchozí
:      0,2%

Česká republika: Index spotřebitelských cen CPI (3 2021, meziroční změna)

Skutečnost:   2,3 %
Očekávání
:    2,4 %
Předchozí
:     2,1 % 

Rozbor: Inflace v březnu zastavila svůj klesající trend, ovšem pouze díky silnému růstu cen energií/ropy resp. benzínu. Jinak totiž růst cen spotřebitelským košem v březnu plošně slábl, ceny potravin dokonce přešly do poklesu. Nebýt růstového tahu energií, inflace by klesla pod 2 %. 

Poté co na podzim a v zimě oslabily růsty cen hlavních tahounů anuální inflace, kategorií potravin a bydlení, dominantním tahounem anuální inflace s podílem 39 % zůstal růst cen kategorie alkoholické nápoje a tabák. 

Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců v březnu klesla na 2,8 % z únorových 2,9 %.

Hodnocení
: Inflace měřená indexem spotřebitelských cen CPI v České republice v březnu vzrostla trochu méně než se čekalo kvůli ropě, jinak inflace slábne. Inflace v březnu zastavila svůj klesající trend, ovšem pouze díky silnému růstu cen energií/ropy resp. benzínu. Během jarního koronavirového šoku inflace klesala jen mírně, méně, než se čekalo a navíc v červnu a červenci opět udeřila a nečekaně silně vzrostla, v červenci hlavně s pomocí rychlejšího meziměsíčního růstu cen ropy, energií a benzínu, jenž značně zkrátil jejich meziroční pokles. Meziroční růst cen jádra inflace, tj. bez cen potravin a energií téměř všech hlavních kategorií tehdy vůči červnu zrychlil. Srpen a září ukázaly drobný pokles meziroční inflace, který se více projevil v říjnu, listopadu, prosinci, lednu, únoru a nebýt silnějšího růstu cen ropy, energií tresp. benzínu i v březnu. Inflace tak míří tolerančním pásmem inflačního cíle České národní banky 2 % (1 - 3 %) zpět k jeho středu, tedy k inflačnímu cíli. Inflace nicméně zůstává zvýšená, byť už jen mírně. Inflace je v posledních měsících nadprůměrná resp. nad cílem České národní banky 2 % dominantně kvůli pokračujícímu silnému tahu oddílu alkoholických nápojů a tabáku. Ekonomika prožívá s koronavirovou pandemií silný šok recese, přesto v některých ohledech méně než se čekalo. Ekonomika během koronavirové pandemie aspoň zčásti pootevřela továrny a vybrané obchody a s podporou vlády a ČNB ekonomice nezaměstnanost dosud roste jen málo a obecně situace se nepodobá katastrofě. Proto inflace klesá až teď. ČNB zatím může být vzhledem k plnění inflačního cíle s daty i s inflační projekcí dalších kvartálů kolem cíle spokojena. Pokles inflace by v dalších kvartálech mělo zastavit oživení ekonomiky. Ačkoliv inflace patří k hlavním cílům banky, ta musí hlídat inflační stabilitu a dílem i vývoj ekonomiky s velkými riziky koronavirového šoku. S uklidněním inflace a naopak pokračující agresivitě koronavirové pandemie ČNB drží úrokové sazby u nuly a předpokládá jejich zvyšování od druhého pololetí 2021 s vakcinací obyvatelstva a se snížením významu koronaviru.

Dopad na trhy
: Data jsou lehce slabší, než čekal trh a tím i drobně lepší pro dluhopisy a nepříznivé pro akcie a korunu, tím víc, že inflaci nadhodnocují volatilní a monetární politkou těžko řiditelné položky energií, alkoholických nápojů a tabáku. Na druhou stranu je inflace stále ještě mírně zvýšená, což je příznivější pro akcie a korunu a nepříznivé pro dluhopisy. Po zprávě koruna k euru ztratila 0,2 %, během dne ale ztrátu smazala a nadto zpevnila o 0,2 %.

Chcete dostávat nejnovější informace?

Stačí zadat váš e-mail a následně potvrdit souhlas.

Naše produkty a služby

SFG Investment

Finin group s.r.o. je součástí skupiny SFG holding a.s., proto budete přesměrování na nové webové stránky.

Přejít na nový web