Akcie

Makroekonomické události USA: Index ISM služeb v červnu klesl na dvouleté minimum, víc, než se čekalo

Čtvrtek 4. červenec 2019 17:54

Index ISM průmyslu USA v červnu nečekaně klesl až na 55,1 z 56,9 v květnu, trh čekal jeho pokles jen na 56,0. Růst aktivity služeb tak klesl na minimum od července 2017 a víc, než se čekalo, zůstal ale solidní.

USA - Index ISM služeb (6 2019)

Skutečnost
: 55,1 (minimum od července 2017)
Očekávání
:  56,0
Předchozí
:   56,9

Rozbor
: Růst aktivity služeb z května v červnu klesl víc, než se čekalo. Růst aktivity služeb nicméně zůstal solidní.

Pokles růstu aktivity služeb vyvolalo hlavně citelné oslabení růstu nových zakázek a zaměstnanosti ze silné na solidní úroveň a taky produkce služeb z velmi silné na solidní hladinu.

Naopak ze slabé na solidní úroveň vzrostl růst nevyřízených zakázek.

Podle Institutu ISM, který data zpracovává, respondenti reflektují smíšený sentiment podmínek aktivity a celkové ekonomiky. Nejistota ale trvá vůči obchodu a clům.

Hodnocení
: Index ISM resp. růst aktivity služeb v podobě snížení růstu těchto odvětví v prvním pololetí roku prodělaly pokles podobně jako jiná ekonomická data. Růst aktivity služeb resp. domácího segmentu ekonomiky a obecně celého hospodářství nicméně zůstává solidní.

Růst ekonomiky nicméně trvale oslabují nejistoty obav rizik mezinárodního obchodu v podobě protekcionismu včetně obchodních a celních válek, které USA samy vyprovokovaly vůči svým hlavním obchodním partnerům, Mexiku, Evropské unii, Čínské lidové republice apod. a dále geopolitická rizika hlavně v Evropě (zejména nevyjasněný a odkládaný odchod Spojeného království Velké Británie a Severního Irska z Evropské unie, ale taky populistická vláda v Itálii hrozící fiskální expanzí, roztržkou v Evropské unii, vystoupením z eura a dluhovou krizí).

Tyto důvody značně snížily růst světové ekonomiky a jejích hlavních hospodářských center, hlavně Evropy i Číny, což se promítlo do poklesu růstu exportu USA. Nejistoty obav nebezpečí mezinárodního obchodu v podobě protekcionismu včetně obchodních a celních válek vlekle omezují i firemní investice. Ty přiškrtily i vyšší úrokové sazby. Rovněž dopad daňové reformy a škrtů firemních daní opadává. Růst ekonomiky nepříznivě zatížilo taky částečné uzavření vlády USA.

Ekonomika USA sice není tolik závislá na exportu jako třeba eurozóna, Čína či Japonsko. I riziko a nejistota obchodních válek na USA nemají takový vliv na hospodářství kvůli silnému růstu spotřeby domácností. Přesto je tento vliv nejen v obavách firem ale i v reportech jejich aktivity cítit.

Navíc i tvrdá data investic a slábnutí exportu naznačují brzdu ekonomického růstu USA. Rovněž agregátní data hrubého domácího produktu vykázala oslabení. Pokles růstu ekonomiky USA ale zatím není nijak silný. Růst HDP přes oslabení zůstává solidní.

Ekonomiku navíc sužují taky produkční limity hospodářství. Jde hlavně o nedostatek pracovní síly a produkční kapacity. Proto rostou náklady firem a omezuje se tak jejich ziskovost.

Chcete dostávat nejnovější informace?

Stačí zadat váš e-mail a následně potvrdit souhlas.

Naše produkty a služby

SFG Investment

Finin group s.r.o. je součástí skupiny SFG holding a.s., proto budete přesměrování na nové webové stránky.

Přejít na nový web