Akcie

Makroekonomické události USA: Prodeje nových domů v lednu nečekaně silně vzrostly

Středa 26. únor 2020 23:12

Ve Spojených státech amerických v lednu prodeje nových domů anualizovaně vzrostly na 764 000 z 708 000 (revize z 694 000) v prosinci, trh čekal jejich růst jen na 713 000. Silný růst prodejů nových domů trvá.

USA: Prodeje nových rezidenčních domů (1 2020, anualizovaně)  

Skutečnost:   764 000  
Očekávání
:     713 000
Předchozí
:      708 000 (revize 694 000) 

USA: Prodeje nových rezidenčních domů (1 2020, m/m)

Skutečnost:      7,9 %
Očekávání
:       2,5 %
Předchozí
:        2,3 % (revize z - 0,4 %)

Data stále potvrzují trvale silný růst trhu nových domů. Ten tento rok doplnily i rychleji rostoucí prodeje starších/existujících domů a nové výstavby v podobě zahájení/povolení staveb domů.

Trh domů v posledních letech poskytoval smíšené signály. Nová výstavba domů, tedy data zahájení/povolení staveb domů a prodeje starších/existujících domů v posledních kvartálech klesaly a jejich dlouhodobý růstový trend v celkovém pohledu stagnoval a vedle toho dlouhodobě silné prodeje nových domů trvale robustně rostou. 

Trh domů ale letos chytil letos druhý den. Trh domů v posledních měsících vykazuje posílení, vedle trvaleji silně rostoucích robustních prodejů nových domů se probudily do růstu i prodeje starších/existujících domů a taky zahájení/povolení staveb domů.

Trh domů je obecně citlivý na úrokové sazby a jejich kolísavý pohyb v posledních měsících. Svůj dopad zřejmě má pokles tržních úrokových sazeb. Obchodní války a nejisté odkládané odcházení Spojeného království Velké Británie a Severního Irska z Evropské unie během roku stlačily úrokové sazby. Vše vyvrcholilo zahájením snižování cíle hlavní úrokové sazby centrální banky Federal Funds Rate od světové hospodářské a finanční krize v letech 2008 - 2009, které se také na finančních a měnových trzích projevilo poklesem úrokových sazeb.

Zlevnění financování hypoték tak letos přineslo obrat do té doby klesajícího či stagnujícího trendu a obnovilo růst nové výstavby reprezentované zahájením resp. povolením staveb domů a prodejů starších/existujících domů. Velký růst trvale silných prodejů nových domů pokračuje dlouhodobě a levnější hypotéky ho posilují rovněž. 

Celkově, dlouhodobý trend růstu trhu domů trvá, přesto se v posledních letech se jeho růst zasekl. Vzdor celkové síle hospodářství včetně trhu práce trh domů má potíže růst. Poslední měsíce ale naznačily obnovení růstového trendu trhu domů.

Data jsou příznivá pro akcie a dolar a nepříznivá pro zlato a dluhopisy. Trhy po zprávě odpověděly oslabením dolaru k euru 0,2 %, oslabením hlavního akciového indexu USA S&P 500 1,8 % a posílením zlata 0,3 %. Reakce trhů ovšem v posledních dnech je odvislá od zpráv Obavy ekonomického dopadu nejistoty nebezpečí epidemie obávaného nového koronaviru Prudkého akutního respiračního syndromu betakoronavirus 2 SARS-CoV-2 způsobujícího koronavirové  respirační onemocnění 2019 COVID-19.

Chcete dostávat nejnovější informace?

Stačí zadat váš e-mail a následně potvrdit souhlas.

Naše produkty a služby