Akcie

Parlament UK podruhé zamítl vládní Brexit, nejistota trvá

Středa 13. březen 2019 13:35

Parlament Spojeného království Velké Británie a Severního Irska opět přesvědčivě zamítl verzi odchodu UK z Evropské unie vlády UK sjednané s EU. Parlament UK bude 13.3. hlasovat o Brexitu bez dohody a v případě jeho zamítnutí 14.3. o odkladu Brexitu.

Hlasování parlamentu UK o vládním Brexitu

Rozbor: Vláda UK podruhé neuspěla na půdě parlamentu UK s vládním návrhem Brexitu. Dohoda byla odmítnuta 391 poslanci, pro hlasovalo 242 zákonodárců. Přestože rozdíl mezi skupinou poslanců nesouhlasících s vládním Brexitem a zástupců lidu hlasujících pro dokument vůču prvnímu lednovému hlasování (432 proti /202 pro) klesl, porážka vlády byla i v případě druhého hlasování těžká.

Hodnocení: Vláda UK s drobnými změnami znovu podala žádost dohodnutou s EU odchodu UK z EU parlamentu UK. Jenže závazky časového omezení tzv. irské pojistky, hlavního sporného bodu vládní Brexit dohody s EU nebyly právně vynutitelné. Druhý pseudotrumf poslední aktivity vlády UK, možnost jednostranného odchodu UK ze systému irské pojistky byl rovněž značně vágní a podmíněný. Není divu, že generální prokurátor Geoffrey Cox neshledal snížení rizik trvalého připoutání s irskou pojistkou a EU. Právě Coxův názor byl pro řadu poslanců odmítajících vládních Brexit či váhajících s jeho schválením rozhodující.

Premiérka Mayová v předvečer hlasování uzavřela novou dokumentaci s Jean Claudem Junckerem zastupujícím Evropskou komisi. Jednání v posledních týdnech mířilo na spornou irskou pojistku. Zde vláda viděla nejméně složité sedlo možného kompromisu právě v otázce této regionální doložky. V lednu v prvním hlasování vládního Brexitu byla dohoda s EU drtivě poražena.

Podle nejnovějších dodatků UK a EU by irská pojistka stanovující trvání celní unie Irska a Severního Irska i po uplynutí bezmála dvouletého přechodného období po Brexitu trvala jen omezenou dobu. UK by rovněž mělo možnost pojistku jednostranně vypovědět.

Cílem irské pojistky, která nemožností řešení připomíná kvadraturu kruhu je umožnit volné hranice mezi Irskem a severoirskou provincií UK. Konzervativcům vadí, že by irská pojistka poutala neomezeně dlouho k hospodářským pravidlům EU z nichž se chtějí vyvázat. Severní Irsko irskou doložku nechce, neboť rozděluje unii UK a EU s volnými hranicemi v Irsku potřebuje v v odlisných obchodních systémech stanovit hranice.

Poslanci, kteří dosud vládní Brexit odmítali ještě před novou dohodou zvažovali, zda dokumenty nepodpořit i z hlediska rizika nenaplnění Brexitu. Jde hlavně o rebely Konzervativní strany.

Nová dokumentace premiérky jejich souhlas mohla přinést. Euroskeptikům vadilo, že severoirská pojistka není časově omezená a že o ní UK nemůže samostatně rozhodovat. Jenže nebylo jasné, jak je právní dokument vynutitelný, jakým systém by severoirská pojistka byla ukončena a stejně tak není patrné, zda možnost UK ukončit jednostranně irskou pojistku není jen pouhým přáním a plánem než konkrétní dohodou. Reakce poslanců byla proto smíšená. Někteří změnili názor a slibovali dohodu podpořit, jiní stále vládní Brexit i přes inovace odmítali. K nim nepříliš překvapivě patří lídr Labouristické strany Jeremy Corbyn.

Někteří poslanci žádali více času k prostudování dokumentace Brexitu. Vzhledem k časové tísni se alespoň řada poslanců spoléhala na právní expertízu generálního prokurátora Geoffreyho Coxe. Ten ovšem skropil naděje premiérky Mayové studenou sprchou. Řekl, že riziko neomezeného setrvání UK ve strukturách EU se s nejnovější dokumentací uzavřené 11.3. nezměnilo. To neumožnilo a nepřesvědčilo dost poslanců dosud odmítajících vládní Brexit ke změně názoru.

Do faktického Brexitu chybí lehce přes dva týdny a možných variant labyrintu Brexitu je stále několik. Dnes zasedne parlament UK a bude řešit zda schválí Brexit bez dohody (tvrdý Brexit). Ten má zatím zastánce hlavně euroskeptického křídla Konzervativců a části vlády. Očekává se ale, že tvrdý Brexit schválen nebude. Pak by 14.3. následovalo třetí významné hlasování v parlamentu UK o odkladu Brexitu. V tomto případě lze předpokládat schválení odkladu epické události, která významně na příští generace ovlivní politiku a ekonomiku UK. Zpoždění by mělo být nastaveno do května či června kvůli květnovým volbám do Evropského parlamentu. Takový postup by vyžadoval podporu všech členských zemí EU, kterou měl obdržet i podporu EU. A to i přesto, že někteří vysocí představitelé Francie se vůči tomuto řešení vyjadřovali jako že je zbytečné, pokud nepřinese nové idee.

Dašími řešeními zůstávají vypsání nového referenda Brexitu, jiné varianty Brexitu a samozřejmě i významné politické změny (demise vlády, rozpuštění dolní komory parlamentu UK s vypsáním nových voleb, převod exekučních pravomocí z vlády na parlament apod.).

Dopad na trhy: Libra po zprávě vůči dolaru roste 0,6 % na 1,316.

Chcete dostávat nejnovější informace?

Stačí zadat váš e-mail a následně potvrdit souhlas.

Naše produkty a služby

SFG Investment

Finin group s.r.o. je součástí skupiny SFG holding a.s., proto budete přesměrování na nové webové stránky.

Přejít na nový web