Akcie

Ropa: OPEC odsouhlasil největší škrty produkce ropy od krize 2008 - 2009, nesouhlas Ruska hrozí rozpadem dohody

Pátek 6. březen 2020 0:00

Organizace zemí vyvážejících ropu OPEC se 5.3. 2020 pod taktovkou svého neformálního lídra Saúdské Arábie dohodla na dodatečném navýšení redukce produkce ropy o dalších 1,5 mil. barelů denně pro druhé čtvrtletí 2020 a prodloužení stávající redukce produkce ropy 2,1 mil. barelů denně, která vyprší v březnu do konce roku 2020 k podpoře cen ropy s bezprecedentním ohrožením poptávky ropy s šířením epidemie koronaviru. Celkově s dosavadní redukcí 2,1 mil. barelů ropy denně by tedy minimálně v prvním čtvrtletí 2020 šlo o 3,6 mil. barelů ropy denně zadržených OPECem+. Šlo by o nejsilnější dobrovolný výpadek OPECu a s ním spolupracujících zemí od světové finanční a hospodářské krize 2008 - 2009. Dohoda ale je podmíněna souhlasem Ruska a dalších zemí s OPECem spolupracujících v rámci skupiny OPEC+. Rusko se zatím k dohodě stavělo vlažně až odmítavě. OPEC ale odmítá zátěž další redukce brát výhradně na sebe a zdroje OPECu naznačují, že Saúdská Arábie, hlavní koordinátor a nositel dosavadní redukce ropné produkce by mohla tlačit na plném zrušení dosavadních redukčních opatření platných od roku 2016 a dílem chránící ceny ropy od propadu a vrátit se ke své plné produkci. Ministři skupiny OPEC+ budou situaci řešit 6.3.

Podle detailů této poslední dohody OPECu by na dodatečné redukci produkce ropy do června tohoto roku 1,5 mil. barelů ropy denně země OPECu zadržely 2/3, tedy 1,0 mil. barelů ropy denně a země mimo OPEC v rámci OPEC+ zbylou třetinu, tedy 0,5 mil. barelů ropy denně. Celkový potenciální škrt produkce ropy 3,6 barelů ropy denně by se rovnal přibližně 3,6 % světové nabídky ropy. 

Naposled OPEC odsouhlasil takto velkou redukci produkce ropy během světové finanční a hospodářské krize 2008 - 2009 v rozsahu 4,2 mil. barelů ropy denně kvůli propadu poptávky v důsledku krize. 

Pokud návrh bude schválen OPECem+, bude zřejmě překonáno očekávání trhu, i když i tak není jasné, jak moc by opatření cenám ropy pomohla kompenzovat výpadek poptávky po ropě kvůli poklesu ekonomického růstu kvůli epidemii koronaviru. Ani ta ještě nemá jednoznačný průběh a proto i její celkový ekonomický dopad není ani zdaleka ještě znám. 

Rusko se na návrh OPECu netváří, ale rizika jeho nesouhlasu mohou být fatální


Rusko zatím pouze indikovalo, že by podpořilo prodloužení stávající redukce ropné produkce, ale ne její další navýšení. Rusko kooperuje s řízením ropného výstupu od roku 2016 v rámci zmíněné neformalizované skupiny zemí OPEC+. I dosud se Rusko k omezení produkce ropy stavělo váhavě, ale nakonec na poslední chvíli se k dohodám připojilo. Letošní pokles cen ropy téměř o 25 % činní rozpočtové potíže zemím OPECu. Rusko ale uvedlo, že s cenami ropy kolem 40 USD/barel dokáže vyjít. Případné plné odstranění redukcí produkce ropy, kterým si poslední návrh OPEC resp. Saúdská Arábie souhlas ostatních členů skupiny OPEC+ vynucovaly by ale ceny ropy mohl poslat k přibližně 20 - 30 USD/barel, tedy k 17-letým minimům dosažených během světové ekonomické a finanční krize 2008 - 2009 a pak začátkem roku 2016, kdy gradoval převis nabídky ropy nad její poptávkou. 

Kvůli tomu, že Saúdská Arábie, největší světový exportér ropy a jeden z největších producentů ropy světa se podílí více než polovinou na dosavadních sníženích produkce ropy, nad rámec odsouhlasených kvót minulého paktu OPECu omezuje svoji nabídku přibližně o 10 %, Rusku, které se na dosavadní redukci podílí jen částí redukce Saúdské Arábie nezbude nic jiného, než s dohodou opět souhlasit. Rusko je jaderná velmoc, která ale poslední roky hospodářsky strádá slabým a nedůstojným ekonomickým růstem právě kvůli nižším cenám ropy, který se projevuje i v sociálních otřesech a nestabilitě ruské vrcholné politiky.

Poslední dohoda OPEC+ (12 2019) redukci produkce ropy zvýšila, škrty ale nestačí


Podle poslední dohody zemí skupiny OPEC+ z prosince 2019 Saúdská Arábie, neformální lídr Organizace zemí vyvážející ropu OPEC včetně zemí, které se sdružením spolupracují včetně Ruska (dohromady OPEC+) slíbila přidat útlum své vlastní produkce 0,4 mil barelů denně nad rámec víkendové dohody zemí OPEC+ zvětšení redukce produkce o 0,5 mil. barelů denně z 1,2 mil. barelů denně na 1,7 mil. barelů denně. Celková redukce tak dosáhla 2,1 mil. barelů ropy denně a je navýšena o 0,9 mil. barelů denně. Cílem redukcí je omezit přebytek ropy na trhu a tím zvýšit její cenu. 

Překvapením však byla pouze relativně krátká doba tohoto opatření, první čtvrtletí 2020. Dosud OPEC plány produkce realizoval v horizontech 6 - 12 měsíců. 

Dopad na trhy
: Cena ropy 5.3. slábla 2,6 %, na ambiciózní návrh OPECu regovala jen kratším posílením, pak se ale pokles ceny ropy obnovil kvůli obavám ekonomického dopadu nejistoty nebezpečí šířící se epidemie obávaného nového koronaviru Prudkého akutního respiračního syndromu betakoronavirus 2 SARS-CoV-2 způsobujícího koronavirové respirační onemocnění 2019 COVID-19 v tandemu s poklesem akciového trhu.

Chcete dostávat nejnovější informace?

Stačí zadat váš e-mail a následně potvrdit souhlas.

Naše produkty a služby

SFG Investment

Finin group s.r.o. je součástí skupiny SFG holding a.s., proto budete přesměrování na nové webové stránky.

Přejít na nový web