Akcie

Růst HDP Číny slábne o něco méně, než se čekalo

Středa 17. duben 2019 17:55

Růst HDP Číny postupně klesá, i tak zůstává silný. V prvním čtvrtletí klesl o něco méně, než se čekalo. Mezikvartálně klesl na 1,4 % z 1,5 % ve čtvrtém čtvrtletí 2018. Meziročně byl 6,4 % stejně jako předchozí kvartál, trh čekal jeho pokles na 6,3 %.

Čína: HDP (1Q 2019, q/q)

Skutečnost: 1,4 %
Očekávání:  1,4 %
Předchozí:   1,5 %

Čína: HDP (1Q 2019, y/y)

Skutečnost: 6,4 %
Očekávání:  6,3 %
Předchozí:   6,4 %

Rozbor: Investice fixních aktiv v prvním čtvrtletí vzrostly 6,3 %, v souladu s očekáváním. Vůči předchozím periodám ale růst posílil s novými projekty nových silnic, železnic a přístavů. Růst realitních investic dosáhl v prvním kvartálu 11,8 %.

Hodnocení: Trend slábnutí růstu ekonomiky Číny pokračuje. Růst HDP Číny postupně klesá, i tak zůstává silný. V prvním čtvrtletí růst HDP Číny klesl o něco méně, než se čekalo.

Mezikvartání tempo růstu které predikuje trh ukazuje, že zpomalení růstu hospodářství je výraznější, než vykazují čelní statistiky. Podle tohoto typu srovnání růstu HDP vyplývá, že růst ekonomiky se ve skutečnosti pohybuje na růstové dráze 5,5 - 6,0 %. Lze předpokládat, že k těmto méně silným růstovým tempům meziroční růst HDP v dalších čtvrtletích oslabí.

Čína a její otevřená, na exportu značně závislá ekonomika roste pomaleji kvůli tlaku nejistot obav nebezpečí mezinárodního obchodu včetně protekcionismu v podobě obchodních a celních válek se Spojenými státy americkými. Obchodní války omezují poptávku ze zahraničí, nyní z USA, po zboží a službách Číny, což snižuje její produkci.

Protekcionismus USA v podobě obchodních a celních válek byl minulý rok rozpoutaný s hlavními obchodními partnery, včetně Evropské unie a Číny v reakci na velkou nerovnováhu vzájemné obchodní výměny (Čína má ve vzájemné obchodní bilance velký přebytek) a taky na strukturální hospodářskou politiku Číny (nízká otevřenost trhů, krádeže duševního vlastnictví atd.).

Obchodní války sice byly jedním z hlavních důvodů prudké korekce akciového trhu ve čtvrtém čtvrtletí. USA se ale podle svých slov snaží nastavit férovější obchodní vztahy.

Čína se snaží výpadek způsobený obchodními válkami nahrazovat expanzivnější monetární a fiskální politikou. Rovněž je na poli diplomacie mezinárodního obchodu aktivní i ve vztahu k největší ekonomice světa USA. Čína se snaží s USA spolupracovat s cílem dosáhnout klíčové rámcové obchodní dohody, která by obchodní a celní války eliminovala.

Teprve v posledních měsících dílem i kvůli většímu dopadu obchodních válek i na ekonomiku USA začali diplomaté obou zemí směřovat k trvalejší obchodní dohodě.

USA s EU i Čínou ve druhém pololetí 2018 dosáhly obchodních předdohod, které demonstrovaly zájem zemí svoje obchodní vazby liberalizovat včetně strukturálních reforem (Čína) včetně stanovení odkladu nevyřešených citlivých témat (cla na dovoz automobilů EU do USA).

Zatím obě země na summitu G20 v Buenos Aires v Argentině na nejvyšší prezidentské úrovni na přelomu listopadu a prosince 2018 vyjednaly obchodní předdohodu. Ta prozatím zamezuje hrozbě dalšího zvýšení dovozních celních sazeb USA na čínské importy výměnou za posílení dovozů zboží Číny z USA a strukturální změny.

Tento rok USA a Čína s vědomím škodlivosti obchodních válek na ekonomický růst se snaží významně pokročit k dosažení klíčové rámcové obchodní dohody. Dosavadní signály z jednání ukazují, že obě strany se k dohodě přibližují. Ať už jde o shodu zmírnit obchodní nerovnáhu ve smyslu převahy importu USA z Číny nad exportem USA do Číny, jednání o konkrétních strukturálních reformách včetně kontrolních mechanismů obchodní dohody a v neposlední řadě optimistických vyjádření čelních představitelů obchodních jednání včetně prezidentů obou zemí. To je příznivé zejména v případě USA, které jsou dlouhodobým kritikem vzájemných obchodních vazeb a které celé obchodní války proto i vyprovokovaly a které byly skeptické i vůči prvním fázím vzájemných obchodních jednání.

Vláda letos cíluje růst HDP 6,0 - 6,5 %.

Nebezpečí oslabení růstu ekonomiky, který je hlavním tahounem růstu světové ekonomiky vyvolal v minulých letech otřesy na akciových trzích.

Dopad dat na trhy: Data jsou nepříznivá pro akcie a juan. Ten vůči dolaru roste 0,3 % na 6,684.

Chcete dostávat nejnovější informace?

Stačí zadat váš e-mail a následně potvrdit souhlas.

Naše produkty a služby

SFG Investment

Finin group s.r.o. je součástí skupiny SFG holding a.s., proto budete přesměrování na nové webové stránky.

Přejít na nový web