Akcie

Události minulého týdne: 2. kolo senátních voleb ČR potvrdilo výhru STAN resp. pravice na úkor ČSSD, Index ISM služeb v září nečekaně vzrostl, růst jejich aktivity zůstal silný

Středa 14. říjen 2020 19:07

2. kolo senátních voleb ČR potvrdilo výhru hnutí Starostové a nezávislí STAN resp. pravice na úkor České strany sociálně demokratické ČSSD. Z pohledu celkové proměny Senátu se ještě výrazně zvýšila nadvláda pravicově centristických stran, které nyní Senátu dominují, ilustrativní je ostrůvek ryzí levice, kterou nyní v 81-členné komoře zastupuje právě Šípová a tři senátoři ČSSD, kteří budou mandáty obhajovat až v příštích volbách. Index ISM služeb v září nečekaně vzrostl, růst jejich aktivity zůstal silný.

Politika Česká republika: 2. kolo senátních voleb potvrdilo výhru STAN resp. pravice na úkor ČSSD

2. kolo voleb do horní komory parlamentu České republiky, Senátu ovládlo pravostředové hnutí Starostové a nezávislí STAN. Volba 1/3 Senátu poslala do parlamentu až na výjimky kandidáty středopravicových stran. Pravicové strany středu zvýšily své senátní zastoupení i výhrami kandidátů koalic s jinými pravicovými stranami. Už po prvním kole senátních voleb bylo jasné, že Česká strana sociálně demokratická utrpí drtivou porážku, což 2. kolo potvrdilo. Čestný úspěch levice tak zaznamenala jen pirátka Adéla Šípová v obvodu Kladno. Z pohledu celkové proměny Senátu se ještě výrazně zvýšila nadvláda pravicově centristických stran, které nyní Senátu dominují, ilustrativní je ostrůvek ryzí levice, kterou nyní v 81-členné komoře zastupuje právě Šípová a tři senátoři ČSSD, kteří budou mandáty obhajovat až v příštích volbách. Volební účast byla opět nízká, 16,7 %, avšak na úrovni 2. kol senátních voleb. Senátní volby a volby do krajských zastupitelstev ze začátku října poslaly určitý signál pro volby Poslanecké sněmovny, které se budou konat v roce 2021. Pokud by se situace těchto voleb podobala výsledkům dolní komory parlamentu příští rok, pak by se k vládní moci mohla dostat současná, spíše pravicová opozice.

Makroekonomické události USA: Index ISM služeb v září nečekaně vzrostl
 

Index ISM služeb v září vzrostl na 57,8 bodů z 56,9 bodů v srpnu, trh čekal jeho pokles na 56,3 bodů. Růst aktivity služeb USA se tak v září po srpnovém poklesu přiblížil svému červencovému 16-měsíčnímu maximu, přestože měl dále oslabit do solidní růstové sféry, zůstal však silný. Nečekaně příznivé výsledky aktivity služeb potvrzují pokračování oživení a redukce slabosti a normalizaci odvětví i ekonomiky. Zaměstnanost největšího sektoru hospodářství služeb tak otočila do růstu.

Chcete dostávat nejnovější informace?

Stačí zadat váš e-mail a následně potvrdit souhlas.

Naše produkty a služby