Akcie

Wall Street se zklamáním výsledků bank ztratil

Úterý 16. duben 2019 12:58

Akciový trh Spojených států amerických v pondělí oslabil. Burzu srazily akcie finančního sektoru. Nevýrazné výsledky bank, Goldman Sachs a Citigroup, omezily enthusiasmus investorů.

Ale zatímco všechny tři hlavní akciové indexy USA klesly, hlavní akciový index USA S&P 500 zůstal za svým rekordním maximem v dostřelu jednoho procentního bodu.

Růst cen akcií USA v prvním čtvrtletí byl v kvartálním srovnání nejsilnější za přibližně poslední dekádu. Začátkem druhého čtvrtletí, v dubnu, růst akciového trhu pokračuje, přestože trh čeká na firemní výsledkovou sezónu USA prvního kvartálu, která právě začíná. Ta může přinést zásadnější změny fundamentálního pohledu na vývoj firermní a makroekonomické aktivity. Její očekávání co se týče zisků se v posledních týdnech spíše snižovala a trh tak možná věří, že očekávání již jsou příliš skeptická.

Banky v pondělí nepřesvědčily

Z 11 hlavních akciových sektorů hlavního akciového indexu USA S&P 500 6 končilo pondělní obchodování ztrátou. Akciový sektor financí je ve středu zájmu kvůli tomu, že v těchto dnech zveřejňují svoje data největší banky. Zatímco v pátek banky burzu potáhly do zisku, v pondělí odvětví končilo největší procentuální ztrátou, 0,6 %, ze zmíněných sledovaných akciových sektorů indexu S&P 500. Ztráta sektoru financí zastavila jeho třídenní růst.

Akcie investiční banky Goldman Sachs v pondělí klesly 3,8 % poté, co tržby prvního kvartálu tohoto prestižního finančního ústavu zaostaly za očekáváními analytiků.

Citigroup, člen velké bankovní čtyřky USA, vykázala zisk nad očekáváním trhu. Redukce nákladů kompezovala klesající tržby. Akcie banky pondělí o vlásek zakončily obchodování ve ztrátě, 0,1 %.

Výsledková sezóna pokračuje daty Johnson & Johnson, Honeywell International apod.

V pátek data největší banky USA JPMorgan Chase překonala očekávání. Data druhého člena velké bankovní čtyřky USA Wells Fargo již tolik nepřesvědčila a vykázala spíše smíšená data.

Výsledky JPMorgan Chase jsou důležité neboť operace bank se dotýkají široké porce ekonomiky. Úvěry bank zajišťují cirkulaci krve hodpodářství v podobě peněz. Výsledky bank tak jsou lakmusových inidkátorem aktivity celého hospodářství. Data bank tak jsou vůdcem jiných firemních výsledků. Důležitost bankovních dat je umocněna tím, že neoficiálně zahajují hlavní část firemních výsledkových sezón USA. Význam výsledků JPMorgan Chase je dána i tím, že banka je největší bankou USA a lídrem velké bankovní čtyřky resp. šestky, která bude svá data reportovat tento týden.

Kola firemní výsledkové sezóny USA prvního čtvrtletí se dále roztáčí a hned dnes doreportují výsledky nejvýznamnější finanční domy, zbývající člen velké bankovní čtyřky Bank of America a taky investiční banka Morgan Stanley. Tento týden svá data zveřejní další firmy. Netflix, Johnson & Johnson, Textron, Honeywell International, Schlumberger a American Express jsou firmy, jejichž zprávy budou tento týden zkrácený velikonočními svátky pozorně sledovány.

Nadcházející firemní výsledková sezóna za první čtvrtletí je vyhlížena se střízlivějším očekáváním analytiků. Předpovědi zisků prvního kvartálu se v posledních šesti měsících plynule snižovaly. Zisky firem hlavního akciového indexu USA S&P 500 podle současného výhledu mají klesnout 2,1 %. Vůči předchozí aktualizacím ale podle dat Refinitivu jde o mírné zlepšení výhledu resp. očekávání zmírnění jejich poklesu. Je to důsledek začátku firemní výsledkové sezóny, která zatím je příznivější, než se čekalo. Přesto ovšem stále platí, že analytici podle dat Refinitivu čekají, že půjde o první meziroční poklesu zisků firem indexu S&P 500 od roku 2016.

USA mírní obchodní tlak na Čínu

Vyjednavači USA zmírnily svoji podmínku očekávané klíčové rámcové obchodní dohody podle zdrojů své požadavky na to, aby Čína omezila podporu průmyslu. To znamená ústupek z jádra cíle USA a tím i přiblížení k obchodní dohodě, což je pro akcie příznivé.

USA minulý rok rozpoutaly obchodní války s hlavními obchodními partnery, včetně Evropské unie a Číny. Nejistoty obav nebezpečí mezinárodního obchodu včetně protekcionismu v podobě obchodních a celních válek omezují ekonomický růst a byly jedním z hlavních důvodů prudké korekce akciového trhu ve čtvrtém čtvrtletí. USA se ale podle svých slov snaží nastavit férovější obchodní vztahy.

USA s EU i Čínou ve druhém pololetí 2018 dosáhly obchodních předdohod, které demonstrovaly zájem zemí svoje obchodní vazby liberalizovat včetně strukturálních reforem (Čína) včetně stanovení odkladu nevyřešených citlivých témat (cla na dovoz automobilů EU do USA).

Tento rok USA a Čína s vědomím škodlivosti obchodních válek na ekonomický růst se snaží významně pokročit k dosažení klíčové rámcové obchodní dohody. Dosavadní signály z jednání ukazují, že obě strany se k dohodě přibližují. Ať už jde o shodu zmírnit obchodní nerovnáhu ve smyslu převahy importu USA z Číny nad exportem USA do Číny, jednání o konkrétních strukturálkních reformách včetně kontrolních mechanismů obchodní dohody a v neposlední řadě optimistických vyjádření čelních představitelů obchodních jednání včetně prezidentů obou zemí. To je příznivé zejména v případě USA, které jsou dlouhodobým kritikem vzájemných obchodních vazeb a které celé obchodní války proto i vyprovokovaly a které byly skeptické i vůči prvním fázím vzájemných obchodních jednání.

Akcie Boeingu klesly poté, co firmě poradil prezident Trump

Akcie Boeingu v pondělí oslabily 1,1 % poté, co prezident USA Donald Trump tweetoval, že producent letadel by měl obnovit důvěru, vylepšit svoji nabídku a přejmenovat svoje letadla 737 MAX.

Akcie producenta letadel Boeingu v pátek zpevnily 2,6 %. V posledních týdnech akcie této firmy spíše ztrácela hlavně na pozadí ztráty důvěry veřejnosti, obchodních partnerů, aerolinek a regulátorů v její stěžejní produkční model 737 MAX po jeho dvou nehodách indonéské Lion Air v říjnu v Indonésii a etiopské Ethiopean Air Lines v březnu v Etiopii. První náznaky vyšetřování nehod totiž naznačila spojitosti obou katastrof. Letadla této typové řady byla stažena z provozu, což nepříznivě zatíží tržby, zisky a hospodáření Boeingu.

V pondělí akciový index širšího trhu S&P 500 ztratil 0,1 % na 2 906 bodu, hlavní akciový index blue-chips největších a nejvýznamnějších firem Dow Jones Industrial Average klesl 0,1 % na 26 385 bodů a akciový index dominantně technologických akcií Nasdaq Composite oslabil 0,1 % na 7 976 bodů.

Své majitele v pondělí na burzách USA změnilo kolem 5,75 mld. akcií. V posledních 20 obchodních dnech se v denním průměru plné obchodní seance zobchodovalo 6,91 mld. akcií.

Data obchodních objemů v posledních týdnech byly zvýšené kvůli říjnovým a prosincovým propadům akciových cen a s tím spojeným růstem volatility. Během podzimní kulminace aktivity akciového trhu 11. října se s výprodejní akciovou vlnou obchodovalo 11,44 mld. akcií. Nadprůměrná obchodní aktivita, volatilita a pády akciového trhu USA se přenesla i do listopadu a prosince. Růst akciového trhu a návrat důvěry ale letos volatilitu i obchodní objemy poněkud zredukovaly.

Chcete dostávat nejnovější informace?

Stačí zadat váš e-mail a následně potvrdit souhlas.

Naše produkty a služby

SFG Investment

Finin group s.r.o. je součástí skupiny SFG holding a.s., proto budete přesměrování na nové webové stránky.

Přejít na nový web