Akcie

Wall Street silně vzrostl se signálem guvernéra Fed zmírnění růstu úr. sazby

Čtvrtek 29. listopad 2018 15:05

Šéf Fed Powell ve středu posílil akciové trhy. Řekl, že hlavní úr. sazba Fed Federal Funds Rate se nyní nachází blízko odhadů její neutrální (rovnovážné) úrovně. Komentář nečekaně a jasně signalizuje, že hlavní úr. sazba se již nemusí tolik zvyšovat.

Neutrální (rovnovážná) úr. sazba obecně ani nebrzdí ani nepřehřívá zdravou ekonomiku. Rovnovážná neutrální úr. sazba, jejíž úroveň je značně abstraktní a není ekonomy ani centrální bankou jednoznačně definována leží na hranici monetární restrikce tlumící ek. růst (vyšší úr. sazba) a monetární expanze ek. růst zvyšující (nižší úr. sazba).

Ještě minulý měsíc Powell trhy připravoval na to, že zvyšování hlavní úr. sazby ještě může trvat déle. Jasná a náhlá změna rétorického kursu Fedu naznačuje, že tříletý cyklus zvyšování hlavní úr. sazby Fed se blíží ke konci. Federal Funds Rate před třemi lety ležela blízko nuly. Fed tak během posledních tří let redukoval silnou monetární expanzi a přiblížil cíl své hlavní úr. sazby její rovnovážné úrovni.

Lze předpokládat, že tyto komentáře jsou předvojem významnější korekce projekce úrokových sazeb pro roky 2019 a 2020. Centrální banka podle svých posledních zářijových projekcí ze zasedání monetární politiky a úr. sazeb 25.-26.9. považuje za přiměřené pokračování zvýšování cíle své hlavní úr. sazby Federal Funds Rate na nadcházejícím prosincovém zasedání monetární politiky o 0,25 % a v roce 2019 o 3x0,25 % a v roce 2020 o 0,25 % celkově na 3,4 %. Dlouhodobě Fed počítá s optimem cíle Federal Funds Rate 3,0 %.

Powell tak reflektoval některé signály slabosti ekonomiky. Růst světové ekonomiky slábne kvůli nebezpečí obchodních válek. Klíčový růst ekonomiky USA je stále robustní. Vykazuje ale slábnutí některých svých důležitých segmentů (trh domů a investice firem kvůli růstu úr. míry a export kvůli slábnutí růstu globální ekonomiky). Slábnoucí růst ekonomiky USA resp. světa táhne níže růst firemních zisků a tím i akciový trh a zejména cyklická růstová globalizovaná odvětví (technologie, průmysl apod.). Současně pak adekvátně zvyšuje poměry P/E.

Právě růst úrokové míry v posledních měsících nejvíce oslabuje ekonomický růst a akciové trhy. Fed v posledních letech postupně zvyšuje svoji hlavní úrokovou sazbu, aby tlumil inflační rizika plynoucí z vyčerpaných trhů práce a možného zvýšení růstu mezd. Tím ovšem zdražuje cenu peněz a úvěrové náklady firem a jejich zisku. Tím současně dochází k útlumu růstu ekonomické aktivity a tlaku na pokles cen akcií.

Víceguvernér Fed Clarida nedávno rovněž naznačil, že současná úroveň Federal Funds Rate se již priblížila její cílové úrovni.

Akciový trh dle Powella nevykazuje větší nerovnováhu

Powell vystoupením v Ekonomickém klubu New Yorku v New Yorku na téma Soustava monitoringu finanční stability Fedu opět zdůraznil příznivé vyhlídky ekonomiky USA. Powell za sebe, centrální banku a mnoho ekonomů soukromého sektoru předpověděl pokračování solidního růstu ekonomiky, nízké nezaměstnanosti a inflace kolem 2 %. Podle něj postupné zvyšování Federal Funds Rate nastavuje rovnováhu rizik.

Fed ve středu ještě před Powellovým vystoupením rovněž zveřejnil svoji vůbec první Zprávu finanční stability. Powell ve vystoupení v souvislosti s finanční stabilitou řekl, že žadná třída aktiv podle Powella nevykazuje excesivní valuace. Akciový trh podle Powella dle centrální banky rovněž nevykazuje nebezpečné excesy.

“Z mého pohledu, nejdůležitější znak stability prostředí je síla finančního systému. Rizika jeho destabilizace jsou mnohem níže než v minulosti. Instituce srdce finančního systému jsou odolnější. Tzv. stress testy simulující extrémně nepříznivé podmínky a poklesy ukazují, že největší banky mají kapitál a likviditu, aby nadále zvládly a fungovaly i za značně ničivých podmínek,” řekl guvernér Fedu.

Ve Zprávě finančního systému ale Fed upozorňuje, že tlaky mezinárodního obchodu, Brexit a problémové rozvíjející se trhy by mohly otřást finančním systémem USA, v kterém jsou ceny aktiv “zvýšené”.

Akcie Humany vzrostly 6 %

Hlavní akciové indexy USA S&P 500 a Dow Jones Industrial Average vykázaly své největší procentuální zisky za posledních osm měsíců. Hlavní akciový index Nasdaq Composite po Powellově vystoupení registroval svůj nejsilnější růst za poslední více než měsíc.

Z 11 hlavních sektorů indexu S&P 500, kromě sektoru veřejných služeb končily všechny sektory středu se ziskem. Sektory technologií a diskreční spotřeby zapsaly největší procentuální zisky, oba kolem 3 %.

Zdravotní pojišťovna Humana snížila svoji předpověď nabídky plánu léků systému Medicare pro příští rok. Zvýšila ale svoji předpokládanou nabídku plánu Medicare Advantage. Akcie firmy končila obchodní seance výše 6,2 %.

Index automobilů a jejich dílů indexu S&P 500 ve středu vzrostl 1,4 %. Prezident USA Donald Trump totiž řekl, že studuje nová automobilová cla. V minulých dnech největší producent autmobilů USA General Motors oznámil krácení produkce v továrnách USA a Kanady včetně zaměstnanost. Trump firmě dřívě pohrozil odebráním podpory.

Salesforce.com překonala tržní očekávání zisku a předpověděla tržby pro rok 2020 nad očekáváním analytiků. Taky proto akcie firmy skočily 10,3 %. Události využily i akcie jiných producentů cloudových softwarů. Index ISE Cloud Index.CPQ zpevnil 3,5 %.

Microsoft krátce překonal tržní kapitalizací Apple jako nejhodnotnější firma USA. Apple si ale do konce obchodování vzal žezlo americké jedničky zpět. I tak, akcie Microsoftu posílily 4,0 %, když profitovaly z optimismu poptávky po cloudových operačních službách.

Tiffany zklamala poptávkou

Ve středu akciový index širšího trhu S&P 500 vzrostl 2,3 % na 2 744 bodů, akciový index blue-chips největších a nejvýznamnějších firem Dow Jones Industrial Average stoupl 2,5 % na 25 366 bodů a akciový index dominantně technologických akcií Nasdaq Composite posílil 3,0 na 7 292 bodů.

Své majitele ve středu na burzách USA změnilo jen kolem 8,04 mld. akcií. V posledních 20 obchodních dnech se v denním průměru plné obchodní seance zobchodovalo 7,8 mld. akcií. Data obchodních objemů v posledních týdnech byly zvýšené vzhledem k říjnovým propadům akciových cen a s tím spojeným růstem volatility. Během kulminace burzovní aktivity 11. října se s výprodejní akciovou vlnou obchodovalo 11,44 mld. akcií. Nadprůměrná obchodní aktivita se přenáší i do listopadu. Svátky Dne díkůvzdání ji nicméně opět rozkolísaly. V posledních dnech ale obchodní objemy klesají.

Akcie Tiffany&Co propadly 11,8 %. Prodejce luxusních šperků a dalšího drobného zboží kvůlu slábnoucí poptávce z Číny nenaplnil odhady kvartálních tržeb.

Chcete dostávat nejnovější informace?

Stačí zadat váš e-mail a následně potvrdit souhlas.

Naše produkty a služby

SFG Investment

Finin group s.r.o. je součástí skupiny SFG holding a.s., proto budete přesměrování na nové webové stránky.

Přejít na nový web