Akcie

Wall Street vzrostl, finance přerušily 5-denní ztráty

Středa 27. březen 2019 13:31

Akcie Spojených států amerických v úterý vzrostly. Akcie finančního sektoru v úterý ukončilo sérii ztrát trvající 5 dnů. Výnosy státních dluhopisů USA se v úterý stabilizovaly nad svými 15-měsíčními minimy.

Stabilizace dluhopisové trhu v úterý pomohla akciové burze poté, co je výnosová inverze (výnosy delších termínů jsou nižší než výnosy kratších splatností) dříve oslabila.

Index financí hlavního akciového indexu USA S&P 500 v úterý vzrostly 1,1 %. Je to jeho největší denní procentuální zisk od 15.2.

Výnosy hlavního desetiletého státního dluhopisu USA byly v úterý stabilní, ale nad pondělními úrovněmi. Ty byly nejnižší od prosince 2017.

Zisky indexu S&P 500 přišly po dvou ztrátových obchodních seancích. Poklesy akciového trhu vyvolaly obavy slábnoucí růst světové ekonomiky a s tím spojená inverze pozorně sledované části výnosové křivky státních dluhopisů USA. Tato inverze bývá předzvěstí hospodářské recese.

Prohlubující globální slabost průmyslu nastartovala výnosovou inverzi

Výnosy čelního desetiletého státního dluhopisu USA v pondělí klesly na svou nejnižší úroveň od prosince 2017. Inverze výnosové křivky mezi tříměsíční státní pokladniční poukázkou USA a desetiletým státním dluhopisem USA se v pondělí dále zvýraznila s tím jak investoři pokračovali v úvahách nečekaně silného zmírnění monetární politiky Fedu na jeho zasedání úrokových sazbách 20.-21.3.

Zvětšení slabosti průmyslu hlavně Evropy ale i USA vedla k inverzi výnosů státních dluhopisů USA. Výnosy tříměsíčních státních pokladničních poukázek USA poprvé od roku 2007 (období začínající světové hospodářské a finanční krize) překonaly výnosy jejch desetiletých státních dluhopisů. To dále akcelerovalo starosti globálního hospodářského oslabení.

Aktivita průmyslu dle indexů PMI hlavně Evropy ale i USA se v březnu meziměsíčně ponořila do ještě větší slabosti, než se předpokládalo, v Japonsku pokračovala drobná recese průmyslu. To zvětšilo nebezpečí poklesu růstu světové ekonomiky a jejích hlavních hospodářských center či v případě Evropa přímo hospodářské recese (potvrzený pokles ekonomické aktivity).

Světová ekonomika je stále pod tlakem nejistot obav nebezpečí mezinárodního obchodu v podobě protekcionismu včetně obchodních a celních válek. Druhým důvodem, který sráží hlavně ekonomiku USA jsou vyšší úrokové sazby. A třetím faktorem nejistot a slabost je stále nejasné generační odcházení Spojeného království Velké Británie a Severního Irska z Evropské unie, které oslabuje hlavně ekonomiku Evropy. Nejistota snižuje spotřebu a investice domácností a firem a tím i ekonomickou aktivitu.

Slabost ekonomického růstu či hospodářská recese vedou k poklesu výkonnosti růstu ekonomiky, její výnosnosti a výnosnosti jejích finančních trhů a taky vedou centrální banky k uvolňování monetární politiky s cílem posílit ekonomickou aktivitu. Podpůrná monetární expanze je realizována redukcí úrokových sazeb. Proto nepříznivý ekonomický výhled vede k inverzi výnosové křivky, kdy trhy předpokládají v budoucnu pokles úrokových sazeb. Výskyt výnosové inverze státních dluhopisů USA tak vede k predikci případně obavám světové hospodářské slabosti v podobě poklesu růstu ekonomiky či hospodářské recesi. Řada investorů, obchodníků a ekonomů inverzi výnosové křivky považuje za indikátor hospodářské recese pravděpodobně během 1 - 2 let.

Inverzní výnosová křivka sráží akcie odvětví finance

Obavy trhů z prohloubení ekonomické slabosti posledních čtvrtletí a výnosovou inverzi podnítily i hlavní světové centrální banky, Federální rezervní systém USA a Evropská centrální banka. Obě instituce v březnu na pozadí hospodářské slabosti až nečekaně silně snížily výhled zvyšování úrokových sazeb (Fed odstranil výhled dvou letošních zvýšení o 1/4 procentního bodu a již posun své hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate nečeká, ECB posunula výhled možné zvýšení své hlavní úrokové sazby z letošního druhého pololetí na začátek příštího roku) a i dalšími zákroky překvapivě razantně zmírnily svoji monetární politiku. Vedle pomoci svým ekonomikám resp. světovému hospodářství obě banky vznesly otazníky, nejistoty a starosti, jaký je skutečný stav a pravděpodobný vývoj hospodářství.

V závěru minulého roku trhy naopak znepokojovala důvěra v solidně rostoucí ekonomiku, která ale tlačila výnosy desetiletého státního dluhopisu přes 3 %, tedy k možná abnormální výnosnosti a současně monetární restrikci v podobě nadměrného zdražení peněz. To hrozilo utlumit ekonomickou aktivitu. Nyní jsou ale starosti opačné, trh se s poklesem úrokových sazeb delších termínů obává hospodářské recese. Výnos desetiletého státního dluhopisu USA se v pondělí pohyboval kolem 2,4 %.

Z pohledu akciových sektorů, inverze výnosů v podobě očekávání poklesu úrokových sazeb snižuje akcie finančních institucí. Pokles úrokových sazeb totiž redukuje jejich rozpětí úrokových sazeb úvěrů a depozit a tím i jejich ziskové marže a tím i jejich tržby, zisk, výsledky a aktivitu a tím i ceny jejich akcií.

Energie vzrostly, Apple a makroekonomická data oslabila

Index sektoru energií indexu S&P 500 v úterý pomohl posílení celého akciového trhu zpevněním 1,5 %. Jeho zisk z pohledu procentuální výkonnosti kraloval nad indexy jiných hlavních akciových sektorů. Ceny ropy v úterý vzrostly kvůli snížení nabídky Organizací zemí vyvážejících ropu (OPEC) a z důvodu očekávání nižších zásob ropy USA.

Akcie Applu v úterý oslabily 1 %. Akcie otočily úvodní růst poté, co obchodní soud USA v jednom ze dvou patentových sporů doporučil, aby Qualcomm dosáhl zákaz prodejů některých modelů iPhonů Applu obsahujících čipy vyrobené Intelem.

Investoři rovněž nebyli nadšení nečekaným a docela značným poklesem březnového Indexu spotřebitelské důvěry Conference Board USA. Spotřebitelský sentiment nicméně zůstává z dlouhodobého hlediska silný. Rovněž únorová data Zahájení výstavby nových domů USA nečekaně silně klesla a byla slabá.

Carnival - 8,7 % se snížením očekávání zisku

Akcie Carnivalu v úterý silně klesly 8,7 %. Největší provozovatel zábavních plaveb světa snížil svoji předpověď ročního zisku

V úterý akciový index širšího trhu S&P 500 zpevnil 0,7 % na 2 818 bodů, hlavní akciový index blue-chips největších a nejvýznamnějších firem Dow Jones Industrial Average posílil 0,6 % na 25 658 bodů a akciový index dominantně technologických akcií Nasdaq Composite získal 0,7 % na 7 692 bodů.

Své majitele v úterý na burzách USA změnilo kolem 6,55 mld. akcií. V posledních 20 obchodních dnech se v denním průměru plné obchodní seance zobchodovalo 7,66 mld. akcií.

Data obchodních objemů v posledních týdnech byly zvýšené kvůli říjnovým a prosincovým propadům akciových cen a s tím spojeným růstem volatility. Během podzimní kulminace aktivity akciového trhu 11. října se s výprodejní akciovou vlnou obchodovalo 11,44 mld. akcií. Nadprůměrná obchodní aktivita, volatilita a pády akciového trhu USA se přenesla i do listopadu a prosince. Růst akciového trhu a návrat důvěry ale v lednu, únoru i březnu volatilitu i obchodní objemy poněkud zredukovaly.

Chcete dostávat nejnovější informace?

Stačí zadat váš e-mail a následně potvrdit souhlas.

Naše produkty a služby

SFG Investment

Finin group s.r.o. je součástí skupiny SFG holding a.s., proto budete přesměrování na nové webové stránky.

Přejít na nový web