Finanční zpravodajství

Akcie / 29. červen 2021 22:28

Události minulého týdne (21.-27.6.): Rekord C19 UK, ČNB zvýšila sazby, růst ek. sentimentu, rekord investic světa, v USA Powell klidnil trhy, varování inflace bankéřů Fedu, prodeje nových domů spadly, Ifo a PMI vzrostly, spory EU, prezidentem Íránu Raisi

Koronavirová pandemie ve Spojeném království Velké Británie a Severního Irska opět nabírá na síle, počet nových infekcí koncem června dosahoval na multiměsíční maximum. Česká národní banka  podle očekávání mírně zvýšila svoji hlavní úrokovou sazbu, o čtvrt procentního bodu a naznačila její další zvyšování ve druhém pololetí. Ekonomický sentiment Česka v červnu opět vzrostl s ústupem koronavirové pandemie a otevíráním a oživením ekonomiky. Globální investice mají letos růst nejvíc za posledních 10 let. Ve Spojených státech amerických se guvernér centrální banky, Federálního rezervního systému, Jerome Powell snažil omezit obavu trhů silnějšího útlumu ultraexpanzivní monetární politiky. Jiní bankéři ale zase naznačili, že zvýšená inflace může oslabovat později, než čekali. Prodeje nových domů v květnu opět o dost nestačily na tržní odhady a propadly se na roční minimum, přesto jejich solidní růstový trend stále trvá. Indexy ekonomické aktivity eurozóny, PMI zpracovatelského průmyslu, služeb a ekonomické aktivity eurozóny v červnu hlavně díky Německu vzrostly víc, než se čekalo, ekonomická aktivita tak roste silně. Indexy podnikatelského klimatu Německa v červnu podobně vzrostly nad očekáváním. Evropská unie se zlobí na Maďarsko kvůli restrikcím sexuálních menšin, přesto země díky hrstce spojenců pravděpodobně vyvázne větším sankcím včetně vyloučení z unie. EU se rovněž nedohodla na variantě uspořádat summit s Ruskem. Prezidentské volby Íránu vyhrál konervativec Ebrahim Raisi, ostřejší opozice Spojených států ale pravdpěodobně nezmaří posun k jaderné dohodě Íránu směňující redukci ekonomických sankcí na vývoj ropy Íránu za kontrolu jeho jaderného programu.

Akcie / 29. červen 2021 22:26

Politika Evropská unie: Spory s Maďarskem (LGBT) se prohloubily, zatím bez větších důsledků, forint v klidu, neshoda EU i k Rusku

Evropská unie čelí prohloubení názorových příkopů. V posledních dnech EU neschválila návrh Německa a Francie summitu Ruska, který zamítly hlavně východní země EU (Polsko, pobaltské země) obávající se vlivu východní velmoci. Velkou melu v Bruselu způsobilo Maďarsko zákonem zakazujícím homosexuální tématiku ve školách a obecně omezujících LGBT menšinu apod. Nizozemský premiér Maďarsku přímo vzkázal, aby postoj změnilo, jinak ať odejde z Evropské unie s tím, že za stávající situace do EU nepatří. Maďarský premiér Orbán za zákonem stojí a říká, že se měnit nebude s tím, že nepůsobí proti LGBT. Podle analýzy CNN tím, že Maďarsko má v EU spojence, v otázce LGBT má plnou podporu podobně konzervativního Polska a taky Slovinska, tak EU nemůže východoevropského rebela z unie vyloučit.

Akcie / 29. červen 2021 22:18

Akciový trh USA: Růst cen technologických akcií posunul index S&P 500 a Nasdaq Composite na historicky rekordní maxima

Hlavní akciové indexy Spojených států amerických S&P 500 a Nasdaq Composite v pondělí dosáhly na svá historicky rekordní maxima. Podpořil je růst cen akcií technologhických firem. Investoři čekají robustní firemní výsledkovou sezónu druhého čtvtrletí, která vypukne přibližně v polovině července. Úrokové sazby zůstávají nízko.

Akcie / 28. červen 2021 21:13

Světová ekonomika: Investice letos porostou kolem 10 %, nejvíc za poslední dekádu

Investice firem by měly letos pohledem uplynulé dekády rekordně růst, v průměru 10 % předtím, než růst zpomalí v roce 2022. Důvodem je oživení ekonomik v souvislosti s útlumem koronavirové pandemie ve spojení se silným růstem zisků společností a restrukturalizačním motivem spojeným se změnou klimatu, automatizací mimo jiné nahrazující globálně nedostatkovou pracovní sílu a digitalizací a taky s nízkými úr. sazbami. Pomohou též volnější úvěrové standardy bank. Dalším důvodem je rychlejší a silnější návratnost investic.

Akcie / 28. červen 2021 21:11

Makroekonomické události USA: Inflace (PCE) v květnu opět silně vzrostla, o něco méně, než se čekalo

Spotřebitelská inflace Spojených států amerických v květnu opět silně vzrostla, o něco méně, než se čekalo. Silné je i inflační jádro, dílem je na vině loňská nízká srovnávací základna daná prvním loňským koronavirovým šokem na jaře. Index cen spotřebitelských výdajů PCE meziměsíčně vzrostl 0,4 % po růstu 0,6 % v dubnu. Jeho meziroční růst vzrostl na 3,9 % z 3,6 % v dubnu. Jádrový index cen PCE (bez potravin a energií) meziměsíčně vzrostl 0,5 % po růstu 0,7 % v dubnu, trh čekal jeho zvýšení silněji 0,6 %. Jeho meziroční růst vzrostl dle očekávání trhu na 3,4 % z 3,1 % v dubnu. Omezení agregátní nabídky v důsledku koronavirové pandemie v souvislosti s oživením agregátní poptávky se současným útlumem pandemie a otevíráním obchodů, firem, veřejných institucí včetně škol a ekonomiky v důsledku progresivní vakcinační kampaně včetně ultraexpanzivní monetární a fiskální politiky přináší růst inflačních očekávání a tlaků, o kterém centrální banka Spojených států amerických, Federální rezervní systém, říká, že bude jen krátkodobý a že se inflace po očekáváném růstu vrátí k jejímu cíli 2 %. Proto Fed s ohledem na inflaci současné téměř nulové úrokové sazby tak chce bez ohledu na očekávaný růst inflace držet do doby dosažení jeho druhého cíle, plné zaměstnanosti, který vzhledem k řadě mimořádně mohutných prorůstových stimulů a v současnosti nestandardní dočasné povaze nezaměstnanosti (její velká část je dočasná kvůli stále značně zavřeným odvětvím služeb citlivých na sociální kontakt, pohostinství, ubytovací služby, doprava, cestovní ruch, rekreace, volný čas a rovněž kvůli zavřeným školám suspendujících ze zaměstnání rodiče dětí) může být naplněn brzy s předpokladem účinné rychlé plošné vakcinační kampaně vedoucí k omezení koronavirové pandemie a otevírání obchodů, firem, veřejných institucí včetně škol a ekonomiky. Významnější posun zmírnění slabosti trhu práce pak může zahájit první krok redukce ultraexpanzivní monetární politiky Fedu, snížení objemu kvantitativního uvolňování v podobě omezení nákupu cenných papírů, již ve druhém pololetí 2021.

Akcie / 28. červen 2021 21:10

Makroekonomické události USA: Bankéři Fedu naznačují, že by inflace mohla být zvýšená “trochu” déle, než se čekalo

Bankéři centrální banky Spojených států amerických, Federálního rezervního systému naznačují, že by inflace mohla být zvýšená “trochu” déle, než se čekalo. V tomto duchu se vyjádřili např. prezident Federální rezervní banky Atlanty Rafael Bostic a guvernérka Fedu Michelle Bowmanová. Přesto bankéři říkají, že růst inflaci by měl zůstat dočasný. Tento názorový posun vedl k posunu očekávání zahájení zvyšování cíle hlavní úrokové sazby Fedu Federal Funds Rate již na rok 2023, když ještě na konci roku 2020 Fed považoval optimum zahájení zvyšování Federal Funds Rate rok 2024. Názor bankéřů Fedu na vývoj inflace a tím i úrokových sazeb není jednoznačný, naopak je značně rozdělený.

Akcie / 28. červen 2021 21:08

Akciový trh USA: S&P 500 zavřel na svém historicky rekordním maximu pozvednut NIke a bankami

Hlavní akciový index Spojených států amerických S&P 500 v pátek končil týden na svém historicky rekordním maximu. Pozvedl jej růst cen akcií oděvního giganta Nike a několika bank. Silná spotřebitelská inflace května ale mírně nenaplnila očekávání a snížila tak obavy náhlého zúžení ultraexpanzivní monetární podpory centrální banky Spojených států amerických Federálního rezervního systému.

Akcie / 25. červen 2021 16:40

Očekávané makroekonomické události týdne 28.6.-2.7. USA: Spotřebitelský sentiment, Firemní barometr Chicaga, index ISM zpracovatelského průmyslu a růst zaměstnanosti mají v červnu zůstat robustní

Index spotřebitelského sentimentu Conference Board (6 2021, 29.6.), Firemní barometr Chicaga (6 2021, 30.6.), index ISM zpracovatelského průmyslu (6 2021, 1.7.) a měsíční zpráva trhu práce (6 2021, 2.7.) jsou hlavní makroekonomické události týdne 28.6. - 2.7. Spojených států amerických. Spotřebitelský sentiment má zůstat solidní, růst regionální ekonomické aktivity prudký, růst zpracovatelského průmyslu velmi silný a růst zaměstnanosti robustní.

Akcie / 25. červen 2021 16:38

Očekávané makroekonomické události týdne 28.6.-2.7. eurozóna: Jádrová inflace (HICP) i v červnu stále slabá

Harmonizovaný index spotřebitelských cen eurozóny (6 2021, 30.6.) je hlavní makroekonomickou událostí týdne 28.6. - 2.7. eurozóny. Inface sice vlivem růstu cen ropy v meziročním vyjádření numericky vystoupala k cíli Evropské centrální banky “mírně pod 2 %”, inflační jádro ovšem zůstává velmi slabé.

Akcie / 25. červen 2021 16:37

Očekávané makroekonomické a finanční události týdne 28.6.-2.7. ČR: Nezaměstnanost stále nízká, zápis ČNB pravděpodobně ukáže další zvyšování úrokových sazeb

Měsíční zpráva trhu práce Českého statistického úřadu (5 2021, 2.7.) a zápis zasedání České národní banky monetární politiky včetně úrokových sazeb 23.6. (2.7.) jsou hlavní makroekonomické a finanční události týdne 28.6. - 2.7. České republiky. Nezaměstnanost během koronavirové pandemie postupně rostla. ČNB na zasedání dle očekávání zvýšila svoji hlavní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu.

Akcie / 25. červen 2021 16:36

Akciový trh USA: Nasdaq and S&P 500 končily na historicky rekordních maximech, DJIA vzrostl

Hlavní akciové indexy Spojených států amerických Nasdaq Composite a S&P 500 ve čtvrtek končily na svých historicky rekordních maximech. Další hlavní akciový index USA Dow Jones Industrial Average vyskočil skoro o 1 % poté, co prezident USA Joe Biden přijal dohody plánu investic infrastruktury horní komory Kongresu Senátu dosaženou zástupci obou hlavních stran, Republikánské strany a Demokratické strany.

Akcie / 24. červen 2021 23:00

Makroekonomické události eurozóna: Index podnikatelského klimatu Ifo v červnu vzrostl víc, než se čekalo

Index podnikatelského klimatu Německa Ifo v červnu ke květnu vzrostl víc, než se čekalo. Platí to pro celkový index firemního sentimentu i jeho složky současné situace a očekávání. Index Ifo růstem překonal předpandemická minima a vysunul se výš k maximům před obchodními válkami v letech 2017 - 2018. Celkově sentiment nadnášejí hlavně zvýšená očekávání, s oslabením koronavirové pandemie ale manko dohání i hodnocení současné situace. Index Ifo vzrostl na 101,8 bodů z 99,2 bodů v květnu, trh čekal jeho menší růst jen na 100,6 bodů. Podindex očekávání vzrostl na 104,0 bodů z 102,9 bodů v květnu, trh čekal jeho o něco menší růst jen na 103,9 bodů. Podindex současné situace vzrostl na 99,6 bodů z 95,7 bodů v květnu, trh čekal jeho menší růst jen na 97,8 bodů. Sentiment posílil ve zpracovatelském průmyslu, stavebnictví, hlavně však v obchodu i službách. Firemní sentiment hlavně domácí ekonomiky obecně příznivě reagoval na ústup koronavirové pandemie, otevírání a oživení ekonomiky s vakcinační kampaní. Oživení by mělo pokračovat s poklesem nebezpečí pandemie koronaviru vzhledem k očekávání letošní účinné vakcinační kampaně, s masivní fiskální a monetární podporou ekonomice a se signály spíše rychlejšího oživení světové ekonomiky. Rizikem je sílící euro. Firmy věří, že plošné plné oživení hospodářství je jen otázkou času a to blízké budoucnosti.

Akcie / 24. červen 2021 22:59

Makroekonomické události eurozóna: Indexy PMI v červnu překonaly očekávání hlavně díky Německu

Indexy PMI zpracovatelského průmyslu, služeb a ekonomické aktivity eurozóny v červnu překonaly očekávání hlavně díky Německu. V eurozóně růst aktivity služeb tak zesílil ze solidní na silnou rychlost a růst celkové ekonomické aktivity taky zpevnil a zůstal silný, v obou případech víc, než se čekalo. Růst zpracovatelského průmyslu zůstal velmi silný jako v květnu, ač trh čekal jeho decentní snížení. Za eurozónu Index PMI zpracovatelského průmyslu stagnoval na 63,1 bodech z května, trh čekal jeho pokles na 62,1 bodů. Index PMI služeb vzrostl na 58,0 bodů z 55,2 bodů v květnu, trh čekal jeho růst jen na 57,8 bodů. Index PMI ekonomické aktivity vzrostl na 59,2 bodů z 57,1 bodů v květnu, trh čekal jeho růst na 58,8 bodů. Vývoj ekonomické aktivity, hlavně služeb během posledního roku odrážel vývoj pandemických vln koronaviru v Evropě a dle toho střídavé utahování a uvolňování ekonomické aktivity. Naopak exportní zpracovatelský průmysl již od jarní koronavirové vlny tolik omezován nebyl a i díky významné poptávce z Číny resp. Asie, která se s pandemií vypořádala rychleji a lépe než ostatní hlavní světové ekonomiky je průmyslový sentiment meziročně silnější. Kompenzuje a tlumí tak slabost domácí ekonomiky. Koronavirová pandemie ale v Evropě slábne, ekonomiky se otevírají a jejich oživení sílí na pozadí s plošnou intenzivní očkovací kampaní s masivní fiskální a monetární podporou ekonomice a se signály spíše rychlejšího oživení světové ekonomiky.

Akcie / 24. červen 2021 22:57

Makroekonomické události ČR: Indexy ekonomického sentimentu v červnu vzrostly

Souhrnný indikátor ekonomického sentimentu Českého statistického úřadu v červnu vzrostl na maximum od začátku pandemie. Index vzrostl na 104,0 bodů z 99,7 bodů v květnu. Růst byl dán růstem indexů firemního a spotřebitelského sentimentu na 103,7 bodů z 99,1 bodů v květnu resp. 105,5 bodů z 102,8 bodů v květnu. Ve firemním sektoru se zvýšil sentiment průmyslu, stavebnictví, hlavně však obchodu i služeb. Převážné posílení sentimentu v ekonomice bylo podle Českého statistického úřadu způsobeno optimismem slábnutí pandemie a brzkého otevření aktivity zavřených částí domácí ekonomiky. Celkově souhrnný ekonomický, firemní i spotřebitelský sentiment zůstává oslaben v souvislosti s pokračováním uzavírek ekonomiky kvůli trvající nepříznivé koronavirové situaci v České republice za poslední rok, průmysl ale profituje z příznivého vývoje průmyslu Německa resp. Evropské unie. Sentiment domácností stále zaostává za loňskými hodnotami před úderem pandemie, ale na druhou stranu přizpůsobivost ekonomiky a podpora státu a centrální banky ekonomice zabránily poklesu sentimentu všech firemních odvětví, spotřebitelů a tím i celé ekonomiky pod minima z jara 2020, byť pandemie eskalovala až během posledního pololetí.

Akcie / 24. červen 2021 1:12

Makroekonomické události USA: Prodeje nových domů v květnu opět nečekaně a silně oslabily na roční minimum, přesto jejich solidní růstový trend trvá

Prodeje nových rezidenčních domů USA v květnu v anualizovaném vyjádření opět překvapivě a ostře klesly na roční minimum, celkově ale jejich dlouhodobý trend solidního růstu stále pokračuje. Prodeje spadly na 769 000, navíc jejich dubnový objem byl značně snížen na 817 000 z 863 000. Trh čekal naopak jejich zvýšení 870 000. Vůči dubnu tak spadly 5,9 % po poklesu 7,8 % (revize z poklesu 5,9 %) v dubnu. Meziročně květnové prodeje nových rezidenčních domů USA v anualizovaném vyjádření vzrostly 9,2 %. Prodeje nových domů zůstávají silné. Jejich letošní útlum ze stratosfericky rekordních úrovní patrně souvisí s nízkou nabídkou nových domů, která je pod tlakem převisu robustní poptávky, který silně domy, nejen nové, zdražuje. Trhu domů pomáhá podpůrná expanzivní fiskální a monetární politika, optimismus kupců a rovněž nízké úrokové sazby. Další silné kvartály trhu domů by to měly potvrdit s ústupem koronavirové pandemie, otevíráním ekonomiky a jejím oživením.

Akcie / 24. červen 2021 1:01

Makroekonomické a finanční události ČR: ČNB otočila kormidlem monetární politiky, dle očekávání zvýšila úr. sazby o 1/4 procentního bodu, poprvé od února 2020

Česká národní banka úrokové sazby podle očekávání zvýšila svoji hlavní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu. Jde o první zvýšení od února 2020 těsně před úderem koronavirové pandemie a tedy i o zásadní obrat monetární politiky. Banka tak svoji hlavní úrokovou sazbu, 2týdenní repo sazbu, zvýšila na 0,5 %. Lombardní úrokovou sazbu zvýšila rovněž o 0,25 procentního bodu na 1,25 %, zatímco diskontní úrokovou sazba zůstala nezměněna 0,05 %. Jednota bankovní rady během koronavirové pandemie neměnit úrokové sazby je pryč, pro červnové zvýšení. Pro rozhodnutí hlasovali 4 členové bankovní rady, zatímco 2 preferovali úrokové sazby opět neměnit. Zbývající člen zvedl ruku pro zvýšení 2týdenní repo sazby o půl procentního bodu. Banka vyhodnotila nově rizika a nejistoty jarní prognózy jako mírně proinflační. ČNB rovněž věří svižnějšímu oživení ekonomiky i zvládnutí případné další koronavirové vlny bez plošného zavírání ekonomiky. Banka uvedla, že ekonomika "pravděpodobně vstupuje do fáze postupného zvyšování úrokových sazeb", jejichž úroveň byla doposud velmi nízká. Lze proto dle ČNB očekávat, že zvyšování sazeb bude pokračovat i ve druhém pololetí letošního roku. Zvýšení úrokových sazeb o 1/4 procentního bodu, rozdělení preferencí úrokových sazeb členů bankovní rady ČNB a komentáře k rozhodnutí příliš nepřekvapily. Ukazují dříve proklamovaný důraz banky na zvýšenou inflaci a růst inflačních rizik s ústupem pandemie. Očekávané oživení ekonomiky bude ve druhé polovině roku srovnávat pád hospodářství roku 2020. Má pokračovat i v příštích letech. Ekonomika se otevírá s tím jak ustupuje tlak koronaviru na základě účinků vakcín navíc s pokračující podporou velmi expanzivní monetární a fiskální politiky. Naplní-li se základní scénář, hospodářství může oživovat silněji, než se čeká. Úrokové sazby by se tak pravděpodobně měly ve druhém pololetí 2021 dále postupně zvyšovat dle prognózy ekonomiky a komentářů ČNB. Přes vyjádření banky zvyšování úrokových sazeb má spíše charakter posílení finanční stability vzhledem k tomu, že inflace je dlouhodobě převážně tvořena faktory mimo dosah monetární politiky ČNB a protože inflační tlaky by měly během příštího roku, tedy kolem horizontu monetární politiky slábnout.

Akcie / 24. červen 2021 0:54

Akciový trh USA: Nasdaq Composite končil na historicky rekordním maximu, akcie velkých technologických firem vzrostly

Hlavní akciový index Spojených států amerických Nasdaq Composite v úterý končil na svém historicky rekordním maximu. Zvedly jej akcie velkých technologických firem, např. gigantu online maloobchodu Amazon.com, jednoho z hegemonů softwaru Microsoft s tím jak investoři přesunuli svoji pozornost k růstovým akciím.

Chcete dostávat nejnovější informace?

Stačí zadat váš e-mail a následně potvrdit souhlas.

Naše produkty a služby

SFG Investment

Finin group s.r.o. je součástí skupiny SFG holding a.s., proto budete přesměrování na nové webové stránky.

Přejít na nový web