Finanční zpravodajství

Akcie / 13. březen 2020 21:23

Makroekonomické události USA: Trhy překvapilo silné oslabení únorových PPI

V únoru ve Spojených státech amerických meziměsíčně index cen průmyslových výrobců PPI silně klesl 0,6 %, trh čekal jeho pokles 0,1 %. Index PPI  bez cen potravin a energií klesl 0,3 %, trh čekal jeho růst 0,1 %. Meziroční růst indexu PPI oslabil na 1,3 % z maxima od května 2019 2,1 % v lednu, trh čekal jeho skromnější snížení na 1,8 %. Meziroční růst indexu PPI bez cen potravin a energií klesl na 1,4 % z lednových 1,7 %, trh čekal jeho stagnaci na 1,7 %. Data ukazují značně větší oslabení indexů produkční inflace PPI než se čekalo. Produkční inflace se tak opět vzdálila cíli centrální banky Spojených států amerických 2,0 %, lednové přiblížení tak zřejmě bylo jen výkyvem.

Akcie / 13. březen 2020 21:14

Makroekonomické události USA: Prezident Trump omezil leteckou dopravu s Evropou, ceny akcií poté prudce oslabily

Prezident Spojených států amerických Donald Trump omezil leteckou dopravu s Evropou. Obyvatelé kontinentální Evropy od soboty 14.3. nemohou cestovat do USA. Opatření mají zabránit šíření koronaviru do USA z Evropy. Opatření předcházelo prudkým akciovým poklesům, ztráty počítaly hlavně letecké společnosti.

Akcie / 13. březen 2020 21:13

Makroekonomické události Česká republika: Guvernér Rusnok nevidí důvod k redukci úrokových sazeb, Děděk a Michl ale ano

Guvernér centrální banky Jiří Rusnok řekl, že změna úrokových sazeb Českou národní bankou není nyní příliš účinným nástrojem na boj s bezprostředními ekonomickými dopady šíření koronaviru. Jiní členové bankovní rady Aleš Michl a Oldřich Dědek ale inklinují k redukci úrokových sazeb v důsledku ataku koronaviru.

Akcie / 13. březen 2020 14:16

Události minulého týdne: Fed snížil úr. sazby, zaměstnanost a index ISM služeb růsty nad očekáváním, Biden v primárkovém Superúterý potvrdil vítězný obrat, Lagardeová naznačila pomoc ECB ekonomice, OPEC+ se nedohodl na škrtech produkce ropy

Centrální banka Spojených států amerických Federální rezervní systém snížila cíl své hlavní úrokové sazby o 0,5 procentního bodu s cílem snížit paniku finančních trhů a ekonomiky. Zaměstnanost USA v období prosinec - únor vzrostla nečekaně silně. Index ISM a tím růst aktivity služeb v únoru nečekaně vzrostl na roční maximum, jsou solidní. Joe Biden, centristický umírněný kandidát, potvrdil obrat primárních voleb Demokratické strany nominace letošních prezidentských voleb a v “Superúterý” zvítězil. Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová potvrdila připravenost banky pomoci ekonomice posílením své expanzivní monetární politiky. Organizace zemí vyvážejících ropu OPEC se nedohodla s Ruskem na škrtech ropné produkce. Ty a tím i regulace nabídky trhu skončily a hrozí silný převis nabídky ropy nad její poptávkou.

Akcie / 12. březen 2020 23:59

Makroekonomické události eurozóna: ECB úrokové sazby nezměnila, podle očekávání silně navýšila monetární expanzi

Evropská centrální banka rozhodla podle očekávání nezměnit svoje hlavní úrokové sazby. Hlavní úroková sazba hlavních refinančních operací tak zůstala 0 %. Čelní střet s realitou hospodářskou slabosti v důsledku úderu koronaviru banka vyřešila navýšením výkupu cenných papírů do konce roku 120 mld. EUR. ECB rovněž posílila své dlouhodobé úvěrové refinanční programy (LTRO, TLTROIII). ECB rovněž potvrdila výhled, že úrokové sazby zůstanou dlouhodobě na současné nízké úrovni nebo níže do doby, než se inflace robustně přiblíží střednědobému cíli ECB těsně pod 2 %. ECB podle očekávání posílila monetární expanzi.

Akcie / 12. březen 2020 0:01

Makroekonomické události eurozóna: Prezidentka ECB Lagardeová říká, že ECB zváží superlevné financování, burcuje ke koordinované akci se státy

Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová podle televize Bloomberg News vedoucím představitelům Evropské unie sdělila, že tvůrci monetární politiky ECB zváží všechny nádstroje monetární politiky na jejich zasedání 12.3. zvláště ty poskytující “ultra levné” financování. Lagardeová opět vyzvala k podpoře monetární politiky fiskální politikou. Komentáře prezidentka ECB nepřekvapují. ECB potřebuje rychle alespoň psychologicky podpořit uvadající ekonomiku čelně pod tlakem koronaviru. Pomoci fiskální politiky se ECB dovolává v posledních kvartálech stále častěji, nyní je tato potřeba urgentní.

Akcie / 11. březen 2020 23:59

Makroekonomické události Česká republika: Prosincová průmyslová výroba pokračovala ve slábnutí

Průmyslová výroba České republiky v prosinci meziročně ve stálých cenách po úpravě o rozdílný počet pracovních dnů klesla 3,4 % po poklesu 3,2 % v listopadu. Data stále potvrzují trend slábnutí růstu průmyslové aktivity, v trendovém průměru český průmysl ještě vykazuje alespoň jen drobný růst (poklesy čelních ukazatelů průmyslové výroby jsou do značné míry způsobeny i silnou srovnávací základnou loňska), když v Německé ekonomice, na níž je český zpracovatelský průmysl značně závislý zpracovatelský průmysl uvázl v silné recesi (která se poslední dobou zkrátila na minimum) a hrubý domácí produkt brázdí vody stagnace. Horší časy zpracovatelského průmyslu České republiky signalizují i data nových zakázek, které v prosinci meziročně klesly 2,7 % po poklesu 2,9 % v listopadu. Navíc tento rok číhá velká výzva koronaviru, která si pravděpodobně vyžádá další značné oslabení průmyslové výroby a její sestup do recese.

Akcie / 11. březen 2020 23:55

Makroekonomické události USA: Lednová spotřebitelská inflace (CPI) blízko očekávání i cíle Fedu

V lednu ve Spojených státech amerických index spotřebitelských cen CPI meziměsíčně vzrostl 0,1 %, trh čekal jeho růst 0,2 %. Jeho meziroční růst vzrostl podle očekávání na 2,5 % z 2,3 % v prosinci. Index spotřebitelských cen CPI bez cen potravin a energií v lednu meziměsíčně vzrostl podle očekávání trhu 0,2 %. Na meziroční úrovni jeho růst stagnoval na prosincových 2,3 %, ač trh čekal jeho snížení na 2,2 %. Inflace v lednu byla blízko očekávání a současně i na úrovních jejího cíle centrální banky USA Federálního rezervního systému.

Akcie / 11. březen 2020 23:54

Akciový trh USA: Wall Street korigoval prudce výš, naděje podpůrných opatření ekonomiky uklidnila obavy recese

Wall Street po silných propadech v minulých dnech se v úterý vyvezl na růstové vlně. Trh Spojených států amerických se odrazil od okraje potvrzení klesajícího medvědího akciového trhu s tím jak investice do výrazně zlevněných akciových titulů a naděje vládních fiskálních podpůrných opatření ekonomiky uklidnila obavy investorů koronaviru a rostoucích známek bezprostředně hrozící hospodářské recese.

Akcie / 10. březen 2020 22:51

Očekávané události eurozóna: ECB podle trhu úrokové sazby nezmění, trh čeká jiná opatření koronavirové epidemie

Zasedání Evropské centrální banky monetární politiky (12.3.) je hlavní makroekonomickou a finanční událostí týdne eurozóny. Trh čeká, že banka své hlavní úrokové sazby nezmění. Přesto vzhledem ke kumulaci epidemie koronaviru a jeho ekonomického dopadu banka podpoří ekonomiku jiným typem monetární expanze (výkupy cenných papírů apod.).

Akcie / 10. březen 2020 22:39

Makroekonomické události Česká republika: Únorová inflace dle očekávání mírně vzrostla

Index spotřebitelských cen CPI v České republice v únoru meziměsíčně vzrostl 0,3 % po růstu 1,5 % v lednu. Meziroční růst spotřebitelských cen povyrostl na 3,7 % z lednových 3,6 %. Data přesně odpovídají očekávání trhu. Další, tentokrát mírný vzestup meziroční inflace způsobily ceny kategorií oděvů a obuvi, bytové vybavení, zařízení domácností a opravy a dopravy. Přes svůj silný růst inflace není nebezpečná, nicméně již je značně zvýšená kvůli mimocyklickým položce potravin. Česká národní banka ale čeká, že na horizontu její měnové politiky se inflace vrátí k jejímu cíli 2 %. Přesto kvůli zvýšené inflaci a inflačních tlaků ČNB logicky v únoru po 3/4 roce obnovila zvyšování úrokových sazeb.

Akcie / 10. březen 2020 22:34

Akciový trh USA: Wall Street padl s propadem surové ropy, virová krize se prohlubuje

Wall Street 9.3. utrpěl svůj největší denní pád od světové finanční a hospodářské krize 2008 - 2009 a obavy z hospodářské recese silně hrozí s tím jak padající ceny ropy a pokračující obavy koronaviru vedly paniku investorů s výročím současného rekordně nejdelšího růstového býčího akciového trhu Spojených států amerických v historii.

Akcie / 9. březen 2020 23:52

Makroekonomické události USA: Zaměstnanost v únoru opět nečekaně silně rostla

V únoru ve Spojených státech amerických, zaměstnanost vzrostla 273 000, trh čekal její zvýšení 175 000. Navíc růst zaměstnanosti v předchozích měsících, lednu a prosinci byl zvýšen na 273 000 z 225 000, tj. o 48 000 resp. z 147 000 na 184 000, tj. o 37 000. Dohromady za prosinec a leden tak růst zaměstnanosti byl navýšen o 85 000. Míra nezaměstnanosti se vrátila zpět k 50-letému minimu 3,5 % z 3,6 %, trh čekal její stagnaci na 3,6 %. Průměrná hodinová mzda meziměsíčně vzrostla 0,3 % jak čekal trh. Její meziroční růst klesl dle očekávání na 3,0 % z 3,1 % v lednu. Zpráva zaměstnanosti je silnější než se čekalo hlavně nečekaně silným růstem zaměstnanosti, míra nezaměstnanosti nečekaně ale jen mírně klesla a růst mezd plně odpovídá očekávání. Data stále potvrzují silný trh práce s téměř rekordně nízkou nezaměstnaností, robustním růstem zaměstnanosti a nepatrně zvýšeným růstem mezd. Data ale ještě neodráží ničivý dopad koronaviru, který se v příštích měsících pravděpodobně projeví oslabením trhu práce.

Akcie / 9. březen 2020 23:51

Makroekonomické události Česká republika: Přebytek lednové obchodní bilance mírně nad očekáváním, trend jeho slábnutí ale pokračuje

Obchodní bilance České republiky podle sezónně neupravených dat v lednu skončila přebytkem 15,1 mld. Kč, trh jej čekal ve výši 14,6 mld. Kč. Obchodní bilance dlouhodobě setrvává v solidních přebytcích díky růstu exportu a přebytkové bilance automobilů. Začíná se ale ukazovat slabost ekonomiky Německa a nižší poptávky po českém exportu. Tím při silné domácí poptávce a zájmu o import saldo obchodní bilance trendově již třetí měsíc v řadě meziročně slábne.

Akcie / 9. březen 2020 23:49

Makroekonomické události Česká republika: Mzdy rostly silně i ve čtvrtém čtvrtletí, jejich růst pozvolna slábne

Průměrná hrubá měsíční nominální mzda v České republice ve čtvrtém čtvrtletí 2019 meziročně vzrostla 6,7 % po růstu 7,0 % v předchozím čtvrtletí. Reálně, po odečtení inflace, se průměrná hrubá měsíční mzda ve čtvrtém čtvrtletí zvýšila 3,6 % po růstu 4,1 % v předchozím kvartálu. Růst mezd pozvolna slábne. Zaměstnanost přestává růst, nezaměstnanost stagnuje na rekordních minimech.

Chcete dostávat nejnovější informace?

Stačí zadat váš e-mail a následně potvrdit souhlas.

Naše produkty a služby