Finanční zpravodajství

Akcie / 5. říjen 2020 15:58

Očekávané makroekonomické a finanční události USA: Index ISM služeb v září dle trhu oslabil, Powel a zápis Fedu ukáží oživení ekonomiky včetně nejistoty nadvlády viru a pokračování silné monetární podpory ekonomice

Index ISM služeb (9 2020, 5.10. 16.00 SEČ), vystoupení guvernéra centrální banky Spojených států amerických, Federálního rezervního systému, Jerome Powella (6.10.) a zápis zasedání Fedu monetární politiky (15.-16.9., 7.10.) jsou hlavní makroekonomické a finanční události Spojených států amerických týdne. Růst aktivity služeb má vůči srpnu oslabit, dojde-li na odhad trhu, tempo růstu aktivity odvětví by nebylo už tak silné jako v srpnu, přesto stále solidní. Guvernér Fedu Powell v nedávném vystoupení koncem září uvedl oživení ekonomiky, současně však i pochybnosti v souvislosti s nekontrolovanou pandemií a logicky s tím i pokračování silné monetární podpory ekonomice. Fed na zasedání monetární politiky v polovině září podle očekávání nezměnil cíl své hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate, nicméně potvrdil snahu přechodně dosahovat poněkud zvýšené inflace a rovněž zlepšil makroekonomické projekce.

Akcie / 2. říjen 2020 19:45

Politika USA: Prezident Trump pozitivní Covid-19, růst předvolební politické nejistoty zasáhl Wall Street

Prezident Spojených států amerických Donald Trump a jeho žena Melania jsou nemocní chorobou Covid-19. Covid-19 pozitivní je i předsedkyně Republikánského národního výboru Ronna McDanielová a seniorní poradkyně prezidenta Hope Hicksová. Mike Pence, víceprezident USA, se se svým týmem izoloval od prezidenta, v případě Trumpovy nezpůsobilosti úřadu prezidenta by právě Pence povýšil do nejvyšší pozice. Další osobnosti nejvyšších úrovní vlády USA tak jsou koronavirem ohroženi a možná půjdou do karantény. Všichni jádroví zaměstnanci Bílého domu byly podle personálního ředitele Bílého domu Marka Meadowse na Covid-19 testováni negativně. Demokrat Joe Biden, Trumpův sok prezidentských voleb a kandidátka pozice víceprezidentky Demokratické strany Kamala Harrisová koronavirus podle testů nemají.

Akcie / 2. říjen 2020 19:43

Makroekonomické události USA: Zpomalování růstu zaměstnanosti (3Q) pokračuje víc, než se čekalo, míra nezaměstnanosti klesla víc, než se čekalo

V září ve Spojených státech amerických, zaměstnanost vzrostla 661 000, méně, než čekal trh, 850 000. Za srpen byl růst zaměstnanosti zvýšen o 118 000 na 1 489 000 a za červenec byl růst zaměstnanosti zvýšen o 27 000 na 1 761 000. V součtu za oba měsíce byl růst zaměstnanosti zvýšen o 145 000. Celkově tak v období červenec - září zaměstnanost rostla vůči očekávání méně o 44 000. Míra nezaměstnanosti v září nečekaně silně klesla na 7,9 % z 8,4 % v srpnu, trh čekal její menší pokles na 8,2 %. Průměrná hodinová mzda meziměsíčně vzrostla 0,1 %, trh čekal, že vůči srpnu posílí 0,2 % po růstu 0,3 % v srpnu (revize z růstu 0,4 %). Její meziroční růst vzrostl na 4,7 % ze srpnových 4,6 % (revize z růstu 4,7 %), trh čekal jeho růst na 4,8 %. Dno amerického trhu práce bylo dosaženo již v dubnu. Přestože se lidé se zpožděním ještě hlásily na úřadech práce a trvalá nezaměstnanost rostla, všechny tyto efekty byly v květnu, červnu, červenci, srpnu a září kompenzovány návratem lidí do zaměstnání z nemocenských a dovolených. Růst zaměstnanosti nicméně zaostal za očekáváním a data rovněž potvrdila letní trend jejího slábnutí vůči předchozím měsícům. Dynamika oživení trhu práce slábla zřejmě kvůli obnovení síly koronaviru zejména v jižních státech USA a obnovováním uzavírek ekonomické aktivity. Šíření viru se poslední dobou stěhovalo zpět na střed a středozápad USA. Pokles míry nezaměstnanosti souvisí i s tím, že řada dosud přechodně nezaměstnaných vypadává ze statistik pracovní síly kvůli tomu, že aktivně práci nehledá. Nezaměstnanost by v dalších měsících měla pokračovat poklesem kvůlim oživení ekonomiky a trhu práce, to však může být kvůli zesílení koronaviru slabší.

Chcete dostávat nejnovější informace?

Stačí zadat váš e-mail a následně potvrdit souhlas.

Naše produkty a služby

SFG Investment

Finin group s.r.o. je součástí skupiny SFG holding a.s., proto budete přesměrování na nové webové stránky.

Přejít na nový web