Finanční zpravodajství

Akcie

Přinášíme vám aktuální dění ze světových finančních trhů - naše zpravodajství ze světa akcií, fondů, dluhopisů a mnoha dalšího.

Akcie / 14. květen 2020 18:30

Makroekonomické události USA: Koronavirová krize strhává pozornost na Čínu i v klíčovém ringu prezidentských voleb

Prezident Spojených států amerických Donald Trump i jeho vyzyvatel listopadových prezidentských voleb Joe Biden zaměřují svoji předvolební kampaň k jejich vztahu k Čínské lidové republice. Vedle politických a ekonomických vztahů jde poslední dobou především o koronavirovou krizi a odpovědnost Číny za tento fenomén.

Akcie / 14. květen 2020 18:28

Makroekonomické události USA: Průmyslové ceny spadly nejvíc od předchozí krize 2008, koronavirová krize drtí i ceny

V dubnu ve Spojených státech amerických meziměsíčně index cen průmyslových výrobců PPI rekordně silně klesl 1,3 %, trh čekal jeho pokles 0,5 %. Index PPI  bez cen potravin a energií klesl 0,3 %, trh čekal jeho stagnaci. Meziročně index PPI přešel do největšího poklesu od listopadu 2015 1,2 % z březnového růstu 0,7 %, trh čekal pokles jen 0,2 %. Růst indexu PPI bez cen potravin a energií klesl na 0,6 % z březnových 1,4 %, trh čekal jeho pokles jen na 0,9 %. Data ukazují značně větší oslabení indexů produkční inflace PPI než se čekalo. Produkční inflace se tak opět vzdálila cíli centrální banky Spojených států amerických 2,0 %.

Akcie / 14. květen 2020 18:26

Akciový trh USA: Wall Street končil ve ztrátě s opatrným výhledem Powella, guvernér vyzval Kongres k pomoci

Tři hlavní akciové indexy Spojených států amerických zavíraly níže druhý den v řadě poté, co guvernér centrální banky Spojených států amerických Jerome Powell ve středu varoval před prodlouženou hospodářskou slabostí kvůli koronavirové pandemii a vyzval Kongres USA ke schválení další fiskální podpory.

Akcie / 13. květen 2020 19:27

Makroekonomické události USA: Negativní pohled Američanů na Čínu vzrostl na nejsilnější úroveň za posledních 15 let

Negativní pohled obyvatel Spojených států amerických na Čínskou lidovou republiku vzrostl na nejsilnější hladinu za posledních 15 let. 2/3 lidí má na zemi nepříznivý názor, od doby, co prezident USA Donald Trump převzal nejvyšší úřad USA číslo vzrostlo o 20 procentních bodů. Vyplývá to z průzkumu Pew Research Center podniknutého v březnu během koronavirové pandemie.

Akcie / 13. květen 2020 19:25

Makroekonomické události Česká republika: dubnová inflace z maxim oslabila méně, než se čekalo

Index spotřebitelských cen CPI v České republice v dubnu meziměsíčně klesl dle očekávání 0,2 % po poklesu 0,1 % v březnu. Meziroční růst spotřebitelských cen poklesl na 3,2 % z březnových 3,4 %, trh čekal jeho větší pokles na 3,1 %. Inflace podle očekávání z hladin nad tolerančním pásmem inflačního cíle České národní banky 2 % klesá s pomocí drtivého poklesu cen energií resp. benzínu.

Akcie / 12. květen 2020 18:38

Makroekonomické události Česká republika: Průmyslová výroba v březnu propadla, byť značně méně, než se čekalo

Průmyslová výroba České republiky v březnu meziročně ve stálých cenách po úpravě o rozdílný počet pracovních dnů prudce klesla 10,8 % po poklesu 0,9 % v únoru, trh čekal ještě značně ostřejší pokles 14,2 %. Před vypuknutím koronavirové krize platil trend slábnutí růstu průmyslové aktivity na drobnou hladinu, když v Německé ekonomice, na níž je český zpracovatelský průmysl značně závislý zpracovatelský průmysl uvázl v silné recesi a hrubý domácí produkt brázdil vody stagnace. Koronavirová krize a s ní spojení uzavírání ekonomiky ale srazila globální ekonomickou aktivitu do hluboké recese a český průmysl není výjimkou, byť se trh obával, ještě hlubšího poklesu. Horší časy zpracovatelského průmyslu České republiky signalizují i data nových zakázek, které v březnu meziročně klesly 15,7 % po poklesu 3,1 % v únoru. Nenadálý útok epidemie obávaného nového koronaviru, tedy betakoronaviru Prudkého akutního respiračního syndromu koronaviru SARS-CoV-2 způsobujícího koronavirové respirační onemocnění 2019 COVID-19 po zavření ekonomiky zatím dovoluje jen její pomalé otevírání a tak poklesy průmyslové produkce budou pokračovat i v dalších měsících, oživení produkce bude jen pozvolné.

Akcie / 12. květen 2020 18:27

Makroekonomické události USA: Spotřebitelská inflace v dubnu, prvním krizovém měsíci, oslabila historicky silně, víc než se čekalo

V dubnu ve Spojených státech amerických index spotřebitelských cen CPI meziměsíčně klesl podle očekávání trhu 0,8 %, nejvíce od prosince 2008, tedy od světové finanční a hospodářské krize 2008/2009. Jeho meziroční růst klesl na 0,3 %, minimum od října 2010) z 1,5 % v březnu, trh čekal jeho snížení jen na 0,4 %. Index spotřebitelských cen CPI bez cen potravin a energií v dubnu meziměsíčně klesl 0,4 %, nejsilněji v historii datované od roku 1957, trh čekal jeho pokles jen 0,2 %. Na meziroční úrovni jeho růst klesl na 1,4 %, minimum od dubna 2011 z březnových 2,1 %, trh čekal jeho snížení jen na 1,7 %. Inflace v dubnu propadem cen ropy a koronavirovou krizí citelně slábne a vzdaluje se cíli centrální banky USA Federálního rezervního systému.

Akcie / 12. květen 2020 18:26

Očekávané události eurozóny: Taky německá ekonomika vstupuje do silné recese

Hrubý domácí produkt Německa (1Q 2020, 15.5.) je hlavní makroekonomická událost eurozóny. Ani německé hospodářství nebude výjimkou a tak jako ekonomiky eurozóny, Spojených států amerických či Čínské lidové republiky upadne do robustní recese. Koronavirová krize dorazí ekonomiku do poklesu poté, co byla decimována v předchozích letech obchodními válkami USA s Čínou a Evropou a odcházením Spojeného království Velké Británie a Severního Irska z Evropské unie.

Akcie / 11. květen 2020 16:55

Očekávané události Česká republika: Ekonomika (HDP 1Q) i inflace (CPI) v dubnu začaly klesat, ČNB vysvětlí silnou redukci úr. sazeb

Index spotřebitelských cen CPI (4 2020, 13.5.), Hrubý domácí produkt (1Q 2020, 15.5.) a Zápis České národní banky zasedání monetární politiky 7.5. (15.5.) jsou hlavní makroekonomické události týdne České republiky. Inflace již je pravděpodobně blízko svého vrcholu a podobně jako ekonomika v prvním čtvrtletí v důsledku koronavirové krize značně oslabily. Centrální banka v dokumentu květnového zasedání přinese detaily silného snížení úrokových sazeb a opatrného makroekonomického výhledu.

Akcie / 11. květen 2020 16:53

Očekávané události USA: CPI, PPI, vystoupení Powella, Maloobchodní tržby, Index Fedu NY

Index spotřebitelských cen CPI (4 2020, 12.5.), Index produkčních cen PPI (4 2020, 13.5.), vystoupení guvernéra centrální banky Spojených států amerických, Federálního rezervního systému USA Jeromea Powella (13.5.), maloobchodní tržby (4 2020, 14.5.) a Index ekonomické aktivity Fedu New Yorku (5 2020, 15.5.) jsou hlavní makroekonomické události USA týdne. Inflace s koronavirovou krizí znatelně slábne. Fed podobně jako jiné světové centrální banky zaujal ke krizi opatrný až pesimistický postoj z pohledu ekonomické aktivity, taky proto ujišťuje, že úrokové sazby budou dlouhodobě nízké. Maloobchodní tržby v dubnu propadaly plnou silou, uzavírka ekonomiky vrcholila. Květnová data regionální ekonomické aktivity budou důležitá, neboť budou první sondou hospodářství měsíce, kdy se ekonomika začala otevírat.

Akcie / 11. květen 2020 16:36

Makroekonomické události USA: Zaměstnanost v dubnu rekordně oslabila, méně než se čekalo

V dubnu ve Spojených státech amerických, zaměstnanost klesla 20 500 000, trh čekal její pokles 22 000 000. Růst zaměstnanosti v únoru byl snížen na 230 000 z 275 000, tj. o 45 000, pokles zaměstnanosti za březen byl navýšen na - 870 000 z - 701 000. Dohromady za únoru a březen tak zaměstnanost byla nižší o 214 000. Míra nezaměstnanosti vzrostla na 14,7 % z 4,4 % v březnu, trh čekal její zvýšení na 16 %. Průměrná hodinová mzda meziměsíčně vzrostla 4,7 %, mnohem víc, než čekal trh, 0,4 %. Její meziroční růst vzrostl na 7,9 % z 3,3 % v březnu, trh čekal jeho stagnaci na 3,3 %. Nebývalá odchylka růstu mezd od očekávání souvisí se silným propouštěním v nízkopříjmových skupinách zaměstnanců. Data historického růstu nezaměstnanosti USA kvůli koronavirové krizi ukázala, že trh práce masivně oslabil o něco méně, než se čekalo. Historicky slabá zpráva zaměstnanosti kvůli koronavirové krizi již plně tento fenomén odráží, prudké propouštění odstartovalo přibližně v dubnu. Během měsíce ekonomika ztratila více než všechna pracovní místa, která vytvořila po světové finanční a hospodářské krizi 2008/2009. Zaměstnanost nepropadla od světové hospodářské krize (1929 - 1939) nikdy ostřeji a nezaměstnanost nyní vyrostla na rekordní maximum, prakticky z rekordních minim před několika měsíci. Na druhou stranu velkou část nezaměstnanosti tvoří lidé na neplacených dovolených, nemocní či v karanténách, tedy jen dočasně nezaměstnaní. V nejbližších měsících se nezaměstnanost ještě může zvýšit, předpokládané otevírání ekonomiky by ji nicméně ve druhém pololetí mělo razantně snížit.

Akcie / 7. květen 2020 21:25

Události minulého týdne: Úspěch léku C19, 2.vlna C19, Trump hrozí Číně odvetou za C19, Fed úr. sazby nezměnil, Powell čeká oživení W, ostrý pokles HDP USA a spotřebitelského sentimentu, ISM průmyslu padl, ECB úr. sazby nezměnila, HDP EMU klesl silně

Firma Gilead oznámila úspěšné testy svého léku remdesivir. Ředitel Národního institutu alergií a infekčních nemocí Anthony Fauci řekl, že druhá vlna epidemie je nevyhnutelná. Prezident Spojených států amerických Donald Trump pohrozil Čínské lidové republice odvetou za koronavir. Centrální banka USA, Federální rezervní systém úrokové sazby dle odhadů nezměnil, pesimistický komentář ale potvrdil trvání prostředí nulových úrokových sazeb. Jeho guvernér Jerome Powell čeká oživení ekonomiky tvaru písmene W, tedy s výpadky. Hrubý domácí produkt USA klesl v prvním čtvrtletí silněji, než čekal trh. Index spotřebitelského sentimentu Conference Board v dubnu klesl více prudce než se čekalo, překvapivě ale vzrostlo očekávání domácností. Index ISM zpracovatelského průmyslu USA v dubnu rovněž drtivě klesl a ukázal velmi silnou recesi odvětví. Evropská centrální banka úrokové sazby nezměnila dle očekávání a potvrdila velmi silnou monetární expanzi kvantitativního uvolňování minimálně do konce tohoto roku. HDP eurozóny (1Q) klesl silněji, než se čekalo.

Akcie / 7. květen 2020 21:23

Makroekonomické události USA: Produktivita práce oslabila nejvíc od 2015, ale značně méně než se čekalo, nečekaně ale neoslabily mzdy a růst jednotkových pracovních nákladů tak překonal očekávání

Ve Spojených státech amerických mimo zemědělský sektor v prvním čtvrtletí 2020 mezikvartální změnou anualizovaným vyjádřením produktivita práce klesla 2,5 %, značně méně, než se čekalo (pokles 5,5 %), přesto nejvíce od čtvrtého čtvrtletí 2015. Jednotkové pracovní náklady přesto vzrostly silněji 4,8 %, než trh čekal jejich růst 4,0 %. Odchylka od očekávání je dána tím, že mzdy silně neklesly jak čekal trh naopak jejich růst posílil.

Akcie / 7. květen 2020 21:21

Makroekonomické události Česká republika: ČNB snížila hlavní úrokovou sazbu o 75 bps, trh čekal její snížení o 50 bps

Česká národní banka snížila svoji hlavní úrokovou sazbu, 2týdenní repo sazbu, o 0,75 procentního bodu na 0,25 %. Lombardní úroková sazba byla snížena na 1,00 % z 2,00 % a diskontní úroková sazba zůstala nezměněna 0,05 %. Pro rozhodnutí snížit 2týdenní repo sazbu 75 bps zvedlo ruku 5 členů bankovní rady, 2 preferovali zvýšení o 50 bps. Banka ve výhledu naznačila jen slabé ekonomické oživení, návrat inflace na svůj cíl 2 % z aktuálních hodnot lehce nad 3 %, tedy nad svým tolerančním intervalem. ČNB rovněž čeká pokračování nízkých úrokových sazeb, růst nezaměstnanosti a mírnější růst mezd a další oslabení koruny. ČNB rovněž slíbila krátkodobé úvěry pro nefinanční firmy.

Akcie / 7. květen 2020 21:20

Akciový trh USA: S&P 500 a DJIA oslabily, poklesy finančního odvětví vyvážily zisky technologií

Hlavní akciové indexy Spojených států amerických S&P 500 a Dow Jones Industrial Average ve středu oslabily s tím jak poklesy akcií finančního sektoru a zbrojního průmyslu vyvážily zisky akcií technologického sektoru a s tím jak data ukázala, že firmy soukromého sektoru USA v dubnu propustili 20 000 000 zaměstnanců, což zdůraznilo ekonomický dopad koronavirové pandemie.

Akcie / 6. květen 2020 20:39

Makroekonomické události USA: V soukromém sektoru (ADP) v dubnu do evidence nezaměstnaných o stratosferických 20 milionů

Zaměstnanost soukromého sektoru Spojených v dubnu podle společnosti Automatic Data Processing propadla o závratných 20 236 000, trh čekal pokles o 20 000 000 zatímco v březnu byl její pokles 149 000 (revize z - 27 000). Skutečný růst zaměstnanosti je zřejmě mnohem menší, neboť tato data zachycují i lidi na neplacené dovolené, v karanténách či nemocné. Duben 2020 se tak patrně zapíše do dějin jako bezprecedentní dno zaměstnanosti i krize spojené s koronavirem. V dalších měsících či kvartálech s otevíráním ekonomik by se stav trhu práce měl zlepšovat.

Chcete dostávat nejnovější informace?

Stačí zadat váš e-mail a následně potvrdit souhlas.

Naše produkty a služby

SFG Investment

Finin group s.r.o. je součástí skupiny SFG holding a.s., proto budete přesměrování na nové webové stránky.

Přejít na nový web