Finanční zpravodajství

Akcie / 30. červenec 2021 21:35

Očekávané makroekonomické události týdne 2. - 6.8. USA: Velmi silné růsty aktivity zpracovatelského průmyslu, služeb a zaměstnanosti mají v červenci ještě zrychlit

Index ISM zpracovatelského průmyslu (7 2021, 2.8.), index ISM služeb (7 2021, 4.8.) a měsíční data trhu práce (7 2021, 6.8.) jsou hlavní makroekonomické události týdne (7 2021, 2.8.) Spojených států amerických. Velmi silné růsty aktivity zpracovatelského průmyslu, služeb a zaměstnanosti mají v červenci ještě zrychlit.

Akcie / 30. červenec 2021 21:33

Očekávané makroekonomické a finanční události týdne 2. - 6.8. ČR: Nesouvislé oživení maloobchodních tržeb, obchodní bilance, průmyslové a stavební produkce v květnu, ČNB má opět zvýšit úrokovou sazbu

Maloobchodní tržby (6 2021, 5.8.), rozhodnutí České národní banky monetární politiky včetně úrokových sazeb (5.8.), obchodní bilance (6 2021, 6.8.), průmyslová produkce (6 2021, 6.8.) a stavební výroba (6 2021, 6.8.) jsou hlavní makroekonomické a finanční události týdne 2. - 6.8. České republiky. S ústupem koronavirové pandemie ve druhém čtvrtletí se ekonomika otevíraná ekonomika nadechla k oživení: maloobchodní tržby v květnu začaly stupňovat růst, zahraniční obchod si silnou růstovou dynamiku nadále udržuje, průmyslová produkce čelí kapacitním tlakům zatímco oživení stavební produkce přichází během druhého čtvrtletí pozvolně. ČNB podle trhu opět zvýší svoji hlavní úrokovou sazbu.

Akcie / 30. červenec 2021 21:27

Makroekonomické události ČR: Slabost HDP přetrvávala i ve druhém čtvrtletí, očekávání oživení nenaplněna

Hrubý domácí produkt České republiky ve druhém čtvrtletí růstem zaostal za očekáváním trhu. Oživení ekonomiky z druhého pololetí 2020 se kvůli přivření aktivity obchodů a služeb v prvním čtvrtletí 2021 vytratilo na minimum a od druhého kvartálu se čekal rozhodný růst ekonomiky s ústupem koronavirové pandemie a otevíráním hospodářství. Nestalo se, ekonomika sotva překonala produkt z prvního čtvrtletí, meziroční růstové tempo je zkresleno pádem hospodářství ve druhém čtvrtletí 2020 první koronavirovou vlnou a plošným zavíráním ekonomiky. HDP mezičtvrtletně vzrostl 0,6 %, trh čekal jeho růst až 2,0 % po poklesu 0,3 % v prvním čtvrtletí. Meziročně ekonomika vzrostla 7,8 % po poklesu 2,4 % v předchozím kvartálu, trh čekal obrat do růstu 9,1 %. Podle Českého statistického úřadu k růstu ekonomiky přispěly skoro všechny hlavní komponenty, domácí poptávka včetně spotřeby domácností a firemních investic, export, zpracovatelský průmysl a služby, přesto z celkových výsledků je patrné, že půjde jen o drobné příspěvky. Koronavirová pandemie totiž ještě značnou část druhého čtvrtletí držela ekonomiku pod zámkem a její otevírání ve druhé části druhého čtvrtletí již nestačilo hospodářství významněji povzbudit. Podobná situace byla i v jiných státech Evropy, které patří k hlavním obchodním partnerům Česka. Firmy v přetrvávající hospodářské slabosti proto otálely s investicemi. Služby citlivé na sociální kontakt (ubytovací a stravovací služby, doprava) byly ještě oslabeny, zpracovatelský průmysl narazil na kapacitní potíže, nedostek pracovních sil a vstupů produkce a zesílení inflace. Vakcinace a ústup viru v posledních měsících umožňují vládě otevírat ekonomiku, avšak pozvolněji s cílem hlavně nenastartovat další vlnu infekcí, proto podobně jako v Evropě i oživení ve druhém čtvrtletí 2021 je ještě mírné s předpokládanou akcelerací ve druhém pololetí 2021. Plné oživení ekonomiky by měly přinést účinné vakcíny s otevíráním ekonomiky od druhého pololetí tohoto roku.

Akcie / 29. červenec 2021 23:37

Makroekonomické události ČR: Ekonomický sentiment v červenci nečekaně oslabil

Souhrnný indikátor ekonomického sentimentu Českého statistického úřadu v červenci meziměsíčně klesl. Index klesl na 99,7 bodů z 104,0 bodů v červnu. Pokles byl dán snížením indexů firemního a spotřebitelského sentimentu na 99,3 bodů z 103,7 bodů v červnu resp. na 101,9 bodů z 105,5 bodů v červnu. Ve firemním sektoru se nejvíce snížil sentiment průmyslu. Firmy nejčastěji stresují omezení kapacit, nedostatek pracovní síly a zvýšená inflace. Té se obávají i spotřebitelé. Přesto převážné posílení sentimentu v ekonomice posledních měsíců nebylo červencem, kromě průmyslu, příliš dotčeno. Celkově zesílení sentimentu tohoto roku bylo podle Českého statistického úřadu způsobeno optimismem slábnutí pandemie a brzkého otevření aktivity zavřených částí domácí ekonomiky. Sentiment domácností stále zaostává za loňskými hodnotami před úderem pandemie, ale na druhou stranu přizpůsobivost ekonomiky a podpora státu a centrální banky ekonomice zabránily poklesu sentimentu všech firemních odvětví, spotřebitelů a tím i celé ekonomiky pod minima z jara 2020, byť pandemie eskalovala až během posledního pololetí.

Akcie / 29. červenec 2021 23:35

Makroekonomické události eurozóna: Index Ifo v červenci překvapivě klesl kvůli tlakům kapacit a rostoucím případům koronaviru

Index podnikatelského klimatu Německa Ifo v červenci k červnu překvapivě klesl kvůli tlakům kapacit a rostoucím případům koronaviru. Hodnocení současné situace vzrostlo méně, než se čekalo a v případě očekávání se pokles čekal, ale menší, než ve skutečnosti. Přesto bez ohledu na červencová data index Ifo růstem v předchozích měsících stále překonává předpandemická minima a vysunul se výš k maximům před obchodními válkami v letech 2017 - 2018. Celkově sentiment nadnášejí zvýšená očekávání, s oslabením koronavirové pandemie manko dohnalo i hodnocení současné situace. Index Ifo překvapivě klesl na 100,8 bodů z 101,7 bodů v červnu (revize z 101,8 bodů), trh čekal jeho růst na 102,1 bodů. Podindex očekávání klesl na 101,2 bodů z 103,7 bodů v červnu (revize z 104,0 bodů), trh čekal jeho menší pokles na 103,3 bodů. Podindex současné situace vzrostl na 100,4 bodů z 99,7 bodů v červnu (revize z 99,6 bodů), trh čekal jeho větší růst na 101,6 bodů. Firemní sentiment hlavně domácí ekonomiky v posledních měsících obecně příznivě reagoval na ústup koronavirové pandemie, otevírání a oživení ekonomiky s vakcinační kampaní. Oživení by mělo pokračovat s poklesem nebezpečí pandemie koronaviru vzhledem k očekávání letošní účinné vakcinační kampaně, s masivní fiskální a monetární podporou ekonomice a se signály spíše rychlejšího oživení světové ekonomiky. Rizikem je sílící euro. Firmy věří, že plošné plné oživení hospodářství je jen otázkou času a to blízké budoucnosti.

Akcie / 29. červenec 2021 23:33

Akciový trh USA: S&P 500 končil nad denním minimem stagnací

Hlavní akciový index Spojených států amerických S&P 500 ve středu končil bez větších změn poté, co centrální banka USA Federální rezervní systém dle očekávání nezměnila hlavní parametry své momentálně ultraexpanzivní monetární politiky, tedy cíl své hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate ani objem kvantitativního uvolňování v podobě nákupů cenných papírů. Naznačila však přiblížení první fáze redukce monetární expanze, kvantitativního uvolňování.

Akcie / 29. červenec 2021 23:33

Makroekonomické události USA: HDP (2Q) silně vzrostl, ale o dost méně, než čekal trh

Ve Spojených státech amerických ve druhém čtvrtletí hrubý domácí produkt silně vzrostl, přesto trh čekal značně mohutnější růst. Druhé čtvrtletí ještě odráželo pokračování oživení hospodářství z prvního kvartálu. Divoké oscilace ekonomiky roku způsobené koronavirovou pandemií se zklidňují. HDP posílil 6,5 % po růstu 6,3 % v předchozím čtvrtletí, trh čekal růst 8,5 %. V mezinárodně porovnatelném meziročním srovnání ekonomika překonala druhý kvartál 2020 12,2 %, srovnání předchozích kvartálů vycházelo růstem 0,5 %. Ve druhém čtvrtletí zrychlilo oživení spotřeby domácností včetně výdajů na zboží i služby a taky firemních investic (i když rezidenční investice domů korigovaly níže) a exportu. Ekonomika USA začala fázi letošního oživení již od začátku roku. Od začátku roku pandemie koronaviru v USA slábne a ekonomika se otevírá, vedle trvalé podpory nulových úrokových sazeb ze strany centrální banky USA Federálního rezervního systému během prvního čtvrtletí stát schválil masivní podpůrné fiskální balíčky s rychlým nástupem účinku za několik bilionů dolarů. Ekonomika po delší době začíná pracovat všemi motory, rozjíždí se domácí poptávka včetně zpracovatelského průmyslu, služeb, maloobchodu a trhu domů, oživení vykazuje i světová ekonomika. Fed, Mezinárodní měnový fond a ekonomové čekají, že letos HDP vzroste 6,5 %. V roce 2022 by růst ekonomiky měl zpomalit, dle Fedu a MMF na 3,3 % resp. 4,9 % a v roce 2023 dle Fedu na 2,4 %. Navíc prezident USA připravuje další fiskální podpůrné balíčky. V souhrnu tak jako jinde ve světě by tyto efekty měly během roku přinést trvalejší plné oživení hospodářství a jeho růstu.

Akcie / 28. červenec 2021 21:57

Makroekonomické události USA: Silný spotřebitelský sentiment v červenci nečekaně vzrostl

Silný index spotřebitelského sentimentu Conference Board Spojených států amerických v červenci nečekaně vzrostl. Zůstává tak v oblasti předpandemických silných hodnot, tedy nejvíc od začátku koronavirové pandemie. Březnový a dubnový růst spotřebitelského sentimentu v roce 2020 vymazaly téměž celý nárazový pád spotřebitelské morálky v počátku pandemie. Před pandemií byl spotřebitelský sentiment v oblastech dlouhodobých maxim, největších od roku 2000 před masivní korekcí technologických akcií v roce 2000 a před korporátními skandály USA a teroristickými útoky 11.9. v roce 2001. Lidé v USA cítí aktuální i očekáváné podstatné zlepšení ekonomiky i trhu práce v souvislosti s progresivní vakcinační kampaní, útlumem pandemie, otevíráním obchodů, firem a ekonomiky, s pokračující silnou podporou fiskální a monetární politiky hospodářství a se souvisejícím růstem akciového trhu. To je důležité, neboť silnější komfortní pocit domácností může uvolnit významnou sílu spotřebitelské poptávky nasměrováním nahromaděných příjmů neutracených během karantén a uzavřených obchodů a ekonomiky a navýšených mohutnou fiskální pomocí z úspor do spotřeby. Souhrnný index spotřebitelského sentimentu překvapivě vzrostl na 129,1 bodů z 128,9 bodů (revize z 127,3 bodů) v červnu, trh čekal jeho pokles na 123,9 bodů. Podindex současné situace lehce vzrostl, naopak očekávání nepatrně ztratila. Pokles nebezpečí pandemie koronaviru v budoucnu vzhledem k progresivní vakcinační kampani tento rok ve spojení s otevíráním obchodů, firem a ekonomiky by měly táhnout oživení ekonomiky a trhu práce s podporou ekonomiky státem a centrální bankou a robustním růstem akciových trhů. To by mělo spotřebitelskou morálku a sklon ke spotřebě domácností dále posilovat.

Akcie / 28. červenec 2021 21:56

Makroekonomické a finanční události USA: Fed úrokovou sazbu nezměnil, přiznal pokrok ekonomiky a progres k útlumu QE

Federální rezervní systém, centrální banka Spojených států amerických, dle očekávání nezměnil cíl své hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate 0 - 0,25 %. V prohlášení Fed zohlednil pokrok k dosažení cílů inflace a zaměstnanosti. Rovněž naznačil další zlepšení sektorů nejvíce postižených pandemií. Jinak prohlášení neobsahuje větší změny. Fed již v červnu oznámil zahájení diskuse prvního stupně redukce ultraexpanzivní monetární politiky, snížení kvantitativního uvolňování (QE). K té je podle centrální banky potřeba dosažení podstatného pokroku k dosažení cílů Fedu inflace 2 % a plné zaměstnanosti. Komentáře Fedu tak signalizují pokrok nejen ekonomiky ale i k redukci QE a potvrzují naše očekávání termínu zahájení redukce QE ve druhém pololetí 2021. Projekce z předchozího červnového zasedání monetární politiky včetně úr. sazeb a QE Fedu rovněž ukazují, že na zvyšování cíle Federal Funds Rate se nebude čekat mnoho let, ale možná jen roky 2. Celkově komentáře a projekce Fedu potvrzují trvání silně expanzivní monetární politiky v nejbližších letech včetně nulových úrokových sazeb.

Akcie / 28. červenec 2021 21:52

Finanční trhy: Neutrální politika dolaru pouze brzdí jeho slábnutí

Ministryně financí Spojených států amerických Janet Yellenová jako jednu z prvních strategií nové administrativy oznámila kurzovou politiku dolaru. Yellenová řekla, že hodnota dolaru by měla být určována trhy a že cílování měnových kurzů pro dosažení komerční výhody jinými zeměmi je nekaceptovatelné. Významné přepnutí dolarové politiky ze strategie oslabení americké měny do neutrální polohy ale zřejmě nebude stačit na odvrácení dlouhodobého poklesu dolaru.

Akcie / 28. červenec 2021 21:51

Akciový trh USA: Wall Street přerušil 5-denní růstovou šňůru s růstem opatrnosti před výsledky technologií a Fedem

Akcie Spojených států amerických v úterý klesly. Ukončily taky 5-denní růstový sled třech hlavních akciových indexů USA. Investoři byli před výsledky hlavních technologických a internetových firem a před středečním oznámením monetární politiky centrální bankou USA, Federálním rezervním systémem, opatrní.

Akcie / 23. červenec 2021 21:37

Očekávané makroekonomické a finanční události týdne 26. - 30.7. USA: Prodeje nových domů v červnu a červencové spotřebitelský sentiment a Firemní barometr Chicaga stále robustní, Fed úrokové sazby nezmění, debatuje QE, růst HDP 2Q a inflace akcelerují

Prodeje nových domů (6 2021, 26.7.), index spotřebitelského sentimentu Conference Board (7 2021, 27.7.), rozhodnutí centrální banky Spojených států amerických Federálního rezervního systému monetární politiky včetně úrokových sazeb a nákupu cenných papírů (28.7.), hrubý domácí produkt (2Q, 29.7.), index cen spotřebitelských výdajů PCE (6 2021, 30.7.) a Firemní barometr Chicaga (7 2021, 30.7.) jsou hlavní makroekonomické události týdne 26.7. - 30.7. Spojených států amerických. Prodeje nových domů, spotřebitelský sentiment i regionální data ekonomické aktivity si mají udržet sílu i na přelomu pololetí. Růst ekonomiky se má zvýšit. Centrální banka úrokové sazby nezmění, ale oznámila debatu případného programu první fáze redukce expanze monetární politiky, kvantitativního uvolňování. Inflace je již silná a stále dravě roste.

Akcie / 23. červenec 2021 21:36

Očekávané makroekonomické události týdne 26. - 30.7. eurozóny: Ifo v červenci měl opět vzrůst, HDP (2Q) Německa, Francie, Itálie a eurozóny zvýšil růst

Index Ifo podnikatelského sentimentu (7 2021, 26.7.) a hrubý domácí produkty Německa, Francie, Itálie a eurozóny (2Q 2021, 30.7.) jsou hlavní makroekonomické události týdne 26. - 30.7. eurozóny. Trh se domnívá, že firemní klima Německa se v červenci opět meziměsíčně zvýšilo, podobně i růst hlavních ekonomik eurozóny i celého eurobloku od druhého čtvrtletí vzrostl.

Akcie / 23. červenec 2021 21:35

Očekávané makroekonomické události týdne 26. - 30.7. ČR: Růst ekonomického sentimentu i začátkem druhého pololetí, oživení ekonomiky (2Q), trh práce na křižovatce

Ekonomický sentiment (7 2021, 26.7.), hrubý domácí produkt (2Q 2021, 30.7.) a měsíční data trhu práce Českého statistického úřadu (6 2021, 30.7.) jsou hlavní makroekonomická data týdne 26. - 30.7. České republiky. Otevřená ekonomika nabírala na obrátkách oživení i začátkem druhého pololetí, v souhrnu za druhé čtvrtetí se vzestup hospodářství projeví taky. Trh práce vykazoval ve druhém kvartálu pokračující trend růstu nezaměstnanosti.

Akcie / 22. červenec 2021 23:02

Makroekonomické události USA: Prodeje starších domů v červnu posílily trochu méně, než se čekalo

Prodeje starších/existujích domů Spojených států amerických v červnu v anualizovaním vyjádření meziměsíčně vzrostly o něco méně, než se čekalo. Prodeje meziměsíčně vzrostly na 5 860 000 z 5 780 000 (revize z 5 800 000) v květnu, trh čekal jejich větší růst na 5 900 000. Meziměsíčně tak vzrostly 1,4 % po poklesu 1,2 % (revize snížení z poklesu 0,9 %) v květnu. Trend solidního růstu trhu domů USA pokračoval i začátkem roku 2020, krátce před úderem koronaviru, uzavření ekonomiky v dubnu ale z drtivého poklesu nevynechalo ani segment starších/existujících domů. Trh domů ještě i v květnu 2020 během koronavirového šoku vykazoval oslabení, až v létě, v červnu, červenci, srpnu, září a říjnu ale zabral prudkým růstem, skočil na maxima víc, než čekal trh. V dalších měsících pak trh korigoval. Hlavní ekonom Národní asociace obchodníků s nemovitostmi (NAR) Lawrence Yun korekci vidí v převisu poptávky nad nabídkou, která není tolik flexibilní, aby se růstem přizpůsobila. Vlastníci domů se dle Yuna nemusí obávat poklesu cen domů, přesto cenový růst by měl podle něj do konce roku zpomalit. Yun nadále vyjadřuje optimismus posílení prodejů starších/existujících domů do budoucna v souvislosti s růstem nabídky domů a tím i tlakem na rekordní ceny domů. Další měsíce by měly potvrdit zlepšení s otevíráním ekonomiky v souvislosti s robustní vakcinační kampaní a ústupem koronaviru, nízkými úrokovými sazbami a podpůrnými programy centrální banky a státu. Trh domů obecně od léta 2020 silně expanduje, trvale hlavně prodeje nových domů ale i povolení a zahájení staveb domů.

Akcie / 22. červenec 2021 23:00

Makroekonomické a finanční události eurozóna: ECB úrokové sazby ani nastavení kvantitativního uvolňování nezměnila, komentáře nepřekvapily

Evropská centrální banka podle očekávání nezměnila své hlavní úrokové sazby. V komentářích k rozhodnutí vůči předchozímu červnovému rozhodnutí monetární politiky včetně kvantitatiivního uvolňování a úrokových sazeb zvýšila optimismus ekonomické aktivity, upozornila ale rizika spojená s více dominujícím koronavirovým kmenem delta a zmínila trvalejší slabost některých segmentů ekonomiky jako např. trh práce. Hlavní úr. sazba hlavních refinančních operací ECB tak zůstala nulová. Nulové úr. sazby dle ECB zůstanou do doby, než se inflace včetně její podkladové složky v projekcích přiblíží cíli inflace banky, tj. těsně pod 2,0 %. Banka dále potvrdila rámec objemu kvantitativního uvolňování spojeného s koronakrizí (PEPP) 1,85 bil. EUR a jeho minimální platnost do konce března 2022. Banka rovněž potvrdila jiné programy kvantitativního uvolňování, posilování likvidity a obecně monetární expanze. Potvrdila rovněž rovnováhu rizik krátkodobého výhledu ekonomické aktivity. Banka dle očekávání potvrdila pokračování ultraexpanzivní monetární politiky s tím, že úrokové sazby zůstanou dlouhodobě nízké, tedy nulové. Zpráva nepřináší větší překvapení.

Akcie / 22. červenec 2021 22:58

Makroekonomické události eurozóna: ECB revolučně po 20 letech změnila inflační cíl, strategii monetární politiky a podpořila tak monetární expanzi

Evropská centrální banka po dlouhé době změnila svůj inflační cíl. Ten již nebude definován vágně těsně pod 2 %, ale bude nastaven na 2 % symetricky. Banka připouští i zájem o inflaci nad 2 % po přechodné období. Kromě toho ECB bude zařazovat do měření inflace i náklady bydlení. Banka rovněž schválila akční plán klimatu. Změna cíle inflace a strategie monetární politiky nepřináší větší překvapení. Ve stopách centrální banky Spojených států amerických, Federálního rezervního systému ECB ve skutečnosti mírně navýšila inflační cíl. Zařazení nákladů bydlení do inflačních parametrů vykazovanou inflaci zvýší.

Chcete dostávat nejnovější informace?

Stačí zadat váš e-mail a následně potvrdit souhlas.

Naše produkty a služby

SFG Investment

Finin group s.r.o. je součástí skupiny SFG holding a.s., proto budete přesměrování na nové webové stránky.

Přejít na nový web